Wyoming high school girls basketball champions

YearClass 4AClass 3AClass 2AClass 1A
2021Cheyenne EastDouglasWyoming IndianCokeville
2020No tournamentNo tournamentWyoming IndianCokeville
2019Thunder BasinDouglasWyoming IndianCokeville
2018Campbell CountyDouglasSundanceSnake River
2017Cheyenne EastStar ValleyBig HornEncampment
2016Campbell CountyWorlandPine BluffsSt. Stephens
2015Campbell CountyPowellLymanCokeville
2014NatronaDouglasTongue RiverLingle
2013Campbell CountyStar ValleyTongue RiverCokeville
2012LaramieWheatlandLovellSnake River
2011Campbell CountyWheatlandLovellCokeville
2010Cheyenne EastJacksonTongue RiverBurlington
2009Campbell CountyJacksonBig HornBurlington
2008Cheyenne CentralJacksonBig HornSoutheast
2007SheridanJacksonTongue RiverArvada-Clearmont
2006Campbell CountyLanderTongue RiverLingle
2005Cheyenne CentralDouglasTongue RiverEncampment
2004Campbell CountyDouglasWyoming IndianEncampment
2003Campbell CountyThermopolisWyoming IndianBurlington
2002Campbell CountyThermopolisBig HornSnake River
2001Campbell CountyWheatlandBig HornCokeville
2000NatronaStar ValleyLovellCokeville
1999NatronaWheatlandLuskBig Horn
1998Campbell CountyMountain ViewTongue RiverBurlington
1997Campbell CountyDouglasTongue RiverSoutheast
1996Campbell CountyLanderLuskEncampment
1995Campbell CountyLymanTongue RiverCokeville
1994Campbell CountyDouglasLuskPine Bluffs
1993SheridanStar ValleyRocky MountainKaycee
1992Rock SpringsStar ValleyLuskBurlington
1991Campbell CountyJacksonLuskCokeville
1990NatronaTorringtonLuskCokeville
1989NatronaStar ValleyGreybullSoutheast
1988Cheyenne EastStar ValleyGreybullSoutheast
1987NatronaStar ValleyMountain ViewBurlington
1986SheridanStar ValleyMountain ViewKaycee
1985SheridanDouglasLymanBig Horn
1984RivertonDouglasPinedaleBig Horn
1983RivertonWheatlandShoshoniManderson
YearClass AAClass AClass BClass C
1982SheridanDouglasPinedaleSnake River
1981Rock SpringsStar ValleySaratogaBurlington
1980Rock SpringsLovellMountain ViewEncampment
1979Rock SpringsNewcastleLymanByron
1978LanderThermopolisPine BluffsSnake River
1977SheridanWheatlandMountain ViewSnake River
1976Cheyenne EastBuffaloSaratogaTen Sleep

Girls total championships
Defunct programs in italics

Campbell County: 17 (2018, 2016, 2015, 2013, 2011, 2009, 2006, 2004, 2003, 2002, 2001, 1998, 1997, 1996, 1995, 1994, 1991)
Cokeville: 11 (2021, 2020, 2019, 2015, 2013, 2011, 2001, 2000, 1995, 1991, 1990)
Douglas: 11 (2021, 2019, 2018, 2014, 2005, 2004, 1997, 1994, 1985, 1984, 1982)
Star Valley: 10 (2017, 2013, 2000, 1993, 1992, 1989, 1988, 1987, 1986, 1981)
Tongue River: 9 (2014, 2013, 2010, 2007, 2006, 2005, 1998, 1997, 1995)
Big Horn: 8 (2017, 2009, 2008, 2002, 2001, 1999, 1985, 1984)
Burlington: 7 (2010, 2009, 2003, 1998, 1992, 1987, 1981)
Lusk: 6 (1999, 1996, 1994, 1992, 1991, 1990)
Natrona: 6 (2014, 2000, 1999, 1990, 1989, 1987)
Sheridan: 6 (2007, 1993, 1986, 1985, 1982, 1977)
Snake River: 6 (2018, 2012, 2002, 1982, 1978, 1977)
Wheatland: 6 (2012, 2011, 2001, 1999, 1983, 1977)
Cheyenne East: 5 (2021, 2017, 2010, 1988, 1976)
Encampment: 5 (2017, 2005, 2004, 1996, 1980)
Jackson: 5 (2010, 2009, 2008, 2007, 1991)
Mountain View: 5 (1998, 1987, 1986, 1980, 1977)
Wyoming Indian: 5 (2021, 2020, 2019, 2004, 2003)
Lovell: 4 (2012, 2011, 2000, 1980)
Lyman: 4 (2015, 1995, 1985, 1979)
Rock Springs: 4 (1992, 1981, 1980, 1979)
Southeast: 4 (2008, 1997, 1989, 1988)
Lander: 3 (2006, 1996, 1978)
Pine Bluffs: 3 (2016, 1994, 1978)
Thermopolis: 3 (2003, 2002, 1978)
Cheyenne Central: 2 (2008, 2005)
Greybull: 2 (1989, 1988)
Kaycee: 2 (1993, 1986)
Lingle: 2 (2014, 2006)
Pinedale: 2 (1984, 1982)
Riverton: 2 (1984, 1983)
Saratoga: 2 (1981, 1976)
Arvada-Clearmont: 1 (2007)
Buffalo: 1 (1976)
Byron: 1 (1979)
Laramie: 1 (2012)
Manderson: 1 (1983)
Newcastle: 1 (1979)
Powell: 1 (2015)
Rocky Mountain: 1 (1993)
St. Stephens: 1 (2016)
Shoshoni: 1 (1983)
Sundance: 1 (2018)
Ten Sleep: 1 (1976)
Thunder Basin: 1 (2019)
Torrington: 1 (1990)
Worland: 1 (2016)

Girls championship game appearances
Defunct programs in italics

Campbell County: 25 (17-8)
Cokeville: 18 (11-7)
Douglas: 17 (11-6)
Star Valley: 15 (10-5)
Burlington: 15 (7-8)
Natrona: 14 (6-8)
Sheridan: 14 (6-8)
Tongue River: 12 (9-3)
Cheyenne East: 12 (5-7)
Big Horn: 11 (8-3)
Wyoming Indian: 10 (5-5)
Kaycee: 10 (2-8)
Snake River: 9 (6-3)
Buffalo: 9 (1-8)
Lusk: 8 (6-2)
Wheatland: 8 (6-2)
Mountain View: 8 (5-3)
Lovell: 8 (4-4)
Southeast: 8 (4-4)
Lyman: 7 (4-3)
Pine Bluffs: 7 (3-4)
Thermopolis: 7 (3-4)
Powell: 7 (1-6)
Encampment: 6 (5-1)
Saratoga: 6 (2-4)
Jackson: 5 (5-0)
Rock Springs: 5 (4-1)
Torrington: 5 (1-4)
Lander: 4 (3-1)
Laramie: 4 (1-3)
Rawlins: 4 (0-4)
Cheyenne Central: 3 (2-1)
Greybull: 3 (2-1)
Lingle: 3 (2-1)
Pinedale: 3 (2-1)
Riverton: 3 (2-1)
Arvada-Clearmont: 3 (1-2)
Byron: 3 (1-2)
Manderson: 3 (1-2)
Newcastle: 3 (1-2)
Rocky Mountain: 3 (1-2)
St. Stephens: 3 (1-2)
Worland: 3 (1-2)
Albin: 3 (0-3)
Kemmerer: 3 (0-3)
Sundance: 2 (1-1)
Big Piney: 2 (0-2)
Burns: 2 (0-2)
Green River: 2 (0-2)
Kelly Walsh: 2 (0-2)
Upton: 2 (0-2)
Wind River: 2 (0-2)
Shoshoni: 1 (1-0)
Ten Sleep: 1 (1-0)
Thunder Basin: 1 (1-0)
Cody: 1 (0-1)
Dubois: 1 (0-1)
Evanston: 1 (0-1)
Farson: 1 (0-1)
Guernsey: 1 (0-1)
Meeteetse: 1 (0-1)
Wright: 1 (0-1)

Not there yet
No titles
: Big Piney, Burns, Cheyenne South, Chugwater, Cody, Dubois, Evanston, Farson, Glendo, Glenrock, Green River, Guernsey-Sunrise, Hanna, Hulett, Kelly Walsh, Kemmerer, Meeteetse, Midwest, Moorcroft, Normative Services, Rawlins, Riverside, Rock River, Upton, Wind River, Wright.
No title game appearances: Cheyenne South, Chugwater, Glendo, Glenrock, Hanna, Hulett, Midwest, Moorcroft, Normative Services, Riverside, Rock River.