Editor’s note: The following information was put together by “Stat Rat” Jim Craig, a longtime follower of Wyoming high school sports, as part of his ongoing research into Wyoming high school basketball. Mr. Craig has spent numerous hours researching Wyoming high school basketball, and I’m proud to share his research here. Thanks to the “Stat Rat” for putting in the time to expand the knowledge base of Wyoming high school basketball!

Noteworthy Events of the 1941-1942 Season

1. WWII Effects—Coaching

The bombing at Pearl Harbor ushered the United States into World War II and young men in Wyoming were anxious to enlist; the sooner, the better. Single coaches, in particular, were apparently as patriotic as any demographic out there, often being assigned duties as physical training leaders, getting the mass of volunteers and draftees into fighting shape. As one scans the ’41-’42 hoops record, several teams changed coaches mid-season. Uncle Sam waited for no one, so sometimes their departure was missed at key moments in the season. For example, Coach Howard Bash of Rock Springs left for training right after the Tigers took the district tourney and missed seeing his boys play at state tourney. Burns’ ball club probably suffered the most with at least four temporary head coaches during the season.

2. WWII Effects—Players

If one was an upperclassman male, the temptation was strong to enlist prior to graduating.  In spite of entreaties from school officials and an official plea from Wyoming’s Superintendent of Public Instruction for the boys to finish their schooling, many boys did enlist prior to graduating. The reasons for doing so were primarily patriotic, wanting to get their licks in before the war was over. Enlistees had a bit more say as to which branch of the service they wished to serve unlike those who were draftees. [The Rat guesses that some volunteered to exit school and studies ASAP; possibly some wanted the uniform to impress females; peer pressure might’ve influenced some while some were smitten by the swashbuckling, romantic notions of war. No matter the reason, all were patriots for their service, part of “The Greatest Generation” as Tom Brokaw coined it.]

Understandably, basketball became less of a big deal during the duration of the war. And because players left school early for the service, team’s fortunes changed overnight. For example, Newcastle, which had returned most of their starters from the ’40-’41 season—a season where they had qualified for the Class A state tourney—were absent two brothers who volunteered days after Pearl Harbor. The team won about a third of its games—quite a change from a 6-2 football season record the Dogies posted that autumn. Uncle Sam’s gain was Newcastle’s loss.

3. WWII Effects—Hardships Imposed

The sacrifices made during WWII certainly show the spirit of the population as they scrimped and suffered so products could be siphoned to the war effort. Tires, for example, almost caused Encampment to cancel their basketball season. Tires—which wore out easily in the 1940s—were strictly rationed. The school board voted to cancel the season in mid-January as a means of reducing travel and patriotically saving rubber. Coach David McDonald announced this to the wire services but no other district followed suit. Buoyed by their two wins over nearby rival Saratoga in February, Encampment was able to finish their season at district in Green River to conclude their season.

Most schools in Wyoming adopted the six day school week—so that school could be let out earlier in May—that way rural kids could help with planting (and harvesting in autumn) since Uncle Sam had commandeered much of the male population for the military. “War Time”/Daylight Saving Time was adopted in early February so people could make the most of the daylight hours. This was important since blackout conditions and drills were part of Civil Defense edicts. Student athletes endured one day weekends, fewer Saturday games and traveled to school in pitch darkness, sacrifices for the greater good of the war effort.

Coverage of ball games is spotty for some schools. Quite frankly, the war was bigger news and some newspapers devoted little to no space for their local teams, even less if the team was posting a poor record. At this time many thought that high school sports would become more popular but that college ball—lacking in athletes—would fade away until the soldiers were brought home. That didn’t happen, of course, but the renaissance of high school ball didn’t happen in the winter of 1942, at least in Wyoming. The Rat apologizes for some spotty results. Hopefully some yearbooks, when found down the road, might fill in some gaps.

4. Cody 3 Meeteetse 2—December 6, 1941—one day shy of the Pearl Harbor attack—is a date that will live in infamy, well, at least to those who love offense in basketball games. This score is not some sort of forfeit but an actual score of an entire game played in Meeteetse. “The game was far better than the score indicated, spectators said, and kept everyone on edge until the final gun,” the Cody Enterprise reported. Each team scored a free throw in the first quarter and then went scoreless until the final quarter when Cody’s Bob Creager sunk the game’s only field goal. Meeteetse sank another free throw but couldn’t force overtime. Meeteetse’s narrow court gave the Broncs a lot of difficulty, according to the Cody paper. The Rock Springs Rocket wrote a few words about the game with this title: “The Score Equals the Odds in This Basketball Game.” The coach of Meeteetse? John Deti…yes, that John Deti of Laramie High football fame. Maybe he had his Tigers blocking and tackling that particular day.

5. And the Class A Champion—Cheyenne played its best ball the final few weeks of the season and breezed through district and state tourney play. At the helm of the Indians was Walter Dowler, having made the move from Rock Springs to teach and coach in the Capitol City. [Only three coaches won state championships in the years from the beginning of seeded, bracketed tourneys in 1932: Okie Blanchard with five, Floyd Foreman two, and Walter Dowler three.] Casper Natrona and Midwest were contenders from the NE, while Thermopolis and Lovell from the NW, Laramie from the SE and Rock Springs from the SW were all considered contenders heading into the state tourney. Cheyenne finally won a championship that had eluded them for over a decade.

6. A Basket Shy of Perfection—Generally the Class B programs were ignored by the media at this point in time—made worse by increased coverage of WWII—but the little school in Rozet began to open eyes around the state as they made a run at an undefeated season. Rozet played both Class A and B competition and had a 27-game winning streak heading into Casper. The Mustangs extended the streak to 29 games reaching the finals where they played a tough Lyman team. Lyman had a few more losses during the season—three to Class A SW teams—but had gone through the regular season in Class B and the district tourney undefeated. The finale was a close game the whole way with Lyman eking out a one-point win. The Eagles were state champs, placing four players on the all-state tourney team.

7. Class A All-State Tourney Team—as selected by the participating tourney coaches
Danny McKinney                                  Cheyenne
Kenny Tallman                                       Cheyenne
Wallace Judy                                           Cheyenne
Tom Sawyer                                             Laramie
Byron “Barney” Foreman                Laramie
Therrill Averett                                      Lovell
Fred Taucher                                           Rock Springs
Sam Gillilan                                             Superior
Bill Bush                                                     Thermopolis
John Pilch                                                 Thermopolis

8. Class B All-State Tourney Team—as selected by the participating tourney coaches
Bob Schliske                                            Carpenter  (brother Hilbert)
Reese Gaskell                                           Hanna  (brother Elwood)
Leo Dean                                                    Lyman
Paul Hamblin                                          Lyman
Vernon Jensen                                        Lyman
Calvin Ringdahl                                     Lyman
Phil Frey                                                     Rozet
Earl Johnson                                            Rozet
Charles Kottabra                                   Rozet
Robert Linn                                              Shoshoni

9. Gaskell brothers—A common (and lazy) thread in sports reporting at that time was referring to the players by last name only. I’m almost 99.9 percent sure that the Gaskell brother that attained all-state status is Reese Gaskell and not his younger brother Elwood. Reese was a speedy guard who ran things and could put up points and his brother just didn’t have the stats at district and state to convince me otherwise. The first round of the state tourney matched Hanna’s Gaskell brothers versus Carpenter, which sported the Schliske brothers (Bob and Hilbert). I was able to confirm that Bob was the all-stater from some Laramie county newspapers, but since Hanna is in a news coverage-free—at least for sports—area, I could never find a kill-shot source that their all-stater was definitely Reese. It’ll have to do for now…

+++

Northeast

The finals of the Class A district tourney at Gillette played out according to Hoyle as the two best teams, Casper Natrona and Midwest, met to play the rubber game of the 41-42 season. Each team had won on the other’s home court during the regular season. The teams bested by the Mustangs and Oilers in the semis—Sheridan and Gillette—won early eliminator games on Saturday morning and played for third and fourth, with the Broncs winning over the Camels for the No. 3 seed. Casper Natrona had an easy time of it in the finals, routing Midwest by 14 points. Two weeks later at the state tourney, not one of the qualifiers made it to the final day. Both Casper and Midwest had first-round wins but proceeded to lose their next two games. Gillette lasted a day longer than Sheridan by posting a win after a first-round loss. Sheridan was two and done in Casper.

Rozet was the odds-on favorite to take the Class B, having posted a perfect regular season record. They didn’t disappoint during district play as they racked up three easy wins. Their final win was over Big Horn, which had played the Mustangs close on one previous occasion. At Casper, Rozet blasted through the first two days with ease to the finals where they faced Lyman. Sadly, they came up short by one point, losing 29-28 to the Eagles. Like Sheridan, Big Horn was two and done in Casper.

Class A
Powder River Standings W            L
Midwest                                     9             1
Casper Natrona                      7             1
Sheridan                                    6             5
Gillette                                       5             6
Buffalo                                        2             7
Newcastle                                 1             7
Sundance                                  0             3

Buffalo Bison***Roy Baker
12/10    19 Big Horn 12                     W             BuffYbk
12/10    30 Kaycee 17                         W             BuffYbk
12/12    29 Glenrock 12                    W             BuffYbk
12/18    19 Cody 14                             W             BuffYbk
1/2          17 Sheridan 13                    W (nc)    BuffYbk
1/9          15 Midwest 35                     L                BuffYbk
1/13       31 at Dayton 10                    W             SP
1/17       14 Casper Natrona 33      L                BuffYbk
1/23       22 at Gillette 24                L                BuffYbk
1/24       15 at Rozet 32                      L                BuffYb
1/27       18 Dayton 10                        W             SP
1/30       24 Newcastle 14                 W             BuffYbk
2/7          18 Rozet 25                            L                SP
2/11       33 Gillette 25                       W             BuffYbk
2/14       23 at Sheridan 26               L                BuffYbk
2/19       24 at Glenrock 30              L                BuffYbk
2/20       16 at Casper Natrona 34 L               BuffYbk\
2/21       22 at Midwest 48               L                SP
2/24       25 at Big Horn 32               L                SP
2/26       18 Sheridan 31                    L                SP
District A Tourney in Gillette
3/5          25 at Gillette 32                  L                BuffYbk
3/7          30 Sheridan 31                    L                BuffYbk
Record:  9-13      Pct: .409

Casper Natrona Mustangs***Darrell Hathaway
12/17    34 at Glenrock 9                 W             CsprYbk
12/19    35 Hemingford, NE 14       W             CsprYbk
12/20    20 Spearfish, SD 17           W             CsprYbk
12/26    36 at Hot Springs, SD 24    W             CsprYbk
1/2          24 Laramie 13                      W             CsprYbk
1/3          35 Laramie 23                      W             CsprYbk
1/8          35 at Superior 16               W             CsprYbk
1/9          21 at Rock Springs 13      W             CsprYbk
1/10       20 at Rock Springs 24      L                CsprYbk
1/16       28 at Sheridan 20               W             CsprYbk
1/17       33 at Buffalo 14                   W             CsprYbk
1/23       24 Rock Springs 18            W             CsprYbk
1/24       32 Rock Springs 18            W             CsprYbk
1/27       20 Midwest 23                     L                CsprYbk
1/30       37 Superior 22                     W             CsprYbk
1/31       36 Hot Springs, SD 19      W             CsprYbk
2/6          47 Sheridan 19                    W             CsprYbk
2/7          41 Gillette 23                       W             CsprYbk
2/13       43 Cheyenne 41                   W             CsprYbk
2/14       44 Cheyenne 36                 W             CsprYbk
2/18       33 at Midwest 23               W             CsprYbk
2/20       34 Buffalo 15                        W             CsprYbk
2/21       57 at Gillette 19                    W             CsprYbk
2/26       26 at Laramie 32                 L                CsprYbk
2/27       28 at Cheyenne 44             L                CsprYbk
2/28       29 at Cheyenne 49             L                CsprYbk
District A Tourney in Gillette
3/5          54 Sundance 10                 W             LRB
3/6          34 Sheridan 16                    W             LRB
3/7          32 Midwest 18                     W (1st)    LRB
State A Tourney in Casper
3/18       53 Lusk 8                                 W             wyo-bkb.com
3/19       29 Thermopolis 31            L                wyo-bkb.com
3/20       20 Rock Springs 26            L                wyo-bkb.com
Record:  25-7      Pct: .781

Gillette Camels (301)***Chester H.  Bowen
12/9       38 Hulett 26                          W             SP
12/12    32 Hulett 15                          W             SP*
12/12    30 Rozet 35                            L                SP*
12/16    39 at Moorcroft 10           W             GNR
1/9          28 Rozet 33                            L                SP
1/13       25 Upton 21                          W             SP
1/15       35 at Newcastle 18            W             GNR
1/23       24 Buffalo 22                        W             SP
1/27       38 at Sheridan 39  ot        L                SP
1/30       30 Newcastle 17                 W             SP
2/3          43 at Upton 33                    W             SP
2/6          27 at Midwest 40               L                GNR
2/7          23 at Casper Natrona 41 L               CsprYbk
2/11       25 at Buffalo 33                   L                SP
2/14       37 Midwest 39                     L                SP
2/20       39 Sheridan 37                    W             SP
2/21       19 Casper Natrona 57      L                CsprYbk
2/24       22 at Rozet 30                      L                SP
2/27       47 Sundance 10                   W             SP
*Tri-County Tourney in Newcastle
District A Tourney in Gillette
3/5          32 Buffalo 25                        W             LRB
3/6          18 Midwest 52                     L                LRB
3/7          30 Newcastle 26                 W             LRB
3/7          41 Sheridan 51                    L  (4th)     LRB
State A Tourney in Casper
3/18       26 Superior 51                     L                wyo-bkb.com
3/19       37 Lander 21                         W             wyo-bkb.com
3/20       32 Reliance 42                     L                wyo-bkb.com
Record:  13-13   Pct: .500

Midwest Oilers***Henry ‘Happy’ Hartwell
12/9       20 at Thermopolis 25      L                NWDN
12/10    49 at Worland 13               W             SP
12/20    34 ?Spearfish, SD 14         W             LRB
1/2          31 Cheyenne 24                 W             WE
1/3          19 Cheyenne 29                  L                WE
1/8          26 at Sheridan 15               W             SP
1/9          35 at Buffalo 15                   W             SP
1/15       58 at Hanna 28                    W             RSDR
1/16       20 at Laramie 22                 L                LRB
1/17       43 at Rawlins 28                 W             RwlYbk
1/20       Glenrock
1/23       37 Newcastle 10                 W             SP
1/27       23 at Casper Natrona 20 W            CsprYbk
1/29       Superior
1/31       39 at Glenrock 10              W             GI
2/6          40 Gillette 27                       W             GNR
2/7          23 Sheridan 19                    W             SP
2/13       43 at Newcastle 15            W             SP
2/14       39 at Gillette 37                  W             SP
2/18       23 Casper Natrona 33      L                CsprYbk
2/21       48 Buffalo 22                        W             SP
2/24       42 Douglas 25                      W             DE
District A Tourney in Gillette
3/5          Bye
3/6          52 at Gillette 18                W             LRB
3/7          18 Casper Natrona 32      L                LRB
State A Tourney in Casper
3/18       39 Wheatland 15               W             wyo-bkb.com
3/19       28 Lovell 29                           L                wyo-bkb.com
3/20       25 Superior 28                     L                wyo-bkb.com
Record:  18-7      Pct: .720

Newcastle Dogies***R. G. Syverson
12/2       22 Hill City, SD 21              W             NLJ
12/12    13 Sundance 29                    L                NLJ*
12/12    29 Upton 31                          L                NLJ*
1/8          31 Hulett 17                          W             NLJ
1/12       21 Hill City, SD 13              W             NLJ
1/15       18 at Gillette 35                  L                GNR
1/17       21 Moorcroft 13                 W             NLJ
1/19       12 at Moorcroft 19           L                NLJ
1/22       21 at Sheridan 32               L                SP
1/23       10 at Midwest 37               L                SP
1/27       16 at Rozet 35                      L                SP
1/29       14 at Buffalo 24                   L                NcslYbk
1/30       17 at Gillette 30                   L                SP
2/2          25 Sundance 23                   W             SP
2/10       17 Rozet 20                            L                NcslYbk
2/13       13 Midwest 43                     L                NLJ
2/17       at Sundance
2/19       26 Sheridan 35                    L                NcslYbk
2/26       26 Upton 18                          W             SP
3/2          23 at Upton 17                    W             NLJ
*Tri-County Tourney in Newcastle
District A Tourney in Gillette
3/5          12 Sheridan 27                    L                LRB
3/6          33 Sundance 7                     W             SP
3/7          26 at Gillette 30                  L                SP
Record:  8-14      Pct: .364

Sheridan Broncs***Bernard W. Wright
12/10    38 Dayton 16                        W             ShdnYbk
12/11    26 at Clearmont 13           W             ShdnYbk
12/17    31 Cody 19                             W             ShdnYbk
1/2          13 at Buffalo 17                   L  (nc)     ShdnYbk
1/3          20 at Lodge Grass, MT 22  L            ShdnYbk
1/8          15 Midwest 26                     L                ShdnYbk
1/10       33 Red Lodge, MT 28        W             ShdnYbk
1/14       29 Hardin, MT 18               W             ShdnYbk
1/16       20 Casper Natrona 28      L                ShdnYbk
1/22       32 Newcastle 21                 W             ShdnYbk
1/24       16 at Hardin, MT 34          L                ShdnYbk
1/27       39 Gillette 38     ot             W             ShdnYbk
1/28       26 Rozet 27                            L                ShdnYbk
2/5          44 Sundance 14                   W             ShdnYbk
2/6          19 at Casper Natrona 47 L               ShdnYbk
2/7          19 at Midwest 25               L                ShdnYbk
2/14       26 Buffalo 23                        W             ShdnYbk
2/19       35 at Newcastle 26            W             SP
2/20       37 at Gillette 39                 L                ShdnYbk
2/26       31 at Buffalo 18                   W             ShdnYbk
District A Tourney in Gillette
3/5          27 Newcastle 12                 W             ShdnYbk
3/6          16 Casper Natrona 34      L                ShdnYbk
3/7          31 Buffalo 30                        W             ShdnYbk
3/7          51 Gillette 41                       W (3rd)   ShdnYbk
State A Tourney in Casper
3/18       35 Rock Springs 55            L                wyo-bkb.com
3/19       37 Riverton 51                     L                wyo-bkb.com
Record:  14-12   Pct: .538

Sundance Bulldogs (98)***Frank Supon
12/5       at Spearfish, SD
12/12    29 Newcastle 13                 W             SP*
12/12    16 Moorcroft 22                 L                SP*
1/13       17 Moorcroft 19                 L                SP
1/20       18 Upton 37                          L                SP
1/22       2 at Rozet 32                         L                SP
1/23       6 at Hulett 16                       L                SP
1/27       26 Hulett 9                             W             SP
2/2          23 at Newcastle 25            L                SP
2/5          14 at Sheridan 44               L                SP
2/9          at Moorcroft
2/12       19 at Upton 60                    L                SP
2/17       Newcastle
2/25       6 Rozet 39                               L                SP
2/27       10 at Gillette 47                    L                SP
*Tri-County Tourney in Newcastle
District A Tourney in Gillette
3/5          10 Casper Natrona 54      L                LRB
3/6          7 Newcastle 33                    L                SP
Record:  2-12      Pct: .167

Class B
Powder River Standings  W           L
Rozet                                          11              0
Ranchester                               8               2
Big Horn                                   11              3
Upton                                          8               3
Clearmont                                8               5
Moorcroft                                 3               8
Arvada                                         4             11
Hulett                                          1               6
Dayton                                        0               7
Kaycee                                         0               9

Arvada Pirates***M. L. Rickerd
12/13    9 Big Horn 21                        L                ClmtYbk*
12/13    12 Dayton 15                        L                ClmtYbk*
12/13    13 Ranchester 25               L                ClmtYbk*
1/9          16 at Upton 41                    L                SP
1/13       7 at Rozet 46                         L                SP
1/16       10 Ranchester 20               L                SP
1/21       21 at Moorcroft 38           L                ST
1/23       24 Big Horn 42                     L                SP
1/27       17 at Clearmont 23           L                SP
1/30       Upton
2/3          17 Rozet 31                            L                SP
2/7          12 at Kaycee 9                      W             SP
2/10       15 at Ranchester 27          L                SP
2/13       19 Hulett 8                             W             SP
2/17       at Dayton
2/21       19 Moorcroft 25                 L                SP
2/24       24 Kaycee 9                            W             SP
2/27       19 at Big Horn 37               L                SP
2/28       31 Dayton 10                        W             SP
3/3          23 Clearmont 28                L                SP
*Clearmont Preseason Tourney
District B Tourney in Gillette
3/5          20 Dayton 15                        W             LRB
3/5          25 Upton 20                          W             LRB
3/6          16 Big Horn 38                     L                LRB
3/6          13 Ranchester 37               L                LRB
Record:  6-16      Pct: .273

Big Horn Rams***Lee Straley
12/10    12 at Buffalo 19                   L                SP
12/13    21 Arvada 9                            W             ClmtYbk*
12/13    11 at Clearmont 10           W             ClmtYbk*
1/6          16 Clearmont 12                W             SP
1/8          41 Sheridan B 16                W             SP
1/9          52 at Dayton 27                 W             SP
1/13       20 at Ranchester 15          W             SP
1/16       40 Kaycee 14                         W             SP
1/20       20 at Clearmont 17           W             SP
1/23       42 at Arvada 24                   W             SP
1/29       17 Rozet 18                            L                SP
1/31       46 at Kaycee 22                   W             SP
2/3          31 Ranchester 11               W             SP
2/9          33 Sheridan B 23                W             ShdnYbk
2/10       46 Dayton 19                        W             SP
2/13       42 Moorcroft 21                 W             SP (at Arvada)
2/20       31 at Upton 35                    L                SP
2/21       26 at Rozet 38                      L                SP
2/24       32 Buffalo 25                        W             SP
2/27       37 Arvada 19                         W             SP
*Clearmont Preseason Tourney
District B Tourney in Gillette
3/5          27 Moorcroft 17                 W             LRB
3/6          38 Arvada 16                         W             LRB
3/7          23 Rozet 35                            L  (2nd)    LRB
State B Tourney in Casper
3/19       28 Lyman 38                         L                wyo-bkb.com
3/20       31 Chugwater 32                L                wyo-bkb.com
Record:  18-7      Pct: .720

Clearmont Panthers***Hilton R. Starr
12/11    13 Sheridan 26                    L                ClmtYbk
12/13    19 Ranchester 16               W             ClmtYbk*
12/13    22 Dayton 6                           W             ClmtYbk*
12/13    10 Big Horn 11                     L                ClmtYbk*
12/16    18 at Dayton 13                    W             ClmtYbk
1/2          12 at Upton 26                    L                ClmtYbk
1/6          12 at Big Horn 16               L                ClmtYbk
1/20       17 Big Horn 20                     L                ClmtYbk
1/23       17 at Ranchester 19            L                ClmtYbk
1/26       29 Upton 20                          W             ClmtYbk
1/27       23 Arvada 17                         W             ClmtYbk
2/3          36 at Moorcroft 11           W             ClmtYbk
2/6          25 Dayton 14                        W             ClmtYbk
2/9          22 at Sheridan Rsrvs 24  L                ClmtYbk
2/12       39 Hulett 18                          W             SP
2/20       26 Moorcroft 14                 W             ClmtYbk
2/24       25 Ranchester 26               L                SP
3/3          28 at Arvada 23                   W             ClmtYbk
3/9          54 Busby, MT 29                 W             ClmtYbk  Dwight Smith 30
*Clearmont Preseason Tourney
District B Tourney in Gillette
3/5          31 Ranchester 28               W             ClmtYbk
3/6          8 Rozet  31                              L                ClmtYbk
3/7          19 Upton 28                          L                ClmtYbk
Record:  12-10   Pct: .545

Dayton Elks***Jon Peters
12/10    16 at Sheridan 38               L                SP
12/13    12 Kaycee 11                         W             ClmtYbk*
12/13    6 at Clearmont 22              L                ClmtYbk*
12/13    15 Arvada 12                         W             ClmtYbk*
12/16    13 Clearmont 18                L                SP
12/19    at Crow Agency, MT
1/9          27 Big Horn 52                     L                SP
1/10       at Kaycee
1/13       10 Buffalo 31                        L                SP
1/16       at Hulett
1/17       at Upton
1/20       25 at Ranchester 28          L                SP
1/22       13 at Sheridan B 17           L                SP
1/27       10 at Buffalo 18                   L                SP
1/30       14 Sheridan B 16                L                ShdnYbk
2/3          Kaycee
2/6          14 at Clearmont 25           L                SP
2/10       19 at Big Horn 46               L                SP
2/13       17 Ranchester 29               L                SP
2/17       Arvada
2/27       Crow Agency, MT
2/28       10 at Arvada 31                   L                SP
*Clearmont Preseason Tourney
District B Tourney in Gillette
3/5          15 Arvada 20                         L                LRB
Record:  2-14      Pct: .125

Hulett Red Devils (40)***Robert Schloredt
12/9       26 at Gillette 38                 L                SP
12/12    15 Gillette 32                       L                SP*
12/12    24 Upton 25                          L                SP*
12/17    4 at Rozet 32                         L                SP
12/19    19 at Upton 23                    L                SP
1/8          6 at Newcastle 25               L                SP
1/16       Dayton
1/20       23 Gillette B 16                   W             GNR
1/23       16 Sundance 6                     W             SP
1/27       9 at Sundance 26                L                SP
1/30       at Moorcroft
2/12       18 at Clearmont 39           L                SP
2/13       8 at Arvada 19                      L                SP
2/17       30 Upton 38                          L                SP
2/23       17 Moorcroft 15                 W             SP
*Tri-County Tourney in Newcastle
District B Tourney in Gillette
3/5          30 Kaycee 18                         W             LRB
3/5          17 Rozet 40                            L                LRB
3/6          28 Ranchester 30               L                RnchYbk
Record:  4-12      Pct: .250

Kaycee Buckaroos
12/6       7 Ranchester 23                L                SP
12/10    17 at Buffalo 30                   L                SP
12/13    11 Dayton 12                        L                ClmtYbk*
12/13    6 Ranchester 23                  L                ClmtYbk*
1/10       Dayton
1/16       14 at Big Horn 40               L                SP
1/20       8 at Rozet 44                         L                SP
1/23       19 Buffalo B 10                    W             SP
1/27       13 at Ranchester 35          L                SP
1/31       22 Big Horn 46                     L                SP
2/3          at Dayton
2/6          14 Rozet 45                            L                SP
2/7          9 Arvada 12                            L                SP
2/13       16 Upton 33                          L                SP  (at Arvada)
2/17       at Clearmont
2/24       9 at Arvada 24                      L                SP
2/27       Clearmont
*Clearmont Preseason Tourney
District B Tourney in Gillette
3/5          18 Hulett 30                          L                LRB
Record:  1-13      Pct: .071

Moorcroft Wolves***David Duncan
12/8       4 Rozet 33                               L                SP
12/12    Bye                                                                SP*
12/12    22 Sundance 10                    W             SP*
12/12    11 Rozet 36                            L                SP*
12/16    10 Gillette 39                       L                GNR
1/7          19 at Rozet 39                      L                SP
1/13       19 at Sundance 17             W             SP
1/16       28 Upton 30                          L                SP
1/17       13 at Newcastle 21            L                NLJ
1/19       19 Newcastle 12                 W             NLJ
1/21       38 Arvada 21                         W             ST
1/23       29 at Upton 42                    L                SP
1/30       Hulett
2/3          11 Clearmont 36                L                SP
2/9          Sundance
2/13       21 Big Horn 42                     L                SP (at Arvada)
2/20       14 at Clearmont 26           L                SP
2/21       25 at Arvada 19                   W             SP
2/23       15 at Hulett 17                    L                SP
*Tri-County Tourney in Newcastle
District B Tourney in Gillette
3/5          17 Big Horn 27                     L                LRB
3/6          22 Upton 30                          L                SP
Record:  5-13      Pct: .278

Ranchester Outlaws***Dwight Burch
12/4       20 Lodge Grass, MT 42    L                RnchYbk
12/6       23 at Kaycee 7                      W             SP
12/13    16 at Clearmont 19           L                RnchYbk*
12/13    23 Kaycee 6                            W             RnchYbk*
12/13    25 Arvada 13                         W             RnchYbk*
1/8          34 Sheridan B 33                W             SP
1/13       15 Big Horn 20                     L                RnchYbk
1/16       20 at Arvada 10                   W             RnchYbk
1/20       28 Dayton 25                        W             RnchYbk
1/23       19 Clearmont 17                W             RnchYbk
1/27       35 Kaycee 13                         W             RnchYbk
2/3          11 at Big Horn 31               L                RnchYbk
2/10       27 Arvada 15                         W             RnchYbk
2/13       29 at Dayton 17                    W             SP
2/             25 Lodge Grass, MT 50    L                RnchYbk
2/19       39 Sheridan B 9                   W             ShdnYbk
2/24       26 at Clearmont 25           W             RnchYbk
*Clearmont Preseason Tourney
District B Tourney in Gillette
3/5          28 Clearmont 31                L                RnchYbk
3/6          30 Hulett 28                          W             RnchYbk
3/7          37 Arvada 13                         W             RnchYbk
3/7          26 Upton 34                          L  (4th)     RnchYbk
Record:  14-7      Pct: .667

Rozet Mustangs*** F. Nerbert Crossman
12/4       31 Manville 11                     W             SP
12/8       33 at Moorcroft 4              W             SP
12/12    40 Upton 12                          W             SP*
12/12    35 Gillette 32                       W             GNR*
12/12    36 Moorcroft 11                 W             SP*
12/17    32 Hulett 4                             W             SP
1/6          30 at Upton 24                    W             SP
1/7          39 Moorcroft 19                 W             SP
1/9          33 at Gillette 28                  W             SP
1/13       46 Arvada 7                            W             SP
1/20       44 Kaycee 8                            W             SP
1/22       32 Sundance 2                     W             SP
1/24       32 Buffalo 15                        W             SP
1/26       35 Newcastle 16                 W             SP  E. Johnson 24
1/28       27 at Sheridan 26               W             SP
1/29       18 at Big Horn 17               W             SP
2/3          31 at Arvada 17                   W             SP
2/5          38 Upton 18                          W             SP
2/6          45 at Kaycee 14                   W             SP
2/7          25 at Buffalo 19                   W             SP
2/10       20 at Newcastle 17            W             SP
2/21       38 Big Horn 26                     W             SP
2/24       30 Gillette 22                       W             SP
2/25       39 at Sundance 6                W             SP
*Tri-County Tourney in Newcastle
District B Tourney in Gillette
3/5          40 Hulett 17                          W             LRB
3/6          31 Clearmont 8                   W             LRB
3/7          35 Big Horn 23                     W  (1st)   LRB
State B Tourney in Casper
3/19       33 Shoshoni 23                   W             wyo-bkb.com
3/20       44 Hanna 25                          W             wyo-bkb.com
3/21       28 Lyman 29                         L  (2nd)    wyo-bkb.com
Record:  29-1      Pct: .967

Upton Bobcats***K. E. Keveren
12/12    12 Rozet 40                            L                SP*
12/12    25 Hulett 24                          W             SP*
12/12    31 Newcastle 29                 W             NLJ*
12/19    23 Hulett 19                          W             SP
1/2          26 Clearmont 12                W             SP
1/6          24 Rozet 30                            L                SP
1/9          41 Arvada 16                         W             SP
1/13       21 at Gillette 25                    L                SP
1/16       30 at Moorcroft 28           W             SP
1/17       Dayton
1/20       37 at Sundance 18             W             SP
1/23       42 Moorcroft 29                 W             SP
1/26       20 at Clearmont 29           L                SP
1/30       at Arvada
2/3          33 Gillette 43                       L                SP
2/5          18 at Rozet 38                      L                SP
2/12       60 Sundance 19                 W             SP
2/13       33 Kaycee 16                         W             SP  (at Arvada)
2/17       38 at Hulett 30                    W             SP
2/20       35 Big Horn 31                     W             SP
2/26       18 at Newcastle 26            L                SP
3/2          17 Newcastle 23                 L                NLJ
*Tri-County Tourney in Newcastle
District B Tourney in Gillette
3/5          20 Arvada 25                         L                LRB
3/6          30 Moorcroft 22                 W             SP
3/6          28 Clearmont 19                W             LRB
3/7          34 Ranchester 26               W (3rd)   LRB
Record:  15-9      Pct: .625

+++

Southeast

Cheyenne finally ended its decade-long drought of state hoops championships by hiring Walter Dowler from Rock Springs. The Indians only lost four games all season long, three of them in Natrona County. They caught fire the final few weeks of the season and only Laramie could come within 10 points of Cheyenne (at district in Wheatland). Laramie finished third at state, certainly the best showing from the SE corner of Wyoming to date. Third place Lusk and fourth-place Wheatland and were two and done in Casper.

Again, the bracket for the Class B portion of the district tourney showed just eight of the 20-plus teams. Hillsdale played the Albany County representative for the final spot in the bracket— losing in a draw of cards to fellow tri-champions of the East Laramie Conference, Carpenter and Pine Bluffs—but defeating University Prep to play at district. Sunrise, Ft. Laramie and Guernsey represented the North Platte Conference while Chugwater and LaGrange took laurels from Goshen Hole Conference. Carpenter and Chugwater met in the finals with the Coyotes squeaking by Sunrise and the Buffalos outlasting Hillsdale in the semis. Chugwater took first. Two weekends later in Casper neither team placed, although Chugwater did play for consolation honors, losing to Shoshoni. Carpenter was two and done.

Class A

Cheyenne Indians***Walter Dowler
12/19    33 at Ft. Morgan, CO 27 W             WE
12/20    54 at Sterling, CO 23        W             WE
12/27    44 Sterling, CO 24              W             WE
1/1          49 at Glenrock 15              W             WE
1/2          24 at Midwest 31               L                WE
1/3          29 at Midwest 19               W             WE
1/8          35 Green River 33              W             WE
1/10       30 at Torrington 13          W             WE
1/16       40 Rock Springs 32            W             WE
1/17       43 Rock Springs 35            W             RsprYbk
1/24       38 Laramie 33                      W             WE
1/28       58 at Hanna 30                    W             WE W Judy 25
1/29       35 at Green River 37 ot   L                WE
1/30       54 at Rock Springs 33      W             WE
1/31       42 at Rock Springs 34      W             RsprYbk
2/11       55 Torrington 31                W             WE
2/13       41 at Casper Natrona 43 L ot        WE
2/14       36 at Casper Natrona 44 L               CsprYbk
2/21       34 at Laramie 19                 W             WE
2/27       44 Casper Natrona 28      W             WE
2/28       49 Casper Natrona 29      W             CsprYbk
District A Tourney in Wheatland
3/5          51 Glenrock 17                    W             WE
3/6          55 Lusk 35                              W             WE
3/7          32 Laramie 26                      W (1st)    WE
State A Tourney in Casper
3/18       52 Lander 33                         W             WE
3/19       42 Superior 28                     W             WE
3/20       36 Lovell 24                           W             WE
3/21       41 Thermopolis 31            W (1st)    WE W Judy 21
Record: 24-4      Pct: .857

Laramie Plainsmen***Floyd Foreman
12/13    20 Arvada, CO 17                W             LRB
12/19    32 Kemmerer 12                 W             LRB
12/29    27 at Ft. Collins, CO 35   L                LRB
1/2          13 at Casper Natrona 24 L               LRB
1/3          23 at Casper Natrona 35 L               LRB
1/9          29 Green River 15              W             LRB
1/15       23 Rock Springs 24            L                LRB
1/17       22 Midwest 20                     W             LRB
1/21       29 Torrington 16                W             LRB
1/24       33 at Cheyenne 38             L                LRB
1/27       35 at Wheatland 28          W             LRB
2/4          26 at Torrington 28          L                LRB
2/11       39 at Rawlins 30                 W             LRB
2/12       27 at Rock Springs 22      W             LRB
2/13       31 at Kemmerer 27           W             LRB
2/14       31 at Green River 22         W             LRB
2/19       37 Rawlins 15                       W             LRB
2/21       19 Cheyenne 34                   L                LRB
2/26       32 Casper Natrona 26      W             LRB
2/28       45 Wheatland 16               W             LRB
District A Tourney in Wheatland
3/5          38 Douglas 17                      W             LRB
3/6          30 Torrington 20                W             LRB
3/7          26 Cheyenne 32                  L (2nd)    LRB
State A Tourney in Casper
3/18       41 Riverton 33                     W             wyo-bkb.com
3/19       37 Rock Springs 29            W             wyo-bkb.com
3/20       37 Thermopolis 46            L                wyo-bkb.com
3/21       41 Lovell 32                           W (3rd)   wyo-bkb.com
Record: 18-9      Pct: .667

Eastern Central Wyoming Conference
Standings                          W             L
Torrington                              7               1
Wheatland                             5               3
Douglas                                   4               4
Lusk                                          4               4
Glenrock                                  0               8

Douglas Bearcats (257)***Ervin Cheney
12/9       42 Manville 26                     W             DE
12/12    24 Riverton 36                     L                DE
1/2          at Riverton–cancelled
1/13       14 Wheatland 24               L                WT
1/16       25 Rawlins 54                       L                DE
1/20       15 at Manville 25               L                DE
1/23       20 at Torrington 36          L                GCN
1/27       42 Glenrock 9                       W             DE
1/30       29 at Rawlins 47                 L                DE
2/6          34 Lusk 38                              L                LH
2/10       37 at Glendo 17                     W             DE JB Ford 22
2/13       29 Torrington 44                L                GCN
2/17       45 at Glenrock 26              W             DE JB Ford 22
2/20       38 at Wheatland 33          W             WT
2/24       25 at Midwest 42               L                DE
2/25       34 Hanna 32                          W             DE
2/27       39 at Lusk 30                         W             LH
District A Tourney in Wheatland
3/5          25 Laramie 38                      L                LRB
3/7          26 at Wheatland 46          L                LRB
Record: 7-11      Pct: .389

Glenrock Sheepherders (90)***Don Ayers
12/17    9 Casper Natrona 34         L                CsprYbk
12/12    12 at Buffalo 29                   L                BuffYbk
1/1          15 Cheyenne 49                   L                WE
1/9          18 at Lusk 31                      L                LH
1/13       16 at Manville 19               L                LH
1/16       18 Torrington 38                L                GCN
1/20       at Midwest
1/23       15 at Wheatland 48          L                WT
1/27       9 at Douglas 42                    L                GI
1/31       10 Midwest 39                     L                GI
2/3          14 Lusk 32                              L                LH
2/6          19 Casper Rsrvs 27             L                GI
2/9          20 Wheatland 38               L                WT
2/17       26 Douglas 45                      L                GI
2/19       30 Buffalo 24                        W             BuffYbk
2/27       22 at Torrington 29          L                GCN
District A Tourney in Wheatland
3/5          17 Cheyenne 51                  L                LRB
3/6          32 at Wheatland 34          L                LRB
Record: 1-16      Pct: .059

Lusk Tigers (160)***Herbert Rector
12/12    31 Manville 9                        W             LH
12/16    32 at Harrison, NE 26       L                LH
12/19    31 Edgemont, SD 18         W             LH
1/9          31 Glenrock 18                    W             LH
1/12       32 Lingle 16                           W             LH
1/16       25 Wheatland 28               L                PCR
1/19       41 Manville 10                     W             LH
1/23       27 at St. Mary’s 21             W             WE
1/24       19 at Cheyenne Rsrv 56  L                LH
1/26       24 at Sunrise 39                L                LH
1/30       25 Torrington 24                W             TT
2/3          32 at Glenrock 14              W             LH
2/6          38 at Douglas 34                 W             LH
2/10       30 at Manville 22               W             LH
2/13       24 at Wheatland 27          L                WT
2/16       31 Crawford, NE 19           W             LH
2/20       25 at Torrington 26          L                GCN
2/27       30 Douglas 39                      L                LH
District A Tourney in Wheatland
3/5          34 at Wheatland 24          W             LRB
3/6          35 Cheyenne 55                   L                LRB
3/7          33 Torrington 32                W (3rd)   LRB
State A Tourney in Casper
3/18       8 at Casper 53                       L                wyo-bkb.com
3/19       28 Green River 37              L                wyo-bkb.com
Record: 13-10   Pct: .565

Torrington Trailblazers***Wes Evans
12/17    17 Mitchell, NE 22             L                GCN
1/7          17 Lingle 13                           W             GCN
1/9          27 at Wheatland 21          W             GCN
1/10       13 Cheyenne 30                   L                WE
1/16       38 at Glenrock 18              W             GCN
1/21       16 at Laramie 29                 L                LRB
1/23       36 Douglas 20                      W             GCN
1/28       15 at Lingle 6                        W             GCN
1/30       24 at Lusk 25                         L                TT
2/4          28 Laramie 26                      W             LRB
2/6          29 Wheatland 21               W             GCN
2/11       31 at Cheyenne 55             L                WE
2/13       44 at Douglas 29                 W             GCN
2/18       24 at Mitchell, NE 20       W             GCN
2/20       26 Lusk 25                              W             GCN
2/27       29 Glenrock 22                    W             GCN
District A Tourney in Wheatland
3/5          Bye
3/6          20 Laramie 30                      L                LRB
3/7          32 Lusk 33                              L                LRB
3/7          32 at Wheatland 35          L                LRB
Record: 11-8      Pct: .579

Wheatland Bulldogs (276)***Roy Petsch
12/12    29 at Guernsey 13              W             WT
12/16    33 Chugwater 23                W             WT
1/6          35 Guernsey 12                   W             WT
1/9          21 Torrington 27                L                GCN
1/13       24 at Douglas 14                 W             WT
1/16       28 at Lusk 25                         W             PCR
1/21       24 at Lingle 25                     L                WT
1/23       48 Glenrock 15                    W             WT
1/27       28 Laramie 35                      L                LRB
2/3          26 Lingle 25                           W             LGR
2/6          21 at Torrington 29          L                GCN
2/9          38 at Glenrock 20              W             WT
2/13       27 Lusk 24                              W             WT
2/17       21 Sunrise 27                        L                WT
2/20       33 Douglas 38                      L                WT
2/24       43 Ft. Laramie 21               W             WT
2/28       16 at Laramie 45                 L                LRB
District A Tourney in Wheatland
3/5          24 Lusk 34                              L                LRB
3/6          34 Glenrock 32                    W             LRB
3/7          46 Douglas 26                      W             LRB
3/7          35 Torrington 32                L   (4th)    LRB
State A Tourney in Casper
3/18       15 Midwest 39                     L                wyo-bkb.com
3/19       20 Reliance 42                     L                wyo-bkb.com
Record: 12-11   Pct: .522

Class B
East Laramie Conference
Standings                           W             L

Carpenter                                8               2
Hillsdale                                   8               2*
Pine Bluffs                               8               2
Albin                                          3               7
Burns                                         2               8
Egbert                                        1               9
*lost drawing to play University Prep in play-in game

Albin Wildcats***Glen Strain
12/2       27 McGrew, NE 18             W             PBP
12/5       30 at Carpenter 53            L                CrptYbk
12/9       27 at LaGrange 50              L                PBP
12/12    26 Hillsdale 70                     L                PBP
12/19    14 at Pine Bluffs 20           L                PBP
1/9          21 Egbert 14                          W             PBP
1/12       19 Hawk Springs 32          L                PBP
1/16       31 at Burns 33                      L                PBP
1/23       46 Carpenter 56                  L                PBP
1/30       30 at Hillsdale 56               L                PBP
2/3          35 at Hawk Springs 24     W             PBP
2/6          23 Pine Bluffs 35                 L                PBP
2/17       LaGrange                                 L                PBP
2/20       34 at Egbert 24                    W             PBP
2/27       46 Burns 25                           W             PBP
Record: 5-10      Pct: .333

Burns Broncs***William Fiegenbaum (Dec) Willard Youtz (mid-Jan) Henson (Jan) E.V. Newcomer (Feb)
11/28    31 at LaGrange 23              W             PBP
12/5       10 St. Mary’s 30                  L                LCN
12/12    36 Carpenter 51                  L                CrptYbk
12/16    23 at Hillsdale 36               L                LCN
1/6          Bushnell, NE                          L                LCN
1/9          23 at Pine Bluffs 32           L                PBP
1/16       33 Albin 31                            W             PBP
1/17       23 at Cheyenne B 30         L                WE
1/23       25 Pine Bluffs 27                 L                PBP
1/27       26 LaGrange 35                   L                GCN
1/30       44 at Carpenter 55            L                CrptYbk
2/6          27 Hillsdale 35                     L                PBP
2/ 3or10 Cheyenne B
2/18       47 Egbert 20                          W             PBP Reinholz 21
2/24       12 at Egbert 24                    L                PBP
2/27       25 at Albin 46                       L                PBP
Record: 3-12      Pct: .200
Rat Droppings***Burns went through a number of coaches and coaches pro tem, Fiegenbaum enlisted (I believe), then former Hillsdale coach Youtz temporarily coached and substitute taught while awaiting his turn at flight school. Henson—no first name yet—took over once Youtz left No. 2 county, and Newcomer finished the season. The archives tape of the Laramie County News has four editions missing from Jan. 22 to Feb. 22, which would, if found, would clear up a number of questions concerning the situation at Burns.

Carpenter Coyotes (32)***Devon M. Clark
11/25    28 Hawk Springs 19          W             CrptYbk
12/2       19 at Hawk Springs 24     L                CrptYbk
12/5       53 Albin 30                            W             CrptYbk
12/9       40 at Grover, CO 33          W             CrptYbk
12/12    51 at Burns 36                      W             CrptYbk
12/16    35 Grover, CO 20                W             CrptYbk
12/19    34 at Egbert 12                    W             CrptYbk
1/9          40 Hillsdale 37                     W             CrptYbk
1/16       47 Pine Bluffs 30                 W             CrptYbk
1/20       22 St. Mary’s 44                  L                CrptYbk
1/23       56 at Albin 46                       W             PBP
1/30       55 Burns 44                           W             CrptYbk
1/31       37 at Cheyenne B 48         L                WE
2/4          22 Cheyenne Res. 35        L                CrptYbk
2/6          45 Egbert 33                          W             CrptYbk
2/13       25 at St. Mary’s 40             L                CrptYbk
2/18       42 Cheyenne B 38              W             CrptYbk
2/20       37 at Hillsdale 48               L                CrptYbk
2/27       30 at Pine Bluffs 36           L                CrptYbk
SE District B in Wheatland
3/5          38 LaGrange 31                   W             CrptYbk
3/6          30 Sunrise 29                        W             CrptYbk
3/7          36 Chugwater 21                W (1st)    CrptYbk
State B in Casper
3/19       37 Hanna 38                          L                CrptYbk
3/20       28 Shoshoni 37                   L                CrptYbk
Record: 15-9      Pct: .625

Egbert Bulldogs***Dale McMullen
12/5       Hillsdale                                   L                LCN
12/12    19 Pine Bluffs 21                 L                PBP
12/19    12 Carpenter 34                  L                CrptYbk
1/9          14 at Albin 21                       L                PBP
1/23       at Hillsdale                             L                PBP
1/30       16 at Pine Bluffs 39           L                PBP
2/6          33 at Carpenter 45            L                CrptYbk
2/18       20 at Burns 47                      L                PBP
2/20       24 Albin 34                            L                PBP
2/24       24 Burns 12                           W             PBP
Record: 1-9         Pct: .100
Rat Droppings***The 2/24 win over Burns was the Bulldogs’ first win in 4 years.

Hillsdale Pioneers***Willard Youtz (Dec) Kenneth Davis (Jan +)
11/18    Chugwater                              W             LCN
11/26    at Chugwater
12/5       at Egbert                                  W             LCN
12/12    70 at Albin 26                       W             PBP
12/16    36 Burns 23                           W             LCN
1/6          51 Pine Bluffs 39                 W             PBP
1/9          37 at Carpenter 40            L                CrptYbk
1/             University Prep                    W             LRB
1/20       21 Cheyenne B 43              L                WE
1/23       Egbert                                        W             PBP
1/30       56 Albin 30                            W             PBP
2/3          43 at Cheyenne B 48         L                WE
2/6          35 at Burns 27                      W             PBP
2/13       31 at Pine Bluffs 32           L                PBP
2/20       48 Carpenter 37                  W             CrptYbk
Play-in game for District B Tourney
3/2          29 University Prep 27      W             WE (in Cheyenne)
District B Tourney in Wheatland
3/5          32 Ft. Laramie 24               W             WE
3/6          29 Chugwater 33                L                WE
3/7          19 Sunrise 29                        L                LRB
Record: 12-6      Pct: .667

Pine Bluffs Hornets***Talbot L. Rudolph
12/5       22 at University Prep 18    W             PBP
12/12    21 at Egbert 19                    W             PBP
12/19    20 Albin 14                            W             PBP
12/23    15 at Bushnell, NE 48       L                PBP
12/30    19 at Hawk Springs 25     L                PBP
1/6          39 at Hillsdale 51               L                PBP
1/9          32 Burns 23                           W             PBP
1/13       29 Bushnell, NE 37            L                PBP
1/16       37 at Carpenter 47            L                PBP
1/20       31 Potter, NE 24                 W             PBP
1/23       27 at Burns 25                      W             PBP
1/30       39 Egbert 16                          W             PBP
2/6          35 at Albin 23                       W             PBP
2/11       55 Bushnell, NE 19            W             PBP
2/13       32 Hillsdale 31                     W             PBP
2/17       University Prep cancelled, illness
2/20       36 at Kimball, NE 23         W             PBP
2/27       36 Carpenter 30                  W             PBP
District B Tourney in Wheatland
3/5          21 Sunrise 27                        L                LRB
3/6          35 LaGrange 30                   W             LRB
3/7          19 Guernsey 24                   L                LRB
Record: 13-7      Pct: .650

Goshen Hole Conference
Standings                                W             L
LaGrange                                 10            0
Chugwater                              8             2
Huntley                                   5             5*
Hawk Springs                        4             6
Yoder                                         3             7
Veteran                                     0             10
*Listed in the Torrington Telegram as 6-4, but two losses to LaGrange and Chugwater, plus a loss to Yoder make it 5-5.

Chugwater Buffaloes***Archie H. Conn
11/18    at Hillsdale                             L                LCN
11/26    Hillsdale
12/2       34 at Guernsey 26              W             WT
12/5       19 LaGrange 24                   L                TT
12/9       Guernsey
12/12    32 at Huntley 23                 W             GCN
12/16    23 at Wheatland 33          L                WT
12/18    Veteran                                     W             TT
1/9          at Hawk Springs                   W             TT
1/14       24 Cheyenne B 29              L                WE
1/16       Yoder                                         W             TT
1/23       21 at LaGrange 29              L                PBP
1/30       48 Huntley 30                      W             TT
2/6          43 at Veteran 13                 W             TT
2/11       37 at Cheyenne B 33         W             WE
2/13       Hawk Springs                        W             TT
2/20       at Yoder                                    W             TT
Goshen Hole Conference Tourney in Chugwater
2/27       38 Huntley 22                      W             GCN
2/28       20 LaGrange 27                   L                GCN
District B Tourney in Wheatland
3/5          35 Guernsey 28                   W             LRB
3/6          33 Hillsdale 29                     W             LRB
3/7          21 Carpenter 36                  L (2nd)    LRB
State B Tourney in Casper
3/19       21 Burlington 33                L                wyo-bkb.com
3/20       32 Big Horn 21                     W             wyo-bkb.com
3/21       22 Shoshoni 24                   L                wyo-bkb.com
Record: 14-9      Pct: .609

Hawk Springs Pirates***Supt. Dale Kriz
11/25    19 at Carpenter 28            L                CrptYbk
12/2       24 Carpenter 19                  W             CrptYbk
12/5       13 Veteran 11                       W             GCN
12/12    21 at LaGrange 31              L                PBP
12/18    17 at Yoder 15                      W             TT
12/30    25 Pine Bluffs 19                 W             PBP
1/9          Chugwater                              L                TT
1/12       32 at Albin 19                       W             PBP
1/16       Huntley                                 L                GCN
1/23       17 at Veteran 10                 W             GCN
1/30       15 LaGrange 17                   L                GCN
2/3          24 Albin 35                            L                PBP
2/6          Yoder                                         W             TT
2/13       at Chugwater                        L                TT
2/20       29 at Huntley 31                 L                GCN
Goshen Hole Conference Tourney in Chugwater
2/27       20 LaGrange 42                   L                TT
2/28       24 Huntley 27                      L                TT
Rat Droppings***Superintendent/Coach Kriz looked for a new basketball coach from the start of the season. I’m reasonably sure he coached through the holidays, but I find no news of a coaching hire after that time.
Record: 7-10      Pct: .412

Huntley Cardinals***Glen Matthews
11/26    25 Henry, NE 16                   W             TT
12/5       22 at Yoder 28                      L                TT
12/12    23 Chugwater 32                L                GCN
12/18    22 LaGrange 28                   L                PBP
1/9          43 at Veteran 31                 W             GCN
1/16       at Hawk Springs                   W             GCN
1/23       Yoder                                         W             GCN
1/30       30 at Chugwater 48          L                TT
2/6          28 at LaGrange 54              L                GCN
2/13       Veteran                                     W?
2/20       31 Hawk Springs 29          W             GCN
3/5          at Lingle
Goshen Hole Conference Tourney in Chugwater
2/27       22 Chugwater 38                L                TT
2/28       27 Hawk Springs 24          W             TT
Record: 7-6         Pct: .538

LaGrange Longhorns***George Carmin
11/25    27 at Harrisburg, NE 25  W             PBP
11/28    23 Burns 31                           L                PBP
12/5       24 at Chugwater 19          W             TT   G Groves 21
12/9       50 Albin 27                            W             PBP
12/12    31 Hawk Springs 21          W             PBP
12/18    28 at Huntley 22                 W             PBP
1/9          29 at Yoder 14                      W             PBP
1/16       61 Veteran 12                       W             PBP
1/20       43 Harrisburg, NE 21        W             PBP
1/23       29 Chugwater 21                W             PBP
1/27       35 at Burns 26                      W             GCN
1/30       17 at Hawk Springs 15     W             GCN
2/6          54 Huntley 28                      W             GCN
2/13       61 Yoder 38                           W             PBP
2/17       at Albin                                     W             PBP
2/20       63 at Veteran 15                 W             PBP
Henry, NE                                                  W             GCN
at Henry, NE                                             W             GCN
Goshen Hole Conference Tourney in Chugwater
2/27       42 Hawk Springs 20          W             PBP
2/28       29 at Chugwater 20          W             PBP
District B Tourney in Wheatland
3/5          21 Carpenter 38                  L                WE
3/6          30 Pine Bluffs 35                 L                WE
Record: 19-3      Pct: .864

Veteran Eagles***Walter Gungoll
12/5       11 at Hawk Springs 13     L                GCN
12/12    18 Yoder 33                           L                GCN
12/18    at Chugwater                        L                TT
1/9          31 Huntley 43                      L                GCN
1/16       12 at LaGrange 61              L                PBP
1/23       10 Hawk Springs 17          L                GCN
1/30       19 at Yoder 21                      L                GCN
2/6          13 Chugwater 43                L                TT
2/13       at Huntley                               L?             TT
2/20       15 LaGrange 63                   L                PBP
Goshen Hole Conference Tourney in Chugwater invited but did not play
Record: 0-10      Pct: .000
Rat Droppings***I found a conflict with the 12/5 game at Hawk Springs. The Veteran community reporter for the Lingle Guide-Review tabbed this as a Veteran win with the score reported as 13 to 11. I choose to believe, however, a Torrington Telegram sports column from a week later where no score is listed but the columnist mentions that Veteran is 0-2 after their first two conference games. It’s rare to find differing accounts of wins, differing scores—yes; different teams winning—no. Still, wins were rare as hen’s teeth for Veteran, and I’d hate to be the one who denied them a (potential) sole win to their season.

Yoder Blackbirds (51)***Paul J. Thuelin
12/5       28 Huntley 22                      W             TT
12/12    33 at Veteran 18                 W             GCN
12/18    15 Hawk Springs 17          L                TT
1/9          14 LaGrange 29                   L                PBP
1/16       at Chugwater                        L                TT
1/23       at Huntley                               L                GCN
1/30       Veteran                                     W             GCN
2/6          at Hawk Springs                   L                TT
2/13       38 at LaGrange 61              L                PBP
2/20       Chugwater                              L                TT
Goshen Hole Conference Tourney in Chugwater
Invited but did not play
Record: 3-7         Pct: .300

ECWC North Conference
Standings                                W             L
Sunrise                                      10             0
Guernsey                                 6             4
Ft. Laramie                             6             4
Lingle                                         4             6
Manville                                   4             6
Glendo                                      0             10
Rat Droppings***This is the closest approximation to the league standings I could come up with, as no paper published an actual standings account at the end of the season. A mention of Guernsey and Ft. Laramie playing to break the tie for second in an extra game in a Platte County paper leads me to believe their conference records were both 6-4 heading into that game (the extra game isn’t figured into the above standings count.) Somewhere along the line I’ve copied some incorrect data because I have Lingle at 5-5 down in the season record for the Doggers and Guernsey at 5-5. If that is correct, then Ft. Laramie and Guernsey didn’t need to play the extra tie-breaker. It’s my mistake which I’ll need to correct if I can find some yearbooks to help me down the road.

Ft. Laramie Pioneers***Uno J. Korhonen
12/6       15 at Univ. Prep 17 2ot L                LRB
12/13    12 at Manville 17               L                LH
12/16    at Glendo                                W?
1/9          17 at Sunrise 25                    L                TT
1/16       15 Lingle 13                           W             TT
1/23       at Guernsey                            W?
1/30       Glendo                                      W             PCR
2/9          24 Manville 16                     W             LH
2/13       28 Sunrise 31                        L                TT
2/20       15 at Lingle 22                     L                TT
2/24       21 at Wheatland 43          L                WT
2/27       Guernsey                                 W             WT
2/28       at Guernsey                            L                WT*
*tie-breaker game for 2nd in the league
District B Tourney in Wheatland
3/5          24 Hillsdale 32                     L                LRB
3/6          32 Guernsey 34                   L                LRB
Record: 5-9         Pct: .357

Glendo Eagles
12/10    16 at Douglas B 5                W             DE
12/16    Ft. Laramie                             L?
1/9          17 at Lingle 33                     L                TT
1/16       Guernsey                                 L                PCR
1/23       17 Manville 26                     L                LH
1/30       at Ft. Laramie                        L                PCR
2/10       17 Douglas 37                      L                DE
2/13       22 Lingle 27                           L                LGR
2/20       20 at Guernsey 28              L                GG
2/27       at Manville                             L?
Sunrise                                                        L
at Sunrise                                                  L
Record: 1-11      Pct: .083

Guernsey Longhorns***Seth Banks
12/2       26 Chugwater 34                L                GG
12/6       at Laramie B—cancelled
12/9       at Chugwater
12/12    13 Wheatland 29               L                WT
12/18    21 Sunrise 22                        L                TT
1/6          12 at Wheatland 35          L                WT
1/9          36 Manville 15                     W             TT
1/16       at Glendo                                W             PCR
1/23       Ft. Laramie                             L?
1/30       21 at Sunrise 22                       L                TT
2/6          Lingle                                         W             WT
2/7          9 at University Prep 16         L                LRB
2/13       at Manville                             W             GG
2/20       28 Glendo 20                        W             GG
2/25       20 at Lingle 36                     L                GG
2/27       at Ft. Laramie                        L                WT
2/28       Ft. Laramie                             W             WT*|
*tie-breaker game for 2nd in the league
District B Tourney in Wheatland
3/5          28 Chugwater 35                L                WE
3/6          34 Ft. Laramie 32               W             WE
3/7          24 Pine Bluffs 19                 W             LRB
Record: 8-10      Pct: .444

Lingle Bulldoggers***Carl Murphy
12/12    10 Morrill, NE 11                L                GCN
12/18    14 at Manville 15               L                LGR
1/7          13 at Torrington 17          L                GCN
1/9          33 Glendo 17                        W             TT
1/12       16 at Lusk 32                         L                LH
1/16       13 at Ft. Laramie 15          L                TT
1/21       25 Wheatland 24               W             WT
1/23       Sunrise                                    L                TT
1/28       6 Torrington 15                   L                GCN
1/30       Manville                                W?
2/3          25 at Wheatland 26          L                LGR
2/6          at Guernsey                         L                WT
2/13       27 at Glendo 22                    W             LGR
2/20       22 Ft. Laramie 15               W             TT
2/25       36 Guernsey 20                   W             GG
2/27       at Sunrise                                L                TT
3/5          Huntley
Record: 6-10      Pct: .375

Manville Panthers***Thurman Chase
12/4       11 at Rozet 31                      L                LH
12/5       12 at Harrison, NE 30       L                LH
12/9       36 at Douglas 42                 L                LH
12/12    9 at Lusk 31                            L                LH
12/13    17 Ft. Laramie 12               W             LH
12/18    15 Lingle 14                           W             LGR
1/9          15 at Guernsey 36              L                TT
1/13       19 Glenrock 16                    W             LH
1/16       25 Sunrise 29                        L                LH
1/19       10 at Lusk 41                         L                LH
1/20       25 Douglas 15                      W             LH
1/23       26 at Glendo 17                    W             LH
1/30       at Lingle                                   L?
2/             at Sunrise                                L                TT
2/9          16 at Ft. Laramie 24          L                LH
2/10       22 Lusk 30                              L                LH
2/13       Guernsey                                 L                GG
2/27       Glendo                                      W?
Record: 6-12      Pct: .333

Sunrise Miners***F. Wayne Powars
12/18    22 at Guernsey 21              W             TT
1/9          25 Ft. Laramie 17               W             TT
1/16       29 at Manville 25               W             LH
1/23       at Lingle                                   W             TT
1/25       22 Hanna 26                          L                WT
1/26       39 Lusk 24                              W             LH
1/30       22 Guernsey 21                   W             TT
2/             Manville                                   W
2/13       31 at Ft. Laramie 28          W             TT
2/17       27 at Wheatland 21          W             WT
2/27       Lingle                                  W             TT
at Glendo                                         W
Glendo                                              W
District B Tourney in Wheatland
3/5          Pine Bluffs                               W             WE
3/6          29 Carpenter 30                  L                WE
3/7          29 Hillsdale 19                     W             LRB
Record: 14-2      Pct: .875

Albany County

Rock River Longhorns
12/5       Hanna
12/12    Encampment                        L                LRB
1/14       13 at Encampment 30     L                EVR
1/16       Laramie B?                              L                LRB
1/23       16 Saratoga 13                     W             LRB
1/24       16 University Prep 24      L                LRB
2/3          15 at Medicine Bow 22   L                LRB
2/10       19 Medicine Bow 17        W             LRB
2/12       at University Prep              L                LRB
2/17       14 Medicine Bow 8           W             RRB
Record: 3-6         Pct: .333

University Prep Buckaroos***Hank Brown
12/5       18 Pine Bluffs 22                 L                LRB
12/6       17 Ft. Laramie 15 2ot     W             LRB
1/9          at Medicine Bow
1/10       9 at Walden, CO 25           L                LRB
1/15       12 Laramie B 20                   L                LRB
1/             ?Hillsdale                                L                LRB
1/24       22 at Rock River 16           W             LRB
1/24       Encampment–cancelled
1/30       22 Medicine Bow 14        W             LRB
1/31       16 Saratoga 9                        W             LRB
2/5          at Encampment–cancelled
2/6          16 at Saratoga 15               W             LRB
2/7          16 Guernsey 9                      W             LRB
2/12       Rock River                               W             LRB
2/14       25 Walden, CO 15              W             LRB
2/17       at Pine Bluffs cancelled, illness
2/20       at Medicine Bow cancelled, illness
Play-in game for District B Tourney
3/2          27 Hillsdale 29                     L                WE (in Cheyenne)
Record: 8-5         Pct: .615

Parochial

St. Mary’s Gaels***Junior McKinney (December) Jay McCormick (January +)
12/5       30 at Burns 10                      W             WE
12/19    30 at Cheyenne B 28         W             WE
12/26    27 at Strlng St. Anthny 17 W        WE
12/30    17 at Laramie B  35            L                WE
1/3          30 Strlng, St. Anthny 16 W             WE
1/9          29 Cheyenne B 22              W             WE
1/20       50 at Carpenter 28            W             WE McKinney 23
1/23       21 Lusk 27                              L                WE
1/30       23 Laramie B 28                   L                WE
2/6          40 Sidney, St. Pats 35      W             WE
2/13       56 Carpenter 42                  W             WE
2/20       42 Mullin Home, CO 27  W             WE
Colorado State Parochial Tourney
2/27       29 Holy Family 12              W             WE
2/28       23 Canon City, CO 33       L                WE
Rat Droppings***Coach Junior McKinney quit coaching in December to join the Marines.
Record: 10-4      Pct: .714

Other

Shawnee Eagles
1/30       15 at Lusk B 21                     L                LH
Record: 0-1         Pct: .000

+++

Northwest

The District No. 3 tourney in Worland had its moments of surprises, although the two finalists—Lovell and Thermopolis—were expected. The biggest stunners centered around the successes of the two Fremont County teams, Lander and Riverton. Both teams found their way into the semis with a pair of relatively easy wins, save for Lander’s three-point upset squeaker over Byron. Neither team could repeat their victories in the semis, so they played for third and fourth place with the Tigers avenging two regular-season losses to the Wolverines with a seven-point win. Lovell was once again the top dog [Bulldog?] with an easy win over runners-up Thermopolis. At state in Casper, Thermop lost in the championship finals to Cheyenne while Lovell dropped the third-place game to Laramie. Riverton made it to the consolation finals, losing to Reliance, while Lander was two and done in the Oil City. That’s the best BH Basin showing at state, at least to this date, anyway.

Nine Class B teams met in a two-day district tourney at Thermopolis, a week prior to the Class A doings in Worland. Burlington surprised with two unexpected wins over Ft. Washakie in the semis and eking out a one-basket margin versus favored Shoshoni in the finals. At Casper, both teams lasted all three days. Shoshoni took consolation honors versus Chugwater while Burlington lost the third-place game to Hanna.

Class A
Standings              W             L
Thermopolis        11              1
Lovell                       10              2
Byron                       10              2
Cowley                      8               4
Riverton                   8               4
Greybull                   7               5
Lander                       5               7
Manderson             3               9
Powell                       3               9
Cody                           3               9
Worland                  2             10
Basin                          2             10 

Basin Bobcats (140)***Jack Secrest
12/9       32 Burlington 16                W             BRR
12/18    26 Manderson 21               W  (nc)   NWDN*
12/19    22 at Greybull 30               L   (nc)    NWDN*
12/29    45 at Burlington 25          W             BRR
1/9          23 Thermopolis 36            L                NWDN
1/16       19 at Lovell 36                     L                NWDN
1/23       18 Manderson 25               L                NWDN
1/29       33 at Lander 36                   L                NWDN
1/30       26 at Riverton 36               L                NWDN
2/3          25 Powell 34                         L                NWDN
2/6          23 Greybull 24                     L                NWDN
2/11       26 at Byron 31                     L                NWDN
2/13       33 Cowley 28                        W             NWDN
2/17       37 Cody 38                             L                NWDN
2/20       28 at Greybull 30  ot        L                NWDN
2/24       35 at Worland 30               W             NWDN
*Round-Robin in Greybull
District A Tourney in Worland
3/5          29 Greybull 27                     W             LRB
3/6          16 Lovell 45                           L                LRB
3/7          26 Byron 27                           L                NWDN
Record:  6-13      Pct: .316

Byron Eagles***John Verney
12/4       39 Burlington 17                W             LC
12/11    33 at Thermopolis 21      W  (nc)   NWDN*
12/12    26 Greybull 20                     W  (nc)   NWDN*
12/17    35 Cowley 15                        W  (nc)   NWDN
1/7          29 Powell 14                         W             NWDN
1/14       23 Lovell 26                           L   (nc)    NWDN
1/16       28 Worland 21                    W             NWDN
1/20       36 at Powell 31                   W  (nc)   NWDN
1/23       42 at Greybull 11               W             NWDN
1/28       19 at Cowley 20                  L                NWDN
2/3          31 at Cody 19                       W             NWDN
2/6          40 at Manderson 21         W             NWDN
2/9          27 Thermopolis 28            L                NWDN
2/9          at Burlington?                      W             BRR
2/11       31 Basin 26                            W             NWDN
2/18       33 at Lovell 29                     W             NWDN
2/20       33 Manderson 14               W             NWDN
2/26       33 Riverton 19                     W             NWDN
2/27       38 at Lander 26                   W             NWDN
*Round-Robin in Byron
District A Tourney in Worland
3/6          33 Lander 36                         L                LRB
3/7          27 Basin 26                            W             NWDN
3/7          21 Cowley 36                        L                LRB
Record:  17-5      Pct: .773

Cody Broncs***Woodrow Sampson
12/6       3 at Meeteetse 2                  W             CE
12/10    13 Red Lodge, MT 18        L                CE
12/16    26 Burlington 17                W             BRR
12/17    19 at Sheridan 31               L                ShdnYbk
12/18    14 at Buffalo 19                   L                BuffYbk
1/8          11 Riverton 47                     L                NWDN
1/16       11 Lander 20                         L                NWDN
1/22       17 at Worland 20               L                NWDN
1/23       30 at Thermopolis 46      L                NWDN
1/26       28 at Burlington 32          L                BRR
1/27       27 Lovell 33   ot                   L                NWDN
1/30       18 at Cowley 32                    L                NWDN
2/3          19 Byron 31                           L                NWDN
2/6          19 Powell 21                         L                NWDN
2/13       22 at Manderson 19 ot   W             NWDN
2/17       38 at Basin 37                       W             NWDN
2/20       30 at Powell 23                   W             NWDN
2/27       22 Greybull 24                     L                NWDN
District A Tourney in Worland
3/5          36 Manderson 34               W             LRB
3/6          15 Thermopolis 46            L                LRB
3/6          26 Cowley 34                        L                LRB
Record:  6-15      Pct: .286

Cowley Jaguars***Murray Maughn
12/6       34 at Deaver 11                   W             CP
12/17    15 at Byron 35                     L  (nc)     NWDN
12/23    19 Bridger, MT 21              L                CP
12/27    24 Laurel, MT 25                 L                CP
1/2          31 Deaver 21                         W             CP
1/9          22 Worland 13                    W             NWDN
1/16       30 Thermopolis 18            W             NWDN
1/22       35 at Riverton 24               W             CP
1/23       30 at Lander 23                   W             NWDN
1/28       20 Byron 19                           W             NWDN
1/30       32 Cody 18                             W             NWDN
2/6          19 at Lovell 30                     L                NWDN
2/10       26 at Greybull 33               L                NWDN
2/13       28 at Basin 33                       L                NWDN
2/18       21 Manderson 20               W             NWDN
2/20       20 Lovell 24                           L                NWDN
2/24       65 at Powell 20                   W             NWDN  C Taggart 25
District A Tourney in Worland
3/6          29 Riverton 35                     L                LRB
3/6          34 Cody 26                             W             LRB
3/7          36 Byron 21                           W             LRB
Record:  12-8      Pct: .600

Greybull Buffaloes (235)***Melvin Sevland
12/11    18 Powell 14                         W (nc)    NWDN*
12/12    20 at Byron 26                     L  (nc)     NWDN*
12/18    18 Burlington 16                W             NWDN**
12/19    30 Basin 22                            W (nc)    NWDN**
1/6          18 at Riverton 34               L                NWDN
1/7          27 at Lander 28  ot            L                NWDN
1/13       26 Powell 20                         W             NWDN
1/16       19 at Manderson 10         W             NWDN
1/23       11 Byron 42                           L                NWDN
1/30       18 at Lovell 29                     L                NWDN
2/3          21 Worland 17                    W             NWDN
2/6          24 at Basin 23                       W             NWDN
2/10       33 Cowley 26                        W             NWDN
2/13       18 at Thermopolis 38      L                NWDN
2/17?     45 at Burlington 29          W             GS
2/20       30 Basin 28  ot                     W             NWDN
2/27       24 at Cody 22                       W             NWDN
*Round-Robin in Byron
**Round-Robin in Greybull
District A Tourney in Worland
3/5          27 Basin 29                            L                LRB
3/6          21 Powell 22                         L                NWDN
Record:  11-8      Pct: .579

Lander Tigers (312)***Bob Manley
1/7          28 Greybull 27  ot              W             NWDN
1/12       17 Shoshoni 18                   L                RR
1/16       20 at Cody 11                       W             NWDN
1/17       20 at Powell 11                   W             NWDN
1/20       28 Worland 29                    L                NWDN
1/23       23 Cowley 30                        L                NWDN
1/27       at Shoshoni                            W             WSJ
1/29       36 Basin 33                            W             NWDN
2/6          29 Riverton 30                     L                NWDN
2/13       37 Lovell 39                           L                NWDN
2/17       16 at Thermopolis 33      L                NWDN
2/20       27 at Riverton 31               L                NWDN
2/24       33 at Manderson 25         W             NWDN
2/27       26 Byron 38                           L                NWDN
District A Tourney in Worland
3/5          50 Powell 23                         W             LRB   B Henan 20
3/6          36 Byron 33                           W             LRB
3/6          30 Lovell 35                           L                NWDN
3/7          31 Riverton 23                     W (3rd)   LRB
State A Tourney in Casper
3/18       33 Cheyenne 52                  L                wyo-bkb.com
3/19       21 Gillette 37                       L                wyo-bkb.com
Record:  9-11      Pct: .450

Lovell Bulldogs (248)***Kenneth Jensen
12/3       24 at Red Lodge, MT 16  W             NWDN
12/10    33 Bridger, MT 29              W             NWDN
12/12    41 at Fromberg, MT 30   W             NWDN
12/15    46 Fromberg, MT 18         W             NWDN
12/17    29 at Bridger, MT 19         W             LC
1/2          30 Laurel, MT 27                 W             NWDN
1/9          35 Manderson 23               W             NWDN
1/14       26 at Byron 23                     W  (nc)   NWDN
1/16       36 Basin 19                            W             NWDN
1/23       27 at Powell 15                   W             NWDN
1/27       33 at Cody 27     ot             W             NWDN
1/30       29 Greybull 18                     W             NWDN
2/3          31 at Laurel, MT 36           L                NWDN
2/6          30 Cowley 19                        W             NWDN
2/12       23 at Riverton 21               W             RR
2/13       39 at Lander 37                   W             NWDN
2/18       29 Byron 33                           L                NWDN
2/20       24 at Cowley 20                  W             NWDN
2/25       26 Thermopolis 30            L                NWDN
2/27       24 at Worland 19               W             NWDN
District A Tourney in Worland
3/6          45 Basin 16                            W             LRB
3/6          35 Lander 30                         W             NWDN
3/7          36 Thermopolis 25            W  (1st)   LRB
State A Tourney in Casper
3/18       36 Reliance 34                     W             wyo-bkb.com
3/19       29 Midwest 28                     W             wyo-bkb.com
3/20       24 Cheyenne 36                   L                wyo-bkb.com
3/21       32 Laramie 41                      L                wyo-bkb.com
Record:  22-5      Pct: .815

Manderson Demons***Harold H. Bender
12/16    37 at Ten Sleep 24              W             NWDN
12/18    21 Basin 26                            L  (nc)     NWDN*
12/19    21 Burlington 12                W             NWDN*
1/2          Ten Sleep
1/9          23 at Lovell 35                     L                NWDN
1/13       12 at Thermopolis 33      L                NWDN
1/16       10 Greybull 19                     L                NWDN
1/23       25 at Basin 18                       W             NWDN
1/30       18 Worland 13                    W             NWDN
2/6          21 Byron 40                           L                NWDN
2/10       32 at Powell 27                   W             NWDN
2/13       19 Cody 22   ot                     L                NWDN
2/18       20 at Cowley 21                    L                NWDN
2/20       14 at Byron 33                     L                NWDN
2/24       25 Lander 33                         L                NWDN
2/27       18 Riverton 45                     L                NWDN
*Round-Robin in Greybull
District A Tourney in Worland
3/5          34 Cody 36                             L                LRB
3/6          31 at Worland 25               W             NWDN
3/7          31 Powell 16                         W             LRB
Record:  7-11      Pct: .389

Powell Panthers***Ralph M. Keene
12/5       12 Deaver 22                         L                NWDN
12/11    14 Greybull 18                     L  (nc)     NWDN*
12/12    13 Thermopolis 21            L  (nc)     NWDN*
12/13    21 at Deaver 22                   L                NWDN
1/7          14 at Byron 29                     L                NWDN
1/9          19 Riverton 35                     L                NWDN
1/13       20 at Greybull 26               L                NWDN
1/17       11 Lander 20                         L                NWDN
1/20       31 Byron 36                           L  (nc)     NWDN
1/23       15 Lovell 27                           L                NWDN
2/3          34 at Basin 25                       W             NWDN
2/6          21 at Cody 19                       W             NWDN
2/10       27 Manderson 32               L                NWDN
2/13       26 at Worland 15               W             NWDN
2/20       23 Cody 30                             L                NWDN
2/23       22 at Thermopolis 42      L                NWDN
2/24       20 Cowley 65                        L                NWDN
*Round-Robin in Byron
District A Tourney in Worland
3/5          23 Lander 50                         L                LRB
3/6          22 Greybull 21                     W             NWDN
3/7          16 Manderson 31               L                LRB
Record:  4-16      Pct: .200

Riverton Wolverines (285)***Jack Woodward
12/12    36 at Douglas 24                 W             DE  H Hand 20
12/29    45 Shoshoni 22                   W             RR  H Hand 20
1/2          Douglas—cancelled
1/6          34 Greybull 18                     W             NWDN
1/8          47 at Cody 11                       W             NWDN
1/9          35 at Powell 19                   W             NWDN
1/13       33 at Worland 26               W             NWDN
1/16       29 at St. Stephens 28       W             RR
1/22       24 Cowley 35                        L                CP
1/23       41 at Shoshoni 40  2ot    W             NWDN
1/30       36 Basin 26                            W             NWDN
2/3          36 Thermopolis 39            L                NWDN
2/6          30 at Lander 29                   W             NWDN
2/12       21 Lovell 23                           L                RR
2/17       42 St. Stephens 40             W             RR
2/20       31 Lander 27                         W             NWDN
2/26       19 Byron 33                           L                NWDN
2/27       45 at Manderson 18         W             NWDN  H Hand 30
District A Tourney in Worland
3/5          51 at Worland 41               W             LRB
3/6          35 Cowley 29                        W             LRB
3/6          34 Thermopolis 39            L                LRB
3/7          24 Lander 31                         L (4th)      LRB
State A Tourney in Casper
3/18       33 Laramie 41                      L                wyo-bkb.com
3/19       51 Sheridan 37                    W             wyo-bkb.com
3/20       34 Green River 32  2ot    W             wyo-bkb.com
3/21       30 Reliance 33                     L                wyo-bkb.com
Record:  17-8      Pct: .680

Thermopolis Bobcats (230)***Pat Patterson
12/9       25 Midwest 20                     W             NWDN
12/11    21 at Byron 33                     L  (nc)     NWDN*
12/12    21 Powell 13                         W  (nc)   NWDN*
12/15    37 at Hanna 20                    W             NWDN
12/16    45 at Rawlins 23                 W             NWDN
12/17    21 at Superior 25               L                TIR
12/18    17 at Green River 15         W             NWDN
12/19    27 at Rock Springs 32      L                RsprYbk
1/9          36 at Basin 26                       W             NWDN
1/13       33 Manderson 12               W             NWDN
1/16       18 at Cowley 30                   L                NWDN
1/23       46 Cody 30                             W             NWDN
2/3          39 at Riverton 36               W             NWDN
2/6          35 at Worland 20               W             NWDN
2/9          28 at Byron 27                     W             NWDN
2/13       38 Greybull 18                     W             NWDN
2/17       33 Lander 16                         W             NWDN
2/20       42 Worland 28                    W             NWDN
2/23       42 Powell 22                         W             NWDN
2/25       30 at Lovell 26                     W             NWDN
*Round-Robin in Byron
District A Tourney in Worland
3/6          46 Cody 15                             W             LRB
3/6          39 Riverton 34                     W             LRB
3/7          25 Lovell 36                           L  (2nd)    LRB
State A Tourney in Casper
3/18       39 Green River 37              W             wyo-bkb.com
3/19       31 at Casper Natrona 29    W            wyo-bkb.com
3/20       46 Laramie 37                      W             wyo-bkb.com
3/21       31 Cheyenne 41                     L  (2nd)    wyo-bkb.com
Record:  21-6      Pct: .778

Worland Warriors***Ralph Crowton
12/10    13 Midwest 49                     L                SP
12/12    23 at Burlington 11          W             NWDN
12/15    16 Shoshoni 11                   W             NWDN
1/6          37 at Ten Sleep 16              W             NWDN
1/9          13 at Cowley 22                    L                NWDN
1/13       26 Riverton 33                     L                NWDN
1/16       21 at Byron 28                     L                NWDN
1/20       29 at Lander 28                   W             NWDN
1/22       20 Cody 17                             W             NWDN
1/30       13 at Manderson 18         L                NWDN
2/3          17 at Greybull 21               L                NWDN
2/6          20 Thermopolis 35            L                NWDN
2/13       15 Powell 26                         L                NWDN
2/13?     Burlington                              W             BRR
2/17       31 at Shoshoni 33              L                NWDN
2/20       28 at Thermopolis 42      L                NWDN
2/24       30 Basin 35                            L                NWDN
2/27       19 Lovell 24                           L                NWDN
District A Tourney in Worland
3/5          41 Riverton 51                    L                LRB
3/6          25 Manderson 31               L                NWDN
Record:  6-14      Pct: .300

Class B
Arapahoe***Glen Colva
Rat Droppings***Strictly junior high this year.

Burlington Huskies (71)***Charles Roberts
12/4       17 at Byron 39                     L                LC
12/9       16 at Basin 32                       L                BRR
12/12    11 Worland 23                    L                NWDN
12/16    17 at Cody 26                       L                BRR
12/18    16 at Greybull 18               L                NWDN*
12/19    12 Manderson 21               L                NWDN*
12/29    25 Basin 45                            L                BRR
1/9          34 Deaver 28                         W             BRR
1/16       19 Meeteetse 18   ot         W             NWDN
1/23       10 at Deaver 14                   L                NWDN
1/26       32 Cody 28                             W             BRR
1/30       27 at Ten Sleep 17              W             NWDN
2/6          29 at Meeteetse 18            W             BRR
2/9          Byron?                                      L                BRR
2/13?     at Worland                             L                BRR
2/17?     29 Greybull 45                     L                GS
2/18or20  Ten Sleep
*Round-robin in Greybull
District B Tourney in Thermopolis
2/27       37 Dubois 17                        W             NWDN
2/28       41 Ft. Washakie 31            W             NWDN
2/28       24 Shoshoni 22                   W (1st)    LRB
State B Tourney in Casper
3/19       33 Chugwater 21                W             wyo-bkb.com
3/20       29 Lyman 42                         L                wyo-bkb.com
3/21       33 Hanna 37                          L                wyo-bkb.com
Record:  9-13      Pct: .409

Deaver Trojans (61)***James J. Bulla
12/5       22 at Powell 12                   W             NWDN
12/6       11 Cowley 34                        L                CP
12/13    22 Powell 21                         W             NWDN
1/2          21 at Cowley 31                   L                CP
1/9          28 at Burlington 34          L                BRR
1/13       27 Meeteetse 20                 W             NWDN
1/16       28 at Ten Sleep 14              W             NWDN
1/23       14 Burlington 10                W             NWDN
1/30       8 at Meeteetse 16               L                NWDN
2/6          24 Ten Sleep 23                   W             NWDN
2/21       43 Bridger, MT B 20          W             DS
District B Tourney in Thermopolis
2/27       36 Meeteetse 29                 W             NWDN
2/28       14 Shoshoni 25                   L                NWDN
2/28       16 Ft. Washakie 33            L                LRB
Record:  8-6         Pct: .571

Dubois Broncs
1/16       20 at Shoshoni 44              L                NWDN
1/21       18 Pavillion 24                    L                RR
1/23       14 ?Morton 17                    L                RP
1/30       Ft. Washakie                                                              (at Ten Sleep)
2/4          at Ft. Washakie
2/6          16 Shoshoni 53                   L                RR
2/13       Ft. Washakie                          L                RP
2/17       Pavillion                                  W             RP
District B Tourney in Thermopolis
2/27       17 Burlington 37                L                NWDN
2/28       26 Pavillion 39                    L                NWDN
Record:  1-7         Pct: .125

Ethete/St. Michaels
1/23       at Thermopolis B
Record:

Ft. Washakie Braves***Frank X. Morin
12/12    28 at Meeteetse 19            W             CE
1/13       Pavillion
1/16       Pavillion
1/30       Dubois                                                                          (at Ten Sleep)
2/3          Shoshoni                                 W             RR
2/4          Dubois
2/13       at Dubois                                 W             RP
District B Tourney in Thermopolis
2/27       53 Pavillion 35                    W             NWDN
2/28       31 Burlington 41                L                NWDN
2/28       33 Deaver 16                         W             LRB
Record:  5-1         Pct: .833

Meeteetse Longhorns***John Deti
12/6       2 Cody 3                                   L                CE
12/10    16 at Cody B 7                      W             CE
12/12    19 Ft. Washakie 28            L                CE
12/18    15 at Shoshoni 17              L                RR
1/9          8 Shoshoni 16                      L                CE
1/13       20 at Deaver 27                  L                NWDN
1/16       18 at Burlington 19   ot  L                NWDN
1/23       23 Ten Sleep 19                   W             NWDN
1/30       16 Deaver 8                            W             NWDN
2/3?        at Thermopolis B                L                CE
2/6          18 Burlington 29                L                BRR
2/10       41 Pavillion 29                    W             CE
2/12       20 at Ten Sleep 31              L                NWDN
District B Tourney in Thermopolis
2/27       29 Deaver 36                         L                NWDN
2/28       25 Ten Sleep 42                   L                NWDN
Record:  4-11      Pct: .267

Morton Broncs
1/23       17 ?Dubois 14                      W             RP
2/6          20 Pavillion 41                    L                RR   (at Ethete)
2/12       12 at Shoshoni 51              L                NWDN
District B Tourney in Thermopolis (play-in game)
2/27       Ten Sleep                                 L                NWDN
Record:  1-3         Pct: .250

Pavillion Panthers***Elihu Berg
1/13       at Ft. Washakie
1/16       at Ft. Washakie
1/21       24 at Dubois 18                   W             RR
1/30       20 at Shoshoni 35              L                NWDN
2/6          41 Morton 20                       W             RR   (at Ethete)
2/10       29 at Meeteetse 41            L                CE
2/13       at St. Stephens                     L                RR
2/17       at Dubois                                 W             RP
2/20       16 at Shoshoni 57              L                NWDN
District B Tourney in Thermopolis
2/27       35 Ft. Washakie 53            L                NWDN
2/28       39 Dubois 26                        W             NWDN
2/28       23 Ten Sleep 18                   W             LRB
Record:  5-5         Pct: .500
Rat Droppings***The Panthers played all away games this season, their home court was deemed not usable for games.

St. Stephens Galloping Antelope
1/16       28 Riverton 29                     L                RR
2/13       Pavillion                                  W             RR
2/17       40 at Riverton 42               L                RR  B Warren 26
Record:  1-2         Pct: .333

Shoshoni Wranglers***Carl Dir
12/12    51 at Ten Sleep 22              W             RR
12/15    11 at Worland 16               L                NWDN
12/18    17 Meeteetse 15                 W             RR
12/29    22 at Riverton 45               L                RR
1/9          16 at Meeteetse 8               W             RR
1/12       18 at Lander 17                   W             RR
1/16       44 Dubois 20                        W             NWDN
1/23       40 Riverton 41  2ot           L                NWDN
1/27       Lander                                       L                WSJ
1/30       35 Pavillion 20                    W             NWDN
2/3          at Ft. Washakie                    L                RR
2/6          53 at Dubois 16                   W             RR
2/10       33 Ten Sleep 20                   W             NWDN (in Manderson)
2/12       51 Morton 12                       W             NWDN
2/17       33 Worland 31                    W             NWDN
2/20       57 Pavillion 16                    W             NWDN
District B Tourney in Thermopolis
2/27       45 Ten Sleep 25                   W             NWDN
2/28       25 Deaver 14                         W             NWDN
2/28       22 Burlington 24                L  (2nd)    LRB
State B Tourney in Casper
3/19       23 Rozet 33                            L                wyo-bkb.com
3/20       29 Carpenter 28                  W             wyo-bkb.com
3/21       24 Chugwater 22                W (cons) wyo-bkb.com
Record:  15-7      Pct: .682

Ten Sleep Pioneers***Leonard Stone
12/12    22 Shoshoni  51                                    L                RR
12/16    24 Manderson 37               L                NWDN
1/2          at Manderson
1/6          16 Worland 37                    L                NWDN
1/16       14 Deaver 28                         L                NWDN
1/23       19 at Meeteetse 23            L                NWDN
1/26       21 at Worland B 15           W             NWDN
1/30       Burlington                              L                NWDN
2/3          30 Worland B 41                L                NWDN
2/6          23 at Deaver 24                   L                NWDN
2/10       20 Shoshoni 33                   L                NWDN (in Manderson)
2/12       31 Meeteetse 20                 W             NWDN
2/18or20              at Burlington
District B Tourney in Thermopolis
2/27       Morton                                     W             NWDN (play-in game)
2/27       28 Shoshoni 45                   L                NWDN
2/28       42 Meeteetse 25                 W             NWDN
2/28       18 Pavillion 23                    L                LRB
Record:  4-11      Pct: .267

+++

Southwest

Ten Class A teams and nine Class B teams met again in Green River to determine which schools would represent the SW at the state tourney in Casper. For the Class A portion of the draw, Rock Springs and Superior were tied for top seeds from the east while Star Valley was tops in the west. On one side of the bracket, Star Valley was upset in the first round by the host Wolves and Superior eked out an overtime win against Rawlins. This set up a one-point squeaker of Superior over Green River in the semis, while the other side of the bracket was a wide open path for Rock Springs to the finals. The Dragons ran out of gas in a loss against the Tigers in the championship. After the semis, Reliance and Green River won eliminator games to qualify, as well, with Reliance taking the No. 3 seed with a win over the Wolves. In Casper, the group of four had a tepid showing, compared to past years.  Rock Springs finished fourth with a win over Superior, keeping the Dragons from placing. Reliance took consolation honors after losing in the first round by a mere two points. Green River just missed the consolation finals with Reliance, having been eliminated in double overtime the day before.

In Class B Diamondville—now a two-year high school—met Encampment in the play-in game for the eight-team bracket the day before the first round games began with the Tigers winning their way into the tourney. Lyman was undefeated in conference play—certainly the favorite—and took two easy decisions to reach the finals. Cokeville also made the finals, besting Hanna by three in the semis. Lyman won easily over Cokeville in the championship, earning a trip to Casper. Cokeville did not go to Casper for state, so the third place winners, Hanna, went in their stead. Lyman won the whole shooting match in the Oil City, with two easy wins to reach the finals and winning a one-point pants-wetter over undefeated Rozet in the finale. Hanna also took third place, so it was an extremely successful season for the Class B SW.

Class A

Evanston Red Devils (200 10-12)***Vern Waldo
12/12    24 Reliance 38                     L                RSDR
12/13    18 at Green River 35         L                GRS
12/19    at Park City, UT
12/27    25 Rawlins 26                       L                RSDR
12/30    17 Superior 30                     L                RSDR
1/2          17 Rock Springs 29            L                RSDR
1/3          24 at Superior 45               L                RSDR
1/9          35 Jackson 9                          W             UCH
1/10       29 at Randolph, UT 26    W             UCH
1/16       21 at Mt. View 26               L                RSDR
1/17       18 Lyman 29                         L                WP
1/23       18 at Kemmerer 32           L                RSDR
1/30       19 Star Valley 18                 W             RSDR
1/31       at Reliance
2/6          25 Mt. View 28                    L                RSDR
2/7          32 Randolph, UT 22          W             UCH
(2/13      24 Rsrvs at Lyman 33       L                RSDR)
2/14       25 at Star Valley 38           L                RSDR
2/20       11 Kemmerer 23                 L                RSDR
2/28       16 at Jackson 24                 L                RSDR
District A Tourney in Green River
3/4          26 Rawlins 28                       L                RSDR
3/5          42 Jackson 28                       W             LRB
Record:  5-15      Pct: .250

Green River Wolves (180)***Kenneth Lunney
12/13    35 Evanston 18                    W             GRS
12/18    15 Thermopolis 17            L                NWDN
12/30    30 Rawlins 6                          W             RwlnYbk
1/2          18 at Kemmerer 20           L                RSDR
1/3          32 Star Valley 19                 W             RSDR
1/8          33 at Cheyenne 35             L                WE
1/9          15 at Laramie 29                 L                LRB
1/16       20 at Reliance 28                L                RSDR
1/17       14 at Superior 17               L                GRS
1/20       30 Reliance 34                     L                RSDR
1/29       37 Cheyenne 35 ot            W             WE
2/6          31 at Rawlins 28                 W             RwlnYbk
2/7          at Hanna?
2/11       24 Superior 21                     W             RSDR
2/14       22 Laramie 31                      L                LRB
2/17       15 at Rock Springs 32      L                RsprYbk
2/20       31 Rawlins 20                       W             RwlnYbk
2/25       24 Rock Springs 21            W             RsprYbk
District A Tourney in Green River
3/5          27 Star Valley 16                 W             LRB
3/6          21 Superior 22                     L                LRB
3/6          46 Kemmerer 24                 W             KG
3/7          23 Reliance 41                     L (4th)      LRB
State A Tourney in Casper
3/18       37 Thermopolis 39            L                wyo-bkb.com
3/19       37 Lusk 28                              W             wyo-bkb.com
3/20       32 Riverton 34  ot              L                wyo-bkb.com
Record:  11-13   Pct: .458

Jackson Broncs (123)***John D. Marshall
12/12    Star Valley                               L                SVI
12/19    at Pinedale
1/9          9 at Evanston 35                 L                UCH
1/16       at Star Valley                         L?
1/17       24 at Kemmerer 34           L                KG
1/18       20 at Mt. View 36               L                WP
1/24       17 Kemmerer 28                 L                RSDR
1/28       23 ?Driggs, ID 27                L                RSDR
1/29       17 Lyman 37                         L                RSDR
2/6          24 Pinedale 16                     W             RSDR
2/12       21 Mt. View 24                    L                RSDR
2/18       25 at Lyman 37                    L                RSDR
2/19       35 at Granger 19                 W             RSDR
2/20       18 at Reliance 55                L                RSDR
2/28       24 Evanston 16                    W             RSDR
District A Tourney in Green River
3/4          20 Reliance 27                     L                RSDR
3/5          28 Evanston 42                    L                LRB
Record:   3-13      Pct: .188

Jackson Ladies
1/24       24 Big Piney 8                       W             JHC
2/6          18 Pinedale 9                        W             RSDR
2/14       at Big Piney?
Record:  2-0         Pct: 1.000

Kemmerer Rangers (263)***James Jiacoletti
12/19    12 at Laramie 32                 L                LRB
12/20    34 at Rawlins 32                 W             RSDR
12/29    22 Rawlins 18                       W             RSDR
1/2          20 Green River 18              W             RSDR
1/3          21 at Rock Springs 34      L                RSDR
1/9          26 at Mt. View 21               W             WP
1/17       34 Jackson 24                       W             KG
1/23       32 Evanston 18                    W             RSDR
1/24       42 at Jackson 28                 W             RSDR
1/26       30 Rock Springs 32 2ot   L                RSDR
1/30       26 Mt. View 16                    W             RSDR
2/4          31 Cokeville 24                    W             RSDR
2/6          24 at Star Valley 39           L                RSDR
2/10       28 at Cokeville 22              W             RSDR
2/13       27 Laramie 31                      L                LRB
2/14       30 at Superior 42               L                KG
2/20       23 at Evanston 11              W             RSDR
2/24       23 Superior 37                     L                RSDR
2/27       19 Star Valley 30                 L                RSDR
District A Tourney in Green River
3/5          18 Reliance 40                     L                LRB
3/6          32 Mt. View 13                    W             LRB
3/6          24 at Green River 46         L                KG
3/7          17 Star Valley 24                 L                RSDR
Record:  12-11   Pct: .522

Mt. View Buffaloes (110)***Marvin Creech
12/5       54 at Granger 17                 W             RSDR
12/13    35 Reliance 39                     L                WP
12/18    56 Granger 19                      W             WP
1/9          21 Kemmerer 26                 L                WP
1/15       17 Lyman 26                         L                RSDR
1/16       26 Evanston 21                    W             RSDR
1/18       36 Jackson 20                       W             WP
1/22       32 Big Piney 19                    W             RSDR
1/23       33 at Star Valley 44           L                WP
1/24       24 at Cokeville 19              W             RSDR
1/30       16 at Kemmerer 26           L                RSDR
1/31       21 Star Valley 24                 L                RSDR
2/4          19 at Lyman 29                    L                RSDR
2/6          28 at Evanston 25              W             RSDR
2/12       24 at Jackson 21                 W             RSDR
2/13       24 at Pinedale 18               W             RSDR
2/14       41 at Big Piney 11              W             RSDR
2/17       19 at Reliance 47                L                RSDR
2/19       32 Pinedale 13                     W             RSDR
2/26       39 Cokeville 19                    W             WP
District A Tourney in Green River
3/5          23 Rock Springs 41            L                LRB
3/6          13 Kemmerer 32                 L                LRB
Record:  12-10   Pct: .545

Rawlins Outlaws (453)*** Bill Smith
12/12    23 Hanna 25                          L                RwlnYbk
12/16    23 Thermopolis 45            L                NWDN
12/20    32 Kemmerer 34                 L                RwlnYbk
12/22    45 at Hanna 35                    W             RwlnYbk
12/26    21 at Star Valley 45           L                RwlnYbk
12/27    26 at Evanston 25              W             RwlnYbk
12/29    18 at Kemmerer 22           L                RwlnYbk
12/30    6 at Green River 30            L                RwlnYbk
1/2          15 Star Valley 26                 L                RwlnYbk
1/16       25 at Douglas 54                 L                RwlnYbk
1/17       28 Midwest 43                     L                RwlnYbk
1/20       25 Rock Springs 28            L                RwlnYbk
1/27       42 at Hanna 35                    W             RSDR
1/30       48 Douglas 22                      W             RwlnYbk
1/31       19 Superior 31                     L                RwlnYbk
2/3          43 Hanna 22                          W             RRB
2/6          28 Green River 31              L                RwlnYbk
2/11       30 Laramie 39                      L                RwlnYbk
2/13       30 at Rock Springs 54      L                RwlnYbk
2/14       26 at Reliance 23                W             RwlnYbk
2/19       15 at Laramie 37                 L                RwlnYbk
2/20       20 at Green River 31         L                RwlnYbk
2/27       35 Reliance 38                     L                RwlnYbk
2/28       25 at Superior 38               L                RwlnYbk
District A Tourney in Green River
3/4          28 Evanston 26                    W             RSDR
3/5          27 Superior 32  ot              L                LRB
3/6          27 Star Valley 36                 L                LRB
Record:  7-20      Pct: .259

Reliance Pirates (119)***Ralph Parker
12/5       29 Lyman 28                         W             NWDN
12/12    38 at Evanston 24              W             RSDR
12/13    39 at Mt. View 35               W             WP
1/8          54 Hanna 31                          W             RSDR
1/10       Superior
1/13       Pinedale
1/16       28 Green River 20              W             RSDR
1/20       34 at Green River 30         W             RSDR
1/24       at Superior
1/27       25 at Rock Springs 33      L                RSDR
1/31       Evanston
2/3          40 at Pinedale 23               W             RSDR
2/6          32 at Lyman 43                    L                RSDR
2/10       26 Rock Springs 27            L                RSDR
2/14       23 Rawlins 26                       L                RwlnYbk
2/17       47 Mt. View 19                    W             RSDR
2/20       55 Jackson 18                       W             RSDR
2/27       38 at Rawlins 35                 W             RSDR
2/28       at Hanna
District A Tourney in Green River
3/4          27 Jackson 20                       W             RSDR
3/5          40 Kemmerer 18                 W             LRB
3/6          14 Rock Springs 35            L                LRB
3/6          28 Star Valley 22                 W             LRB
3/7          41 at Green River 23         W (3rd)   LRB
State A Tourney in Casper
3/18       34 Lovell 36                           L                wyo-bkb.com
3/19       42 Wheatland 20               W             wyo-bkb.com
3/20       42 Gillette 32                       W             wyo-bkb.com
3/21       33 Riverton 30                     W (cons) wyo-bkb.com
Record:  17-6      Pct: .739

Rock Springs Tigers (655)***Howard Bash (until state) Leonard Stensaas (at Casper)
12/19    32 Thermopolis 27            W             RsprYbk
1/2          29 at Evanston 16              W             RsprYbk
1/3          34 Kemmerer 21                 W             RSDR
1/9          13 Casper Natrona 21      L                RsprYbk
1/10       24 Casper Natrona 20      W             RsprYbk
1/15       24 at Laramie 23                 W             RSDR
1/16       32 at Cheyenne 40             L                RsprYbk
1/17       35 at Cheyenne 43             L                RsprYbk
1/20       28 at Rawlins 25                 W             RsprYbk
1/23       18 at Casper Natrona 24 L               RsprYbk
1/24       18 at Casper Natrona 32 L               RsprYbk
1/26       32 at Kemmerer 30 2ot  W             RSDR
1/27       33 Reliance 25                     W             RSDR
1/30       33 Cheyenne 54                   L                RsprYbk
1/31       34 Cheyenne 42                    L                RsprYbk
2/7          26 at Superior 38               L                RsprYbk
2/10       27 at Reliance 26                W             RsprYbk
2/12       24 Laramie 27                      L                RsprYbk
2/13       54 Rawlins 30                       W             RsprYbk
2/17       32 Green River 15              W             RsprYbk
2/21       22 Superior 18                     W             RsprYbk
2/25       21 at Green River 24         L                RsprYbk
District A Tourney in Green River
3/5          41 Mt. View 22                    W             LRB
3/6          38 Reliance 14                     W             LRB
3/7          30 Superior 28   ot             W  (1st)   LRB
State A Tourney in Casper
3/18       55 Sheridan 35                    W             wyo-bkb.com
3/19       29 Laramie 37                      L                wyo-bkb.com
3/20       26 at Casper Natrona 20 W            wyo-bkb.com
3/21       35 Superior 21                     W (4th)   wyo-bkb.com
Record:  18-11   Pct: .621

Star Valley Cheesemakers (402)***Lincoln Gardner
12/12    at Jackson                               W             SVI
12/17    38 Ucon, ID 18                     W             RSDR
12/19    27 Lyman 22                         W             SVI
12/26    45 Rawlins 21                       W             SVI
12/29    36 Superior 28                     W             SVI
1/2          26 at Rawlins 15                 W             RSDR
1/3          19 at Green River 32         L                RSDR
1/9          at Montpelier, ID                W?
(1/14      at Cokeville                            W             SVI)++
1/16       Jackson                                     W?
1/17       Malad, ID                                 W?
1/22       61 Cokeville 35                    W             RSDR  Gardner 26
1/23       44 Mt. View 33                    W             WP
1/30       18 at Evanston 19              L                RSDR  (SVI said that this was 2nd loss of year, W? assumed)
1/31       24 at Mt. View 21               W             RSDR
2/6          39 Kemmerer 24                 W             RSDR
2/14       38 Evanston 25                    W             RSDR
2/20       Montpelier, ID
2/21       41 Cokeville 25                    W             SVI
2/27       30 at Kemmerer 19           W             RSDR
2/28       33 at Lyman 31                    W             RSDR
District A Tourney in Green River
3/5          16 at Green River 27         L                LRB
3/6          36 Rawlins 27                       W             LRB
3/6          22 Reliance 28                     L                LRB
3/7          24 Kemmerer 17                 W             LRB
Record:  19-4      Pct: .826
Rat Droppings***++I’ve got some misinformation there; I’m thinking Star Valley had two wins over Cokeville, not three.  Maybe the SVI cited Coalville, UT improperly or something.  You’ve got me.  Maybe I’ll run across a yearbook to clear things up…until then, I’ll go with 19 wins instead of twenty.

Superior Dragons ***William Engstrom
12/17    25 Thermopolis 21            W             TIR
12/29    28 at Star Valley 36           L                SVI
12/30    30 at Evanston 17              W             RSDR
1/3          45 Evanston 24                    W             RSDR
1/8          16 Casper Natrona 35      L                CsprYbk
1/9          24 Hanna 25                          L                RSDR
1/10       at Reliance
1/17       17 Green River 14              W             GRS
1/20       24 at Hanna 26                    L                RSDR
1/24       Reliance
1/29       at Midwest
1/30       22 at Casper Natrona 37 L               CsprYbk
1/31       31 at Rawlins 19                 W             RwlnYbk
2/7          38 Rock Springs 26            W             RsprYbk
2/11       21 at Green River 24         L                RSDR
2/14       42 Kemmerer 30                 W             KG
2/21       18 at Rock Springs 22      L                RSDR
2/24       37 at Kemmerer 23           W             RSDR
2/28       38 Rawlins 25                       W             RwlnYbk
District A Tourney in Green River
3/5          32 Rawlins 27     ot             W             LRB
3/6          22 at Green River 21         W             LRB
3/7          28 Rock Springs 30  ot     L                LRB
State A Tourney in Casper
3/18       51 Gillette 26                       W             wyo-bkb.com
3/19       18 Cheyenne 42                   L                wyo-bkb.com
3/20       28 Midwest 25                     W             wyo-bkb.com
3/21       21 Rock Springs 35            L                wyo-bkb.com
Record:  13-10   Pct: .565
Rat Droppings***Normally the Rock Springs paper was excellent at posting Reliance and Superior scores, but that wasn’t so during the winter of 1942.  Neither Superior nor Reliance had local newspapers so when the schools faced each other the score wasn’t reported, unless the Rock Springs paper did so.  War news of the era often crowded out local sports news.

Class B

Baggs Rattlers
12/12    Medicine Bow
1/16       29 Encampment 24          W             EVR (at Rawlins)
1/17       16 at Medicine Bow 37   L                LRB
1/24       Saratoga                                                     SS
2/20       15 at Hanna 55                    L                RSDR
District B Tourney in Green River
3/5          21 Lyman 35                         L                RSDR
3/6          28 Big Piney 13                    W             RSDR
3/6          19 Hanna 53                          L                RSDR
Record:  2-4         Pct: .333

Big Piney Punchers***Nylen Allphin
12/12    16 at Cokeville 36              L                RSDR
1/9          Granger
1/17       6 Cokeville 25                       L                RSDR
1/22       19 at Mt. View 32               L                RSDR
1/23       8 at Lyman 21                       L                RSDR
1/24       14 at Granger 22                 L                RSDR
1/31       17 Lyman 24                         L                RSDR
2/7          18 Pinedale 13                     W             RSDR
2/14       11 Mt. View 41                    L                RSDR
2/27       15 at Pinedale 37               L                RSDR
District B Tourney in Green River
3/5          16 Medicine Bow 25        L                RSDR
3/6          13 Baggs 28                            L                RSDR
Record:   1-10      Pct: .091

Big Piney Ladies
1/24       8 at Jackson 24                    L                JHC
2/7          2 Pinedale 21                        L                RSDR
2/14       Jackson?
2/27       8 at Pinedale 12                                    L                RSDR
Record:  0-3

Cokeville Panthers***Clarence Birch
12/8       50 Randolph, UT 25          W             RSDR
12/12    36 Big Piney 16                    W             RSDR
12/18    16 Lyman 36                         L                RSDR
1/9          at Randolph, UT               W             RSDR
(1/14      Star Valley                               L                SVI)
1/16       32 at Pinedale 21               W             RSDR
1/17       25 at Big Piney 6                 W             RSDR
1/22       35 at Star Valley 61           L                RSDR
1/24       19 Mt. View 24                    L                CR
1/30       31 Granger 25                      W             RSDR
2/4          24 at Kemmerer 31           L                RSDR
2/10       22 Kemmerer 28                 L                RSDR
2/14       31 Pinedale 26                     W             RSDR
2/20       30 at Granger 24                 W             RSDR
2/21       25 Star Valley 41                 L                SVI
2/26       19 at Mt. View 39               L                WP
2/27       18 at Lyman 33                    L                RSDR
District B Tourney in Green River
3/5          31 Encampment 14          W             RSDR
3/6          25 Hanna 22                          W             LRB
3/7          14 Lyman 23                         L  (2nd)    LRB
Record:  10-9      Pct: .526
Rat Droppings***Cokeville opted out of the state tourney and third-place Hanna took their place.  The Rat’s not sure why, although the team put on a dance/social to raise funds for district play.  The Rat’s guess is financial considerations meant the team could attend one but not both.

Diamondville
District B Tourney in Green River  (Play-in game)
3/4          15 Encampment 20          L                RSDR
Record:  0-1         Pct: .000
Rat Droppings***Diamondville was a two-year high school, but played some junior high aged athletes during the season.  At district, they were restricted to ninth and tenth graders, which is why only one game is shown.

Encampment Tigers (just less than 50)***David E. McDonald
12/5       30 Walden, CO 27              W             EVR
12/12    at Rock River                         W             LRB
12/16    16 Medicine Bow 17 ot  L                EVR
12/19    20 at Walden, CO 30        L                EVR
1/14       30 Rock River 13                 W             EVR
1/16       24 Baggs 29                            L                EVR (at Rawlins)
1/23       at Laramie B—cancelled
1/24       at University Prep—cancelled
1/29       Rawlins B—cancelled
(2/            80 Beaver Creek, CO? 16 W            EVR)
2/5          University Prep –cancelled
2/13       at Rawlins B–cancelled
2/13       24 Saratoga 7                        W             RRB
2/20       33 at Saratoga 15               W             RRB
2/27       at Medicine Bow                 L                RRB
District B Tourney in Green River
3/4          20 Diamondville 15          W             RSDR
3/5          14 Cokeville 31                    L                RSDR
3/6          23 Granger 25                      L                RSDR
Record:  6-6         Pct: .500
Rat Droppings***Encampment had part of their season cancelled—see the 1941-42 history section—in a patriotic move to save tire rubber.  The Rat guesses that when no other team followed suit and when the Tigers defeated archrival—and nearby—Saratoga twice in the space of a week, that the school board reconsidered the move and allowed them to travel to Medicine Bow and to district play in Green River.  It’s strictly a guess and no newspaper proof has been found to prove or disprove the theory.

Granger Bulldogs***Norman Littrell
12/5       17 Mt. View 54                    L                RSDR
12/12    Lyman                                       L?
12/18    19 at Mt. View 56               L                WP
1/9          at Big Piney
1/10       22 at Pinedale 26               L                RSDR
1/14       14 at Lyman 40                    L                RSDR
1/21       43 Kemmerer B 14             W             RSDR  Sebastian 22
1/24       22 Big Piney 14                    W             RSDR
1/30       25 at Cokeville 31              L                RSDR
2/11       14 at Medicine Bow 21   L                RRB
2/12       at Hanna
2/19       19 Jackson 35                       L                RSDR
2/20       24 Cokeville 30                    L                RSDR
2/21       37 Pinedale 29                     W             RSDR  Sebastian 24
2/27       64 Manila, UT 7                   W             RSDR  Sebastian 25
District B Tourney in Green River
3/5          26 Hanna 57                          L                LRB
3/6          25 Encampment 23          W             RSDR
3/6          40 Medicine Bow 24        W             LRB
3/7          26 Hanna 41                          L                RSDR
Record:  6-11      Pct: .353

Hanna Miners (77)***Lou Thorpe (Dec); George Miller (Jan+)
12/5       at Rock River
12/12    25 at Rawlins 23                 W             RwlnYbk
12/15    20 Thermopolis 37            L                NWDN
12/20    35 Rawlins 45                       L                RwlnYbk
1/8          31 at Reliance 54                L                RSDR
1/9          25 at Superior 24               W             RSDR
1/15       28 Midwest 58                     L                RSDR
1/20       26 Superior 24                     W             RSDR
1/25       26 at Sunrise 22                   W             RSDR
1/27       31 Rawlins 42                       L                RSDR
1/28       30 Cheyenne 58                   L                WE
2/3          35 at Rawlins 43                 L                RSDR
2/7          Green River?
2/12       Granger
2/13       29 at Laramie B 24             W             LRB
2/14       Saratoga
2/16       Medicine Bow
2/18       35 Laramie B 29                    W             RSDR
2/20       55 Baggs 15                            W             RSDR
2/24       at Saratoga
2/25       32 at Douglas 34                 L                DE
2/28       Reliance
District B Tourney in Green River
3/5          57 Granger 26                      W             LRB
3/6          22 Cokeville 25                    L                LRB
3/6          53 Baggs 19                            W             LRB
3/7          41 Granger 26                      W (3rd)   LRB
State B Tourney in Casper
3/19       43 Carpenter 33                  W             wyo-bkb.com
3/20       25 Rozet 44                            L                wyo-bkb.com
3/21       37 Burlington 33                W (3rd)   wyo-bkb.com
Record:  12-10   Pct: .545
Rat Droppings***Although they finished third at district, the Miners took Cokeville’s place at state, as the Panthers opted out of the doings in Casper.

Lyman Eagles*** Lawrence Slater
12/5       28 at Reliance 29                L                NWDN
12/10    18 Coalville, UT 38            L                RSDR
12/12    at Granger                               W?
12/18    36 at Cokeville 16              W             RSDR
12/19    22 at Star Valley 27           L                SVI
1/9          32 at Randolph, UT 22    W             WP
1/14       40 Granger 14                      W             RSDR
1/15       26 at Mt. View 17               W             RSDR
1/16       20 Manila, UT 14                W             WP
1/17       29 at Evanston 18              W             WP
1/23       21 Big Piney 8                       W             RSDR
1/24       29 Randolph, UT 9             W             RSDR
1/29       37 at Jackson 17                 W             RSDR
1/30       29 at Pinedale 14               W             RSDR
1/31       24 at Big Piney 17              W             RSDR
2/4          29 Mt. View 19                    W             RSDR
2/6          43 Reliance 32                     W             RSDR
2/13       33 Evanston Reserves 24 W            RSDR
2/18       37 Jackson 25                       W             RSDR
2/20       28 Pinedale 19                     W             RSDR
2/27       33 Cokeville 18                    W             RSDR
2/28       31 Star Valley 33                 L                RSDR
District B Tourney in Green River
3/5          35 Baggs 21                            W             RSDR
3/6          32 Medicine Bow 11        W             RSDR
3/7          23 Cokeville 14                    W (1st)    LRB
State B Tourney in Casper
3/19       38 Big Horn 28                     W             wyo-bkb.com
3/20       42 Burlington 29                W             wyo-bkb.com
3/21       29 Rozet 28                            W  (1st)   wyo-bkb.com
Record:  24-4      Pct: .857

Medicine Bow Wranglers***Jack Alford
12/12    at Baggs
12/13    18 at Laramie B 22             L                LRB
12/16    17 at Encampment 16 ot W           EVR
1/8          Saratoga                                   L                LRB
1/9          University Prep
1/16       at Saratoga                             W             LRB
1/17       37 Baggs 16                            W             LRB
1/20       at Rawlins B
1/30       14 at University Prep 22       L                LRB
2/3          22 Rock River 15                 W             LRB
2/10       17 Rock River 19                 L                LRB
2/11       21 Granger 14                      W             RRB
2/16       at Hanna
2/17?     8 at Rock River 14              L                RRB
2/20       University Prep   cancelled illness
2/24       15 Laramie B 25                    L                LRB
2/27       Encampment                        W             RRB
2/27       Rawlins B
District B Tourney in Green River
3/5          25 Big Piney 16                    W             LRB
3/6          11 Lyman 32                         L                LRB
3/6          24 Granger 40                      L                LRB
3/7          26 Baggs 15                            W (5th)   LRB?
Record:  8-8         Pct: .500

Pinedale Wranglers (61)***William Wright
12/19    Jackson
1/10       26 Granger 22                      W             RSDR
1/13       at Reliance
1/16       21 Cokeville 32                    L                RSDR
1/30       14 Lyman 29                         L                RSDR
2/3          23 Reliance 40                     L                RSDR
2/6          16 at Jackson 24                 L                RSDR
2/7          13 at Big Piney 18              L                RSDR
2/13       18 Mt. View 24                    L                RSDR
2/14       26 at Cokeville 31              L                RSDR
2/19       13 at Mt. View 32               L                RSDR
2/20       19 at Lyman 28                    L                RSDR
2/21       29 at Granger 37                 L                RSDR
2/27       37 Big Piney 15                    W             RSDR
Record:   2-10      Pct: .167

Pinedale Wranglerettes
2/6          9 at Jackson 18                    L                RSDR
2/7          21 at Big Piney 2                 W             RSDR
2/27       12 Big Piney 8                       W             RSDR
Record:  2-1         Pct: .667

Saratoga Panthers (60)***Lawrence Parker
1/8          at Medicine Bow                 W             LRB
1/16       Medicine Bow                      L                LRB
1/23       13 at Rock River 16           L                LRB
1/24       at Baggs                                                      SS
1/31       9 at University Prep  16  L                LRB
2/6          15 University Prep 16      L                LRB
2/7          Rawlins B
2/13       7 at Encampment 24        L                RRB
2/14       at Hanna
2/20       15 Encampment 33          L                RRB
2/24       Hanna
Record:  1-6         Pct: .143
Rat Droppings***An excellent example of non-reporting.  The Saratoga Sun didn’t carry a score all season long, not even their initial win.  The team wasn’t great, WWII was the news so half of their dozen scheduled games are lost to the ages.

+++

1942 Records

NE Boys Dist. 4   Record                    Percentage          Coach
Class A
Buffalo                      9-13                        .409                          Roy Baker
Casper Natrona  25-7                          .781                          Darrell Hathaway
Gillette                   13-13                       .500                          Chester H. Bowen
Midwest                 18-7                          .720                          Henry Hartwell
Newcastle               8-14                        .364                          R. G. Syverson
Sheridan                14-12                       .538                          Bernard W.Wright
Sundance                2-12                        .167                          Frank Supon
Class B
Arvada                       6-16                        .273                          M. L. Rickerd
Big Horn                 18-7                          .720                          Lee Straley
Clearmont            12-10                       .545                          Hilton R. Starr
Dayton                      2-14                        .125                          Jon Peters
Hulett                        4-12                        .250                          Robert Schloredt
Kaycee                       1-13                        .071
Moorcroft               5-13                        .278                          David Duncan
Ranchester           14-7                          .667                          Dwight Burch
Rozet                        29-1                          .967                          F. Nerbert Crossman
Upton                      15-9                          .625                          K. E. Keveren 

SE Boys Dist. 2    Record                    Percentage          Coach
Class A
Cheyenne              24-4                          .857                          Walter Dowler
Douglas                   7-11                        .389                          Ervin Cheney
Glenrock                  1-16                        .059                          Don Ayers
Laramie                    18-9                          .667                          Floyd Foreman
Lusk                          13-10                       .565                          Herbert Rector
Torrington            11-8                          .579                          Wes Evans
Wheatland           12-11                       .522                          Roy Petsch
Class B
Albin                          5-10                        .333                          Glen Strain
Burns                         3-12                        .200                          William Fiegenbaum/Willard Youtz/Coach Henson/E. V. Newcomer
Carpenter              15-9                          .625                          Devon M. Clark
Chugwater            14-9                          .609                          Archie H. Conn
Egbert                        1-9                           .100                          Dale McMullen
Ft. Laramie             5-9                           .357                          Uno J. Korhonen
Glendo                      1-11                        .083
Guernsey                8-10                        .444                          Seth Banks
Hawk Springs        7-10                        .412                          Supt. Dale Kriz
Hillsdale                 12-6                          .667                          Willard Youtz/Kenneth Davis
Huntley                  7-6                           .538                          Glen Matthews
LaGrange               19-3                          .864                          George Carmin
Lingle                         6-10                        .375                          Carl Murphy
Manville                   6-12                        .333                          Thurman Chase
Pine Bluffs             13-7                          .650                          Talbot L. Rudolph
Rock River               3-6                           .333
St. Mary’s              10-4                          .714                          Junior McKinney/Jay McCormick
Shawnee                  0-1                           .000
Sunrise                    14-2                          .875                          F. Wayne Powars
University Prep    8-5                           .615                          Hank Brown
Veteran                     0-10                        .000                          Walter Gungoll
Yoder                         3-7                           .300                          Paul J. Thuelin

NW Boys Dist. 3 Record                   Percentage          Coach
Class A
Basin                          6-13                        .316                          Jack Secrest
Byron                       17-5                          .773                          John Verney
Cody                           6-15                        .286                          Woodrow Sampson
Cowley                    12-8                          .600                          Murray Maughn
Greybull                 11-8                          .579                          Melvin Sevland
Lander                       9-11                        .450                          Bob Manley
Lovell                       22-5                          .815                          Kenneth Jensen
Manderson             7-11                        .389                          Harold H. Bender
Powell                       4-16                        .200                          Ralph M. Keene
Riverton                 17-8                          .680                          Jack Woodward
Thermopolis        21-6                          .778                          Pat Patterson
Worland                  6-14                        .300                          Ralph Crowton
Class B
Burlington              9-13                        .409                          Charles Roberts
Deaver                       8-6                           .571                          James J. Bulla
Dubois                      1-7                           .125
Ft. Washakie          5-1                           .833                          Frank X. Morin
Meeteetse               4-11                        .267                          John Deti
Morton                     1-3                           .250
Pavillion                  5-5                           .500                          Elihu Berg
St. Stephens           1-2                           .333
Shoshoni               15-7                          .682                          Carl Dir
Ten Sleep                 4-11                        .267                          Leonard Stone 

SW Boys Dist. 1  Record                    Percentage          Coach
Class A
Evanston                  5-15                        .250                          Vern Waldo
Green River          11-13                       .458                          Kenneth Lunney
Jackson                     3-13                        .188                          John D. Marshall
Kemmerer             12-11                       .522                          James Jiacoletti
Mt. View                12-10                       .545                          Marvin Creech
Rawlins                     7-20                        .259                          Bill Smith
Reliance                 17-6                          .739                          Ralph Parker
Rock Springs        18-11                       .621                          Howard Bash/Leonard Stensaas
Star Valley             19-4                          .826                          Lincoln Gardner
Superior                 13-10                       .565                          William Engstrom
Class B
Baggs
Big Piney                  1-10                        .091                          Nylen Allphin
Cokeville                10-9                          .526                          Clarence Birch
Diamondville        0-1                           .000
Encampment        6-6                           .500                          David E. McDonald
Granger                    6-11                        .353                          Norman Littrell
Hanna                      12-10                       .545                          Lou Thorpe/George Miller
Lyman                     24-4                          .857                          Lawrence Slater
Medicine Bow      8-8                           .500                          Jack Alford
Pinedale                   2-10                        .167                          William Wright

SW Girls                 Record                    Percentage          Coach
Jackson                   2-0                             1.000
Big Piney                0-3                             .000
Pinedale                 2-1                             .667