Editor’s note: The following information was put together by “Stat Rat” Jim Craig, a longtime follower of Wyoming high school sports, as part of his ongoing research into Wyoming high school basketball. Mr. Craig has spent numerous hours researching Wyoming high school basketball, and I’m proud to share his research here. Thanks to the “Stat Rat” for putting in the time to expand the knowledge base of Wyoming high school basketball!

Noteworthy Events of the 1936-1937 season

1. Back to Casper—It’s another year for NCHS to host the state tourney, their final year of a run from 1932 to 1937, although the 1936 tourney planned for there wasn’t held due to health considerations. Seventeen teams descended upon Casper and after a play-in game won by Kemmerer over Basin, the tourney bracket was filled. The three pre-tourney favorites were Cheyenne, winners of 28 straight heading into round one, as well as Lovell and Rock Springs as both had lost only one game all season long. All three teams had breezed through their respective district tourneys. Rawlins took Cheyenne out of championship consideration with an upset win over Cheyenne in round one and Lovell lost in the semis to Evanston. Okie Blanchard’s Tigers made the State Tourney an easy romp, winning over district foe Evanston in the finale. The championship marked Okie’s final one in Rock Springs, ending a successful 12 year run there.

2. Also to Lingle—At the all comers girls state tourney in Lingle, 20 teams traveled from around Wyoming to vie for a championship. Most were from Districts #2A and #2B, 16 in all. Three were from District #4, Newcastle, Upton and Sundance and one from District #1, Mt. View made it across the state, much to the tourney-goers’ delight. The four playing at the end of Saturday were all an hour’s drive (at most) from each other. LaGrange topped Chugwater for consolation honors and Torrington took the championship with a five point win over host Lingle. The all state tourney team listed players from only four teams: Pine Bluffs, Hillsdale, Lingle and Torrington. (There was a lengthy honorable mention list, but I’ve only been able to track down the first names of 6 of the 12 listed, so I’ll keep looking before I add it to the list of honorees.)

3. Pressure from Laramie—A lengthy op-ed appeared in the Laramie Boomerang sports pages, about bringing the state tourney again to Laramie, as it had hosted the gathering prior to 1932. The article pointed out the advantages to the community—although some businessmen were opposed at a grassroots meeting held prior to the article being penned—and it seems as if the push to move the tourney began, at least publicly, with that editorial from the Laramie paper. [At the back of my mind, I wonder if Casper’s new basketball coach, Okie Blanchard, might’ve been some of the reason for the push, as well. After all, it was bad enough for Natrona County to hire away the state’s best coach (in football, as well as hoops) from Rock Springs, but giving Okie home games for tourney play would be just too much. The solution? Move the tourney to Laramie, which is what eventually happened for the next school year.]

4. Boys All-State Tourney Squads (as selected by the coaches)
Jack Pearson                          Lovell                       f
Jesse Marshall                       Evanston                f
Billy Jernigan                        Rawlins                   f
Leon Brown                           Cheyenne              c
Victor Perkovich                 Rock Springs        c
Bill Strannigan                     Rock Springs        g
Willmur Rothman               Cheyenne              g
Jack Smith                              Kemmerer             g
Bob Wentworth                   Rawlins                   utility

5. Girls All-State Tourney Squad (as selected by the coaches)
Edith Seaman                        Torrington
Beth Ashburn                        Torrington
Doris Brewer                         Torrington
Billie Rodin                            Lingle
Mildred Israel                       Lingle
Jean Tonkin                            Lingle
Dorothy Grigsby                 Pine Bluffs
Iva Schepler                           Pine Bluffs
Ina Schepler                           Pine Bluffs
Opal Easley                             Hillsdale
Neva Moats                            Hillsdale
Geraldine Robinson          Hillsdale
Special Awards—High point scorer at tourney—Faith Mercer, LaGrange
Best all-around player—Dorothy Grigsby, Pine Bluffs
2nd Best all-around player—Esther Schliske, Carpenter

+++

Northeast

You gotta love the northeast as their district tourney involved all 15 schools.  They used a modified format from the last district tourney in 1935, that is, it was bracketed so no one played more than five games.  As usual, first round losers battled it out for consolation honors and Upton took those laurels with a win over Big Horn in the consolation finals.  Sheridan was accorded the #1 seed, a first round bye and a relatively easy path to the championship where they defeated upstart Sundance.  Gillette enjoyed their role as hosts, upsetting #2 seed Buffalo twice for the #3 spot and a ticket to Casper.  Although Sheridan was the reigning football champion, they couldn’t duplicate the magic in the Oil City, in fact all three teams were two and out at the state tourney.

Big Horn Rams***H. A. Menke
12/8       23 Lodgegrass, MT 30      L                SP
12/15    at Lodgegrass, MT               L?
12/17    14 at Buffalo 23                   L                BufYbk
1/6          at Dayton                                DNP
1/8          27 Dayton 6                           W             SP
1/13       36 Rozet 16                            W             SP
1/15       19 Ranchester 14               W             SP
1/22       at Kaycee                                 W             BB
1/28       25 at Rozet 12                      W             SP
1/29       19 at Hulett 15                    W             SP
1/30       26 at Upton 28                    L                SP
2/3          21 Kaycee 29                         L                SP
2/5          at Ranchester                        W?
2/11       21 Upton 28                          L                SP
2/12       24 Hulett 16                          W             SP
2/17       at Clearmont                         DNP
2/23       14 at Sheridan 41               L                ShrYbk
2/26       Clearmont                              DNP
2/26       30 Little Crow, MT 19      W             SP
District #4 Tourney at Gillette
3/4          17 Moorcroft 22                 L                GNR
3/5          24 Rozet 7                               W             GNR
3/6          22 Hulett 19                          W             GNR
3/6          20 Upton 23                          L                GNR
Record:  11-9      Pct: .550

Buffalo Bison(258)***Roy Baker
12/17    23 Big Horn 14                     W             BufYbk
12/23    20 at Lodgegrass, MT 62 L               BufYbk
12/30    9 Lodgegrass, MT 38         L                BufYbk
1/8          11 at Midwest 8                  W             BufYbk
1/9          11 at Casper Natrona 38 L               BufYbk
1/12       24 Clearmont 16                W             BufYbk
1/16       22 Sheridan 27                    L                BufYbk
1/21       27 at Gillette 15                                    W             BufYbk
1/22       26 at Moorcroft 21           W             BufYbk
1/29       26 Gillette 20                       W             BufYbk
2/2          44 Kaycee 9                            W             BufYbk
2/5          20 Casper Natrona 17      W             BufYbk
2/12       18 Moorcroft 14                 W             BufYbk
2/13       30 Upton 17                          W             BufYbk
2/17       30 Midwest 14                     W             BufYbk
2/20       15 at Sheridan 16               L                BufYbk
District #4 Tourney at Gillette
3/4          32 Dayton 9                           W             BufYbk
3/5          21 at Gillette 24                                    L                BufYbk
3/5          36 Clearmont 21                W             BufYbk
3/6          27 Newcastle 16                 W             BufYbk
3/6          15 at Gillette 16                                    L                BufYbk
Record:  14-7      Pct: .667

Clearmont Clowns***Kenneth Collins
12/11    16 at Midwest 23               L                ClmtYbk
12/12    39 at Kaycee 16                   W             ClmtYbk
1/6          17 at Sheridan 43               L                ClmtYbk
1/8          7 Ranchester 12                                    L                ClmtYbk
1/9          18 Kaycee 17                         W             ClmtYbk
1/12       16 at Buffalo 24                   L                BufYbk
1/16       27 Dayton 8                           W             ClmtYbk
1/27       8 at Ranchester 25             L                ClmtYbk
2/4          18 at Rozet 26                      L                ClmtYbk
2/5          14 at Moorcroft 27           L                ClmtYbk
2/6          19 at Upton 39                    L                ClmtYbk
2/12       19 Upton 4                             W             ClmtYbk
2/13       12 Moorcroft 19                 L                ClmtYbk
2/20       18 Midwest 11                     W             ClmtYbk
District #4 Tourney at Gillette
3/4          28 Upton 25                          W             ClmtYbk
3/5          11 Sundance 25                                    L                ClmtYbk
3/5          21 Buffalo 36                        L                ClmtYbk
Record:  6-11      Pct: .353

Dayton Elks***Supt. Marion L. Blanchard
1/8          6 at Big Horn 27                                    L                SP
1/16       8 at Clearmont 27              L                ClmtYbk
1/23       7 Ranchester 52                                    L                SP
1/29       at Kaycee                                                   BB
2/5          6 Sheridan B 29                   L                SP
2/10       10 at Ranchester 28          L                SP
2/             20 at Sheridan B 49           L                SP
District #4 Tourney at Gillette
3/4          9 Buffalo 32                           L                GNR
3/5          12 Kaycee 13  ot                  L                GNR
Record:  0-8         Pct: .000

Gillette Camels (350)***Howard Bash
12/19    27 Moorcroft 24                 W             GNR
1/8          34 Hulett 14                          W             GNR
1/15       36 Sheridan 38                    L                ShrYbk
1/16       12 Midwest  10                    W             GNR
1/21       15 Buffalo 27                        L                BufYbk
1/22       27 at Newcastle 25            W             GNR
1/29       20 at Buffalo 26                   L                BufYbk
2/5          17 Sundance 19  2ot        L                GNR
2/6          14 Newcastle 17                 L                GNR
2/10       30 at Hulett 15                    W             GNR
2/12       15 at Sheridan 45               L                ShrYbk
2/19       11 at Sundance 19             L                ST
2/20       30 at Upton 25                    W             WCG
2/25       28 Upton 21                          W             GNR
2/26       10 at Midwest 20               L                GNR
2/27       25 at Moorcroft 34           L                ML
District #4 Tourney at Gillette
3/4          40 Kaycee 12                         W             GNR
3/5          24 Buffalo 21                        W             GNR
3/5          7 Sundance 20                     L                GNR
3/6          25 Midwest 11                     W             GNR
3/6          16 Buffalo 15                        W             GNR  (3rd)
State Tourney at Casper
3/18       13 Lovell 44                           L                wyo-bkb.com
3/19       15 Laramie 31                      L                wyo-bkb.com
Record:  11-12   Pct: .478

Gillette Ladies
2/18       16 at Rozet 31                      L                SP
2/25       Upton                                        L                GNR
Record:  0-2         Pct: .000
Rat Droppings***Gillette girls played their first games since 1930, according to the school column in the News Record.

36-37 Hulett Red Devils***David Gillespie
(12/3      22 Hulett town team 11                  W             CCN)
12/19    27 at Upton 35                    L                WCG
12/22    20 Moorcroft 26                 L                ML
1/8          14 at Gillette 34                                    L                GNR
1/9          25 Upton 42                          L                WCG
1/23       5 at Sundance 25                L                CCN
1/26       30 at Rozet 8                         W             SP
1/29       15 Big Horn 19                     L                SP
2/10       15 Gillette 30                       L                GNR
2/11       19 at Sheridan 66               L                ShrYbk
2/12       16 at Big Horn 24               L                SP
2/16       15 Rozet 16                            L                SP
2/20       Sundance                                L                CCN
2/26       15 at Moorcroft 29           L                ML
District #4 Tourney at Gillette
3/4          11 Newcastle 29                 L                GNR
3/5          Bye
3/6          19 Big Horn 23                     L                GNR
Record:  1-14      Pct: .067

Hulett Red Angels
1/9          6 Upton 20                             L                WCG
1/23       13 at Sundance 23             L                CCN
1/26       10 at Rozet 16                      L                SP
2/6          7 at Upton 19                       L                CCN
2/16       11 Rozet 12                            L                SP
2/20       Sundance                                L                CCN
Record:  0-6         Pct: .000

Kaycee Buckaroos (57 K-12)***Daniel D. Anthes
12/11    at Midwest?
12/12    16 Clearmont 39                L                ClmtYbk
12/19    21 Buffalo B? 22                  L                BB
1/9          17 at Clearmont 18           L                ClmtYbk
1/12       Rozet                                         W             SP
1/16       10 at Ranchester 28          L                SP
1/22       Big Horn                                   L                BB
1/29       Dayton                                                        BB
1/30       Ranchester                             L                BB
2/2          9 at Buffalo 44                      L                BufYbk
2/3          21 at Big Horn 23               L                SP
2/8          29 Midwest 27                     W             BB
2/12       17 at Rozet 28                      L                BB
2/13       19 at Newcastle 34            L                BB
2/             Rozet                                          W             SP
District #4 Tourney at Gillette
3/4          12 at Gillette 40                                    L                GNR
3/5          13 Dayton 12   ot                W             GNR
3/6          13 Upton 28                          L                GNR
Record:  4-12      Pct: .250

Midwest Oilers***Harry Hartwell
12/11    23 Clearmont 16                W             ClmtYbk
12/11    Kaycee?
12/15    7 Glenrock 35                       L                GI
1/8          8 Buffalo 11                           L                BufYbk
1/9          9 at Glenrock 32                 L                GI
1/14       19 at Sundance 15             W             ST
1/15       15 at Moorcroft 31           L                ML
1/16       10 at Gillette  12                 L                GNR
1/22       13 Sheridan 36                    L                ShrYbk
1/30       15 Sundance 13                                    W             ST
2/3          6 at Casper Natrona 27   L                CaspYbk
2/8          27 at Kaycee 29                   L                BB
2/9          10 Casper Natrona 27      L                CaspYbk
2/11       7 Moorcroft 28                    L                ML
2/17       14 at Buffalo 30                   L                BufYbk
2/18       13 at Sheridan 25               L                ShrYbk
2/20       11 at Clearmont 18           L                ClmtYbk
2/26       20 Gillette 10                       W             GNR
District #4 Tourney at Gillette
3/4          27 Rozet 17                            W             GNR
3/5          20 Moorcroft 17                 W             GNR
3/6          26 Sheridan 28   ot            L                GNR
3/6          11 at Gillette 25                                    L                GNR
Record:  6-15      Pct: .286

Moorcroft Wolves (67)***Clark Raser
12/19    24 at Gillette 27                                    L                GNR
12/22    26 at Hulett 20                    W             ML
1/6          60 at Rozet 28                      W             SP  Warren Peterson 23
1/11       23 Sundance 19                                    W             ML
1/15       31 Midwest 15                     W             ML
1/19       39 at Upton 18                    W             ML
1/22       21 Buffalo 26                        L                BufYbk
1/29       40 at Newcastle 19            W             ML
2/2          37 Upton 13                          W             ML
2/5          27 Clearmont 14                W             ClmtYbk
2/11       28 at Midwest 7                  W             ML
2/12       14 at Buffalo 18                   L                BufYbk
2/13       19 at Clearmont 12           W             ClmtYbk
2/15       31 Rozet 13                            W             ML
2/20       30 Newcastle 19                 W             ML
2/22       27 at Sundance 32  ot      L                ML
2/26       29 Hulett 15                          W             ML
2/27       34 Gillette 25                       W             ML  Ed Petersen 21
District #4 Tourney at Gillette
3/4          22 Big Horn 17                     W             GNR
3/5          15 Midwest 20                     L                GNR
3/5          22 Newcastle 23                 L                GNR
Record:  15-6      Pct: .714

Newcastle Dogies (208)***Jack L. Taylor
12/11    17 at Custer, SD 20            L                NwcYbk
12/18    13 at Lusk 9                            W             NwcYbk
1/8          26 Sundance 24                                    W             NwcYbk
1/13       17 at Hill City, SD 18        L                NwcYbk
1/15       30 Lusk 26                              W             NwcYbk
1/19       26 at Edgemont, SD 34   L                NwcYbk
1/22       25 Gillette 27                       L                NwcYbk
1/27       35 Upton 20                          W             NwcYbk
1/29       21 Moorcroft 40                 L                NwcYbk
2/2          23 Rozet 15                            W             NwcYbk
2/6          17 at Gillette 14                                    W             NwcYbk
2/8          25 Custer, SD 19                 W             NwcYbk
2/12       15 at Sundance 23             L                NwcYbk
2/13       34 Kaycee 19                         W             NwcYbk
2/16       21 Edgemont, SD 16         W             NwcYbk
2/19       28 at Rozet 18                      W             NwcYbk
2/20       19 at Moorcroft 30           L                NwcYbk
2/24       34 at Upton 31                    W             NwcYbk
2/26       31 Hill City, SD 20              W             NwcYbk
District #4 Tourney at Gillette
3/4          29 Hulett 11                          W             NwcYbk
3/5          26 Sheridan 32                    L                NwcYbk
3/5          23 Moorcroft 22                 W             NwcYbk
3/6          16 Buffalo 27                        L                NwcYbk
Record:  14-9      Pct: 609

Newcastle Dogiettes***Margaret Watt
12/18    20 at Lusk 15                         W             NwcYbk
1/8          47 Sundance 22                                    W             NwcYbk
1/15       20 Lusk 17                              W             NwcYbk
1/19       37 at Edgemont, SD 10   W             NwcYbk
1/27       24 Upton 25                          L                NwcYbk
2/2          46 Rozet 7                               W             NwcYbk
2/12       36 at Sundance18              W             NwcYbk
2/16       34 Edgemont, SD 9            W             NwcYbk
2/19       35 at Rozet 19                      W             NwcYbk
2/24       41 at Upton 17                    W             NwcYbk
State Tourney at Lingle
3/11       31 Veteran 26                       W             LR
3/12       21 Pine Bluffs 29                 L                LR
Record:  10-2      Pct: .833

Ranchester Outlaws***Supt. U. K. Kerhonen
12/19    15 at Sheridan 35               L                ShrYbk
1/4          4 at Lodgegrass, MT 30    L                SP
1/8          12 at Clearmont 7              W             ClmtYbk
1/14       23 Rozet 13                            W             SP
1/15       14 at Big Horn 19               L                SP
1/16       28 Kaycee 10                         W             SP
1/23       52 at Dayton 7                     W             SP
1/27       25 Clearmont 8                   W             ClmtYbk
1/30       at Kaycee                                 W             BB
2/5          Big Horn                                   L?
2/10       28 Dayton 10                        W             SP
2/             32 Sheridan B 31                W             SP
2/22       23 at Sheridan B 26           L                SP
District #4 Tourney at Gillette
3/4          14 Sundance 33                                    L                GNR
3/5          18 Upton 30                          L                GNR
Record:  8-7         Pct: .533

Rozet Mustangs***Supt. Nerbert Crossman
1/6          28 Moorcroft 60                 L                SP  P. Thor 20
1/12       at Kaycee                                 L                SP
1/13       16 at Big Horn 36               L                SP
1/14       13 at Ranchester 23          L                SP
1/26       8 Hulett 30                             L                SP
1/28       12 Big Horn 25                     L?             SP
2/2          15 at Newcastle 23            L                SP
2/3          7 Sundance 6                        W             SP
2/4          26 Clearmont 18                W             ClmtYbk
2/12       28 Kaycee 17                         W             BB
2/15       13 at Moorcroft 31           L                ML
2/16       16 at Hulett 15                    W             SP
2/19       18 Newcastle 28                 L                SP
2/2_        at Kaycee                                 L                SP
2/26       at Sundance                           L                ST
District #4 Tourney at Gillette
3/4          17 Midwest 27                     L                GNR
3/5          7 Big Horn 24                        L                GNR
Record:  4-13      Pct: .235

Rozet Pintos
1/26       16 Hulett 10                          W             SP
2/2          7 at Newcastle 46               L                NwcYbk
2/3          23 Sundance 20                                    W             SP
2/16       12 at Hulett 11                    W             SP
2/18       31 Gillette 16                       W             SP
2/19       19 Newcastle 35                 L                SP
2/26       at Sundance                           L                CCN
Record:  4-3         Pct: .571

Sheridan Broncs (935)***Fred L. Chez
12/19    35 Ranchester 15               W             ShrYbk
1/6          43 Clearmont 17                W             ClmtYbk
1/7          19 Lodgegrass, MT 38      L                ShrYbk
1/15       38 at Gillette 36                                    W             ShrYbk
1/16       27 at Buffalo 22                   W             BufYbk
1/22       36 at Midwest 13               W             ShrYbk
1/23       34 at Casper Natrona 41 L               ShrYbk
1/28       12 at Lodgegrass, MT 44 L               ShrYbk
1/29       27 Sundance 29                                    L                ShrYbk
2/2          15 at Hardin, MT 27          L                ShrYbk
2/3          28 at Billings, MT 57         L                ShrYbk
2/6          26 Casper Natrona 34      L                ShrYbk
2/11       66 Hulett 19                          W             ShrYbk Pete Booras 20
2/12       45 Gillette 15                       W             ShrYbk
2/18       25 Midwest 13                     W             ShrYbk
2/20       16 Buffalo 15                        W             BufYbk
2/23       41 Big Horn 14                     W             ShrYbk
District #4 Tourney at Gillette
3/4          Bye
3/5          32 Newcastle 24                 W             ShrYbk
3/5          28 Midwest 26   ot             W             ShrYbk
3/6          26 Sundance 15                                    W             ShrYbk  (1st)
State Tourney at Casper
3/17       30 Torrington 34                L                ShrYbk
3/19       29 Cheyenne 60                                    L                ShrYbk
Record:  13-9      Pct: .591

Sundance Bulldogs (126)***Woodrow Sampson
1/8          24 at Newcastle 26            L                ST
1/11       19 at Moorcroft 23           L                ML
1/12       16 at Upton 24                    L                ST
1/14       15 Midwest 19                     L                ST
1/23       25 Hulett 5                             W             CCN
1/28       at Buffalo–cancelled
1/29       29 at Sheridan 27               W             ShrYbk
1/30       13 at Midwest 15               L                ST
2/3          6 at Rozet 7                            L                SP
2/5          19 at Gillette 17  2ot        W             GNR
2/12       24 Newcastle 15                 W             ST
2/16       26 Upton 24   ot                  W             ST
2/19       19 Gillette 11                       W             ST
2/20       at Hulett                                  W             CCN
2/22       32 Moorcroft 27  ot          W             ML
2/26       Rozet                                          W             ST
District #4 Tourney at Gillette
3/4          33 Ranchester 14               W             GNR
3/5          25 Clearmont 11                W             GNR
3/5          20 at Gillette 7                     W             GNR
3/6          15 Sheridan 26                    L                GNR  (2nd)
State Tourney at Casper
3/18       10 Evanston 34                    L                wyo-bkb.com
3/19       17 Cowley 51                        L                wyo-bkb.com
Record:  12-9      Pct: .571

Sundance Ladies***Lila Williams
1/8          22 at Newcastle 47            L                ST
1/23       23 Hulett 13                          W             CCN
2/3          20 at Rozet 23                      L                SP
2/12       16 Newcastle 38                 L                ST
2/16       22 Upton 20                          W             ST
2/20       at Hulett                                  W             CCN
2/26       Rozet                                          W             CCN
State Tourney at Lingle
3/11       19 Lusk 22                              L                LR
3/12       32 Chugwater 33                L                LR
Record:  4-5         Pct: .444

Upton Bobcats***Lloyd W. Nelson
12/19    35 Hulett 27                          W             WCG
1/9          42 at Hulett 25                    W             WCG
1/12       24 Sundance 16                                    W             ST
1/19       18 Moorcroft 39                 L                ML
1/27       20 at Newcastle 35            L                WCG
1/30       28 Big Horn 26                     W             SP
2/2          13 at Moorcroft 37           L                ML
2/6          39 Clearmont 19                W             ClmtYbk
2/11       28 at Big Horn 21               W             SP
2/12       4 at Clearmont 19              W             ClmtYbk
2/13       17 at Buffalo 30                   L                BufYbk
2/16       24 at Sundance 26   ot     L                ST
2/20       25 Gillette 30                       L                WCG
2/24       31 Newcastle 34                 L                WCG
2/25       21 at Gillette 28                                    L                GNR
District #4 Tourney at Gillette
3/4          23 Clearmont 28                L                GNR
3/5          30 Ranchester 18               W             GNR
3/6          28 Kaycee 13                         W             GNR
3/6          23 Big Horn 20                     W             GNR  (consolation 1st)
Record:  10-9      Pct: .526

Upton Ladies***Bulah Keys
1/6          20 at Hulett 6                       W             WCG
1/12       32 Sundance 33                                    L                WCG
1/27       25 at Newcastle 24            W             WCG
2/6          19 Hulett 7                             W             CCN
2/16       20 at Sundance 22             L                ST
2/24       17 Newcastle 41                 L                WCG
2/25       at Gillette                                W             GNR
State Tourney at Lingle
3/11       16 Hawk Springs 24          L                LR
3/12       12 Manville 20                     L                LR
Record:  4-5         Pct: .444

+++

East Central

Casper Natrona had lost several games to Wyoming teams, however all but one—a  split with Glenrock—were to teams outside of District 2-B.  The district tourney was scheduled to take place in Douglas, but the Bearcats didn’t qualify, so the competition was moved to Torrington.  The Trailblazers enjoyed the home cookin’ taking 3rd with wins over Sunrise and Ft. Laramie the final day.  Casper Natrona handled Glenrock easily in the 2-B championship.  Two weekends later, the Mustangs also enjoyed their turn as tourney hosts, as well, salvaging a 4th place finish at state.  Both Glenrock and Torrington notched a W at state, as well, before exiting.

Casper Natrona Mustangs ( )***E. Alva Straw (until 2/9) and George Cook
12/17    23 at Worland 20               W             CaspYbk
12/18    8 at Lovell 27                        L                CaspYbk
12/19    18 at Cowley 15                                    W             CaspYbk
12/22    16 Wheatland 20               L                WT
1/2          19 Torrington 17                W             TT
1/8          30 Lusk 18                              W             CaspYbk
1/9          38 Buffalo 11                        W             BufYbk
1/12       28 at Douglas 18                 W             DE
1/16       30 at Sunrise 8                     W             GG
1/17       19 Worland 14                    W             CaspYbk
1/22       24 Sunrise 16                        W             GG
1/23       41 Sheridan 34                    W             ShrYbk
1/29       23 Cheyenne 34                                    L                WE
1/30       25 at Wheatland 28          L                WT
2/3          27 Midwest 6                        W             CaspYbk
2/5          17 at Buffalo 20                   L                BufYbk
2/6          34 at Sheridan 26               W             ShrYbk
2/9          27 at Midwest 10               W             CaspYbk
2/12       23 Laramie 24                      L                LRB
2/13       44 at Lusk 10                         W             CaspYbk
2/16       25 Glenrock 16                    W             CaspYbk
2/19       21 Douglas 20                      W             DE
2/20       16 at Glenrock 18              L                CaspYbk
2/25       22 at Cheyenne 33             L                WE
2/26       17 Laramie 22                      L                LRB
3/15       12 Lodgegrass, MT 27      L                SP
District #2-B at Torrington
3/4          37 Manville 9                        W             GNFLS
3/5          20 Sunrise 17                        W             GNFLS
3/6          21 Glenrock 11                    W             GNFLS
State Tourney at Casper
3/18       31 Cowley 4                           W             CsprYbk
3/19       25 Evanston 32                    L                CsprYbk
3/20       22 Kemmerer 17                 W             CsprYbk
3/20       29 Greybull 28                     W (4th)   CsprYbk
Record:  22-11   Pct: .667

Rat Droppings***Although Coach Alva Straw had brought home state championships in football and track, he never had the success with basketball.  On the night that he resigned from head coaching duties in hoops, the school board hired Okie Blanchard, a Casper alum and probably the best coach in the state at the time for the next school year.  The Casper paper doesn’t say, but I’m guessing that Straw got wind of the new hire and got the heck out of Dodge ASAP.  In fact, he left for the West Coast the day after a testimonial dinner held on 2/10.

Douglas Bearcats (274)***J. R. Lane
12/18    31 Glendo 14                        W             DE
12/22    15 at Sunrise 19                                    L                GG
12/31    33 Sunrise 28                        W             DE
1/5          15 at Glendo 30                                    L                DE
1/7          17 at Laramie 38                 L                LRB
1/8          9 at Cheyenne 31                L                WE
1/12       18 Casper Natrona 28      L                DE
1/15       21 at Glenrock  42             L                DE
1/18       31 Wheatland 32  ot        L                WT
1/20       at Lusk   postponed, flu
1/22       24 Torrington 27                L                TT
1/26       21 Glenrock 23  ot             L                DE
1/28       20 Cheyenne 47                                    L                WE
2/1          22 at Lusk 23                         L                DE
2/5          24 at Wheatland 16          W             PCR
2/10       26 Laramie 31                      L                LRB
2/12       33 at Torrington 21          W             TT
2/16       23 Lusk 24                              L                DE
2/19       20 at Casper Natrona 21  L              DE
E.C.W.A.A. Tourney at Wheatland
2/25       21 Sunrise 20                        W             WT
2/26       29 Iowa Center 14             W             PCR
2/27       25 at Wheatland 28          L                WT
2/27       31 Lusk 19                              W             WT (3rd)
Record:  7-15      Pct: .318

Ft. Laramie Pioneers
12/4       12 at Torrington 27          L                TT
12/11    at Lingle                                   W             LR
1/12       Guernsey
1/15       at Veteran                               W             TT
1/19       13 Lingle 15                           L                LR
1/29       Sunrise
2/2          at Guernsey
2/5          Veteran                                     W             TT
2/10       Iowa Center                           W             WT
2/16       at Sunrise
3/2          at Iowa Center                      W             GNFLS
E.C.W.A.A. Tourney at Wheatland
2/25       12 Iowa Center 13             L                WT
2/26       19 Guernsey 29                   L                WT
District #2-B at Torrington
3/4          20 Sunrise 23                        L                GNFLS
3/5          24 Manville 7                        W             GNFLS
3/6          20 Lusk 13                              W             GNFLS
3/6          14 at Torrington 23          L                GNFLS
Record:  7-6         Pct: .538

Ft. Laramie Ladies
12/11    15 at Lingle 20                     L                LR
1/12       Guernsey
1/15       at Veteran                               T                TT
1/19       14 Lingle 35                           L                LR
1/29       Sunrise
2/2          at Guernsey
2/5          Veteran                                     W             TT
2/10       Iowa Center                          W             WT
2/16       at Sunrise
3/2          15 at Iowa Center 19        L                GNFLS
State Tourney at Lingle
3/11       21 Pine Bluffs 28                 L                LR
3/12       28 Carpenter 31                  L                LR
Record:  2-5-1     Pct: .313

Glendo Eagles***Lyle Weyand
12/4       19 at Wheatland 48          L                WT
12/11    Chugwater                              W             PCR
12/16    at Sunrise
12/18    14 at Douglas 31                 L                DE
1/5          30 Douglas 15                      W             DE
1/8          at Guernsey                            L
1/18       30 at Lingle 25                     W             LR
1/21       Sunrise
1/22       24 Ft. Laramie 6                                    W             PCR
1/25       30 at Lingle 25                     W             PCR
1/29       Chugwater
2/5          at Manville                             L                PCR
2/9          Lingle
2/15       ?Manville                                L                PCR
2/16       Guernsey      2ot L                PCR
2/22       25 Manville 23                     W             PCR
E.C.W.A.A. Tourney at Wheatland
2/26       28 Hawk Springs 18          W             WT
2/26       23 Lusk 30                              L                WT
Record:  7-7         Pct: .500

Glendo Ladies***Lyle Weyand
12/11    8 Chugwater 47                   L                PCR
12/16    at Sunrise
1/8          at Guernsey                            L                PCR
1/21       Sunrise
1/29       Chugwater
2/5          at Manville                             L                PCR
2/9          Lingle
2/15       ?Manville                                W             PCR
2/22       40 Manville 13                     W             PCR
Record:  2-3         Pct: .400

Glenrock Sheepherders (109)***Melvin F. Lacy
12/4       13 Harrison, NE 10            W             GI
12/11    25 at Harrison, NE 12       W             GI
12/12    23 at Lusk 17                         W             GI
12/15    35 at Midwest 7                  W             GI
1/7          32 Lusk 14                              W             GI
1/9          32 Midwest 9                        W             GI
1/13       42 Manville 16                     W             GI
1/15       42 Douglas  21                     W             DE
1/20       37 at Torrington 23          W             TT
1/26       23 at Douglas 21  ot          W             DE
1/30       29 Cheyenne 30                                    L                WE
2/1          31 Torrington 26                W             TT
2/4          33 at Cheyenne 34             L                WE
2/5          17 at Laramie 26                 L                LRB
2/11       28 Laramie 17                      W             LRB
2/16       16 at Casper Natrona 25  L              CaspYbk
2/20       18 Casper Natrona 16      W             CaspYbk
2/24       43 at Manville 29               W             LH
District #2-B at Torrington
3/4          42 Guernsey 13                   W             GNFLS
3/5          17 at Torrington 13          W             GNFLS
3/6          11 Casper Natrona 21      L                GNFLS  (2nd)
State Tourney at Casper
3/17       24 Greybull 27                     L                wyo-bkb.com
3/19       28 Hillsdale 14                     W             wyo-bkb.com
3/19       38 Cheyenne 43                                    L                wyo-bkb.com
Record:  17-7      Pct: .708

Guernsey Longhorns***Ralph Wellman
12/4       18 at Veteran 22                 L                TT
12/11    15 at Torrington 30          L                TT
12/17    17 at Wheatland 21          L                WT
1/8          Glendo                                      W             PCR
1/12       at Ft. Laramie
1/15       27 Lingle 24                           W             LR
1/19       11 at Sunrise 22                                    L                PCR
1/22       Lusk   cancelled, flu
1/26       21 Wheatland 20               W             GG
1/29       at Manville  postponed, flu
2/2          Ft. Laramie
2/5          Sunrise                                      W             GG
2/9          20 at Manville 7                                    W             LH
2/12       Manville
2/16       at Glendo   2ot                     W             PCR
2/19       at Lingle   ot                           W             LR
2/22       22 Torrington 28                L                TT
E.C.W.A.A. Tourney at Wheatland
2/25       14 Torrington 26                L                WT
2/26       29 Ft. Laramie 19               W             WT
2/27       12 Chugwater 20                L                WT
District #2-B at Torrington
3/4          13 Glenrock 42                    L                GNFLS
3/5          21 Lusk 32                              L                GNFLS
Record:  8-9         Pct: .471

Guernsey Ladies
12/4       12 at Veteran 10                 W             TT
12/11    15 at Torrington 20          L                TT
12/17    17 at Wheatland 22          L                WT
1/8          Glendo                                      W             PCR
1/12       at Ft. Laramie
1/15       21 Lingle 21                           T                LR
1/19       20 at Sunrise 17                                    W             PCR
1/22       Lusk   cancelled,  flu
1/26       20 Wheatland 23               L                GG
1/29       at Manville   postponed, flu
2/2          Ft. Laramie
2/5          20 Sunrise 19                        W             GG
2/9          at Manville                             W             LH
2/12       Manville
2/16       at Glendo
2/19       at Lingle                                   L                LR
2/22       Torrington
State Tourney at Lingle
3/11       21 Carpenter 12                  W             LR
3/12       22 Pine Bluffs 30                 L                LR
Record:  6-5-1     Pct: .542

Lingle Bulldoggers***John Corbett
12/11    Ft. Laramie                             L                LR
12/18    16 Veteran 19                       L                LR
1/6          19 at Sunrise 24                                    L                LR
1/11       11 Manville 13                     L                LR
1/13       25 Wheatland 35               L                PCR
1/15       24 at Guernsey 27              L                LR
1/18       25 Glendo 30                        L                LR
1/19       15 at Ft. Laramie 13          W             LR
1/21       at Wheatland                        W             LR
1/26       Lusk      postponed, flu
2/4          29 at Torrington 31          L                TT
2/9          Guernsey    ot                        L                LR
2/12       19 Lusk 20                              L                LH
2/16       18 Torrington 26                L                TT
2/             8 at Manville 18                                    L                LH
2/19       21 at Lusk 22                         L                LR
2/23       25 Sunrise 20                        W             LR
E.C.W.A.A. Tourney at Wheatland
2/25       22 at Wheatland 45          L                WT
2/26       15 Sunrise 27                        L                WT
Record:  3-15      Pct: .167

Lingle Ladies***Francis Montague/Miss Peterson
12/11    20 Ft. Laramie 15               W             LR
12/18    36 Veteran 4                          W             LR
1/6          34 at Sunrise 16                                    W             LR
1/11       35 Manville 11                     W             LR
1/13       19 Wheatland 36               L                PCR
1/15       21 at Guernsey 21              T                LR
1/19       35 at Ft.  Laramie 14         W             LR
1/21       at Wheatland                        L                LR
1/26       Lusk    postponed, flu
2/4          28 at Torrington 26          W             TT
2/9          Guernsey                                 W             LR
2/12       39 Lusk 29                              W             LH
2/16       30 Torrington 32                L                TT
2/             42 at Manville 15               W             LH
2/19       24 at Lusk 19                         W             LR
2/23       43 Sunrise 21                        W             LR
State Tourney at Lingle
3/11       37 Huntley 19                      W             LR
3/12       36 Iowa Center 11             W             LR
3/13       32 Hillsdale 21                     W             LR
3/13       27 Torrington 32                L                LR (2nd)
Record:  14-4-1  Pct: .763

Lusk Tigers (160)***Chester C. Stiteler
12/8       Shawnee   ppd? weather
12/12    17 Glenrock 23                    L                GI
12/15    16 at Laramie 41                 L                LRB
12/16    16 at Cheyenne 49             L                WE
12/18    9 Newcastle 13                    L                NwcYbk
12/21    Harrison, NE
1/7          14 at Glenrock 32              L                GI
1/8          18 at Casper Natrona 30 L               CspYbk
1/11       at Harrison, NE
1/15       26 at Newcastle 30            L                NwcYbk
1/16       16 at Edgemont, SD 18   L                LH
1/20       Douglas   postponed flu
1/22       at Guernsey   cancelled, flu
1/26       at Lingle      postponed, flu
1/28       Cheyenne  cancelled, flu
1/29       at Torrington   postponed, flu
2/1          23 Douglas 22                      W             DE
2/4          32 Edgemont, SD 21         W             LH
2/5          23 at Torrington 34          L                TT
2/9          Guernsey
2/12       20 at Lingle 19                     W             LH
2/13       10 Casper Natrona 44      L                CspYbk
2/16       24 at Douglas 23                 W             DE
2/17       11 Torrington 17                L                TT
2/19       22 Lingle 21                           W             LR
2/23       at Shawnee
E.C.W.A.A. Tourney at Wheatland
2/26       64 Huntley 9                         W             WT
2/26       30 Glendo 23                        W             WT
2/27       22 Torrington 26                L                WT
2/27       19 Douglas 31                      L                WT
District #2-B at Torrington
3/4          13 at Torrington 21          L                GNFLS
3/5          32 Guernsey 21                   W             GNFLS
3/6          13 Ft. Laramie 20               L                GNFLS
Record:  8-15      Pct: .348

Lusk Ladies***Estella Anderson
12/18    15 Newcastle 20                 L                NwcYbk
1/15       17 at Newcastle 20            L                NwcYbk
1/22       at Guernsey   cancelled, flu
1/26       at Lingle    postponed, flu
1/29       at Torrington  postponed, flu
2/5          19 at Torrington 36          L                TT
2/9          Guernsey
2/12       29 at Lingle 39                     L                LH
2/17       16 Torrington 23                L                TT
2/19       19 Lingle 24                           L                LR
State Tourney at Lingle
3/11       22 Sundance 19                                    W             LR
3/12       16 Torrington 37                L                LR
Record:  1-7         Pct: .125

Manville Panthers***Gene Garner
1/11       13 at Lingle 11                     W             LR
1/13       16 at Glenrock  42             L                GI
1/29       at Guernsey
2/5          Glendo                                      W             LH*
2/9          21 Guernsey 22                   L                LH
2/12       at Sunrise
2/             18 Lingle 8                              W             LH
2/18       21 Sunrise 22                        L                LH
2/22       23 Ft. Laramie 25               L                LH
2/24       29 Glenrock 43                    L                LH
E.C.W.A.A. Tourney at Wheatland
2/26       23 LaGrange 21                   W             WT
2/26       18 at Wheatland 37          L                WT
District #2-B at Torrington
3/4          9 Casper Natrona 37         L                GNFLS
3/5          7 Ft. Laramie 24                                    L                GNFLS
Record:  4-8         Pct: .333
*Opening game at new gym

Manville Ladies***Frances Malmstrom
1/11       11 at Lingle 35                     L                LR
1/29       at Guernsey
2/5          Glendo                                      W             LH
2/9          20 Guernsey 35                   L                LH
2/12       at Sunrise
2/             15 Lingle 42                           L                LH
2/18       20 Sunrise 35                        L                LH
2/22       13 Ft. Laramie 40               L                LH
2/24       53 Shawnee 19                    W             LH
State Tourney at Lingle
3/11       18 Iowa Center 21             L                LR
3/12       20 Upton 12                          W             LR
3/12       11 Huntley 20                      L                LR
Record:  3-7         Pct: .300

Shawnee
12/8       at Lusk   ppd? weather
2/5          Douglas B
2/23       Lusk
Record:

Shawnee Ladies
2/24       19 at Manville 53               L                LH
Record:  0-1         Pct: .000

Sunrise Miners***James Delzell
12/16    Glendo
12/17    13 at Cheyenne 35             L                WE
12/19    14 at Laramie 19                 L                LRB
12/21    19 Douglas 15                      W             GG
12/31    28 at Douglas 33                 L                DE
1/6          24 Lingle 19                           W             LR
1/8          8 Casper Natrona 30         L                CspYbk
1/12       15 Torrington 23                L                TT
1/22       16 at Casper Natrona 24 L               CspYbk
1/19       22 Guernsey 11                   W             PCR
1/21       at Glendo
1/25       12 at Torrington 28          L                TT
1/27       17 Cheyenne 61                                    L                WE
1/29       at Ft. Laramie
1/30       15 at Wheatland B 13      W             WT
2/2          14 Wheatland 26               L                WT
2/5          at Guernsey                            L                GG
2/9          Manville
2/12       22 at Wheatland 34          L                WT
2/16       Ft. Laramie
2/18       at Manville
2/23       20 at Lingle 25                     L                LR
E.C.W.A.A. Tourney at Wheatland
2/25       20 Douglas 21                      L                WT
2/26       27 Lingle 15                           W             WT
2/27       33 LaGrange 17                   W             WT
2/27       19 Chugwater 17                W             WT (cons)
District #2-B at Torrington
3/4          23 Ft. Laramie 20               W             GNFLS
3/5          17 Casper Natrona 20      L                GNFLS
3/6          18 at Torrington 36          L                GNFLS
Record:  8-15      Pct: .348

Sunrise Ladies***Florence Parrish
12/16    Glendo
1/6          16 Lingle 34                           L                LR
1/12       14 Torrington 41                L                TT
1/19       17 Guernsey 20                   L                PCR
1/21       at Glendo
1/25       18 at Torrington 40          L                TT
1/29       at Ft. Laramie
2/2          16 Wheatland 26               L                WT
2/5          19 at Guernsey 20              L                GG
2/9          Manville
2/12       30 at Wheatland 34          L                WT
2/16       Ft. Laramie
2/18       at Manville
2/23       21 at Lingle 43                     L                LR
State Tourney at Lingle
3/11       20 Hillsdale 37                     L                LR
3/12       19 LaGrange 30                   L                LR
Record:  0-10      Pct: .000

Torrington Trailblazers (352)***Leonard Stensaas
12/4       27 Ft. Laramie 12               W             TT
12/11    30 Guernsey 15                   W             TT
12/16    29 Mitchell, NE 27             W             TT
1/2          17 at Casper Natrona 19  L              TT
1/9          33 at Veteran 21                 W             TT
1/12       23 at Sunrise 15                                    W             TT
1/15       25 at Wheatland 19          W             WT
1/20       23 Glenrock 37                    L                TT
1/22       27 at Douglas 24                 W             TT
1/25       28 Sunrise 12                        W             TT
1/29       Lusk   postponed, illness
2/1          26 at Glenrock 31              L                TT
2/4          31 Lingle 29                           W             TT
2/5          34 Lusk 23                              W             TT
2/10       23 Wheatland 27               L                WT
2/12       21 Douglas 33                      L                TT
2/16       26 at Lingle 18                     W             TT
2/17       17 at Lusk 11                         W             TT
2/22       28 at Guernsey 22              W             TT
E.C.W.A.A. Tourney at Wheatland
2/25       26 Guernsey 14                   W             WT
2/26       35 Veteran 14                       W             WT
2/27       26 Lusk 22                              W             WT
2/27       14 at Wheatland 32          L                WT  (2nd)
District #2-B at Torrington
3/4          21 Lusk 13                              W             GNFLS
3/5          13 Glenrock 17                    L                GNFLS
3/6          36 Sunrise 18                        W             GNFLS
3/6          23 Ft. Laramie 14               W             GNFLS (3rd)
State Tourney at Casper
3/17       34 Sheridan 30                    W             wyo-bkb.com
3/19       22 Rawlins 32                       L                wyo-bkb.com
3/20       24 Greybull 31                     L                wyo-bkb.com
Record:  20-9      Pct: .690

Torrington Ladies***Carolina O’Mara
12/11    20 Guernsey 15                   W             TT
1/9          at Veteran
1/12       41 at Sunrise 14                                    W             TT
1/15       27 at Wheatland 16          W             WT
1/25       40 Sunrise 18                        W             TT
1/29       Lusk  postponed, illness
2/4          26 Lingle 28                           L                TT
2/5          36 Lusk 19                              W             TT
2/10       27 Wheatland 21               W             WT
2/16       32 at Lingle 30                     W             TT
2/17       23 at Lusk 16                         W             TT
2/22       at Guernsey
State Tourney at Lingle
3/11       41 Chugwater 22                W             LR
3/12       37 Lusk 16                              W             LR
3/13       35 Pine Bluffs 25                 W             LR*
3/13       32 Lingle 27                           W             LR (1st)
Record:  12-1      Pct: .923
*Seaman 21 points

+++

Southeast

The big question in District 2-A seems to be always the same, that is, what other team besides Cheyenne and Laramie will go to Casper?  Cheyenne was the cream of the crop (if not the whole state) ripping off 28 consecutive wins from January 2nd through the championship at the district tourney  (check out those tourney scores!)  Laramie was second although the Plainsmen were only a game over .500 entering district play.  Hillsdale and Cinderella Chugwater (an upset winner over a favored Wheatland crew) fought it out for 3rd place honors with the Pioneers making their second trip to Casper during the 1930s.  Upset by Rawlins in round one at Casper, Cheyenne bounced back with a 5th place finish; Laramie grabbed 8th place.

Albin Wildcats
12/11    9 at Burns 31                         L                LCN
12/16    20 at Cheyenne 29             L                PBP
12/18    7 at Carpenter 23               L                PBP
1/8          Egbert
1/12       Bushnell, NE
1/15       7 at Pine Bluffs 23              L                PBP
1/20       14 Cheyenne 58                                    L                WE
1/26       at Bushnell, NE
1/29       13 Hillsdale 35                     L                BHR
2/5          15 Burns 41                           L                LCN
2/9          23 LaGrange 24 ot             L                TT
2/12       Carpenter
2/19       at Egbert
2/23       21 at LaGrange 24              L                TT
3/2          19 Pine Bluffs 20                 L                PBP
3/12       17 at Hillsdale 40               L                BHR
District #2-A Tourney at Cheyenne
3/4          21 Medicine Bow 18 ot  W             WST
3/5          6 Cheyenne 77                     L                WST
Record:  1-12      Pct: .077

Albin Ladies
12/11    34 at Burns 34                      T                LCN
12/18    21 at Carpenter 34            L                PBP
1/8          Egbert
1/12       Bushnell, NE
1/15       31 at Pine Bluffs 42           L                PBP
1/29       19 Hillsdale 42                     L                BHR
2/5          Burns                                         L                LCN
2/9          17 LaGrange 28                   L                TT
2/12       Carpenter
2/19       at Egbert
2/23       20 at LaGrange 29              L                TT
3/2          30 Pine Bluffs 35                 L                PBP
3/12       15 at Hillsdale 40               L                BHR
Record:  0-8-1     Pct: .056

Burns Braves (55)***Roy N. Andres
11/20    26 Bushnell, NE 18            W             LCN
12/4       26 Grover, CO 19                W             LCN
12/11    31 Albin 9                               W             LCN
12/14    8 Cheyenne  18                    L                LCN
12/18    15 Pine Bluffs 11                 W             PBP
12/19    Sunrise–cancelled
1/8          26 McFadden 16                 W             LCN
1/13       23 at Cheyenne 38             L                LCN
1/15       13 at Hillsdale 18               L                LCN
1/27       17 Carpenter 22                  L                LCN
1/29       14 at Egbert 13                    W             LCN
2/2          11 at Kimball, NE 25         L                LCN
2/5          41 at Albin 15                       W             LCN
2/11       24 Hillsdale 22                     W             LCN
2/12       13 at Pine Bluffs 11           W             PBP
2/16       13 Kimball, NE 12              W             LCN
2/25       University Prep                    W             LCN
2/26       15 at Carpenter 21            L                LCN
3/13       21 Egbert 23                          L                PBP
District #2-A Tourney at Cheyenne
3/4          18 Egbert 14                          W             WST
3/5          27 Hillsdale 44                     L                WST
Record:  12-8      Pct: .600

Burns Ladies
11/5       14 Hillsdale 10                     W             BHR
12/4       16 Grover, CO 11                W             BHR
12/11    34 Albin 34                            T                LCN
12/18    26 Pine Bluffs 37                 L                PBP
1/15       19 at Hillsdale 19               T                LCN
1/27       Carpenter
1/29       30 at Egbert 9                       W             LCN
2/5          at Albin                                     W             LCN
2/18       18 Hillsdale 22                     L                LCN
2/12       11 at Pine Bluffs 27           L                PBP
2/26       25 at Carpenter 18            W             LCN
3/13       Egbert                                        W             LCN
Record:  6-3-2     Pct: .636

Carpenter Coyotes
12/11    19 at Hillsdale 29               L                BHR
1/8          9 at Pine Bluffs 12              L                PBP
12/18    23 Albin 7                               W             PBP
1/27       22 at Burns 17                      W             LCN
2/5          16 Hi8llsdale 18                                    L                BHR
2/12       at Albin
2/26       21 Burns 15                           W             LCN
3/16       29 Pine Bluffs 23                 W             PBP
District #2-A Tourney at Cheyenne
3/4          Bye
3/5          15 Laramie 45                      L                WST
Record:  4-4         Pct: .500

Carpenter Ladies
12/11    28 at Hillsdale 34               L                BHR
1/8          18 at Pine Bluffs 25           L                PBP
12/18    34 Albin 21                            W             PBP
1/27       at Burns
2/5          28 Hillsdale 19                     W             BHR
2/12       at Albin
2/26       18 Burns 25                           L                LCN
3/16       23 Pine Bluffs 51                 L                PBP
State Tourney at Lingle
3/11       12 Guernsey 21                   L                LR
3/12       31 Ft. Laramie 28               W             LR
3/12       28 Veteran 18                       W             LR
3/13       30 Chugwater 32                L                LR
Record:  4-6         Pct: .400

Cheyenne Indians (900)***John H. Powell
12/9       42 at Hillsdale 9                                    W             BHR
12/14    18 at Burns 8                         W             WE
12/16    29 Albin 20                            W             WE
12/16    49 Lusk 16                              W             WE
12/17    35 Sunrise 13                        W             WE
12/30    27 Sterling, CO 32              L                WE
1/1          34 at Rock Springs 47      L                WE
1/2          17 at Rawlins 15                 W             WE
1/8          31 Douglas 9                         W             WE
1/13       38 Burns 23                           W             WE
1/15       49 Ft. Collins, CO 18         W             WE
1/16       54 Eaton, CO 24                                    W             WE
1/20       58 at Albin 14                       W             WE  F. Zeigler 20
1/22       51 at Wheatland 20          W             WE
1/27       61 at Sunrise 17                                    W             WE
1/28       47 at Douglas 20                 W             WE
1/29       34 at Casper Natrona 23 W            WE
1/30       30 at Glenrock 29              W             WE
2/3          28 Hillsdale 17                     W             WE
2/3          27 Pine Bluffs 19                 W             WE
2/4          34 Glenrock 33                    W             WE
2/6          33 at Laramie 22                 W             WE
2/9          33 at Eaton, CO 31             W             WE
2/10       40 at Sterling, CO 23        W             WE
2/13       29 Rock Springs 27            W             WE
2/16       25 at Ft. Collins, CO 22   W             WE
2/17       25 at Pine Bluffs 14           W             WE
2/19       40 Laramie 22                      W             WE
2/20       51 Wheatland 16               W             WE
2/24       25 Rawlins 16                       W             WE
2/25       35 Casper Natrona 22      W             WE
District #2-A Tourney at Cheyenne
3/4          70 University Prep 11      W             WST
3/5          77 Albin 6                               W             WST  (F. Ziegler 24)
3/6          79 Hillsdale 11                     W             WST  (B. Cook 20)
3/6          44 Laramie 31                      W             WST  (1st)
State Tourney at Casper
3/17       31 Rawlins 36                       L                wyo-bkb.com
3/18       62 Sheridan 29                    W             wyo-bkb.com
3/19       43 Glenrock 38                    W             wyo-bkb.com
3/20       43 Laramie 30                      W (5th)   wyo-bkb.com
Record:  31-3      Pct: .912

Rat Droppings***I’m running into the whole “practice games” scenario again.  The first two games, although the results were written up in the Eagle, weren’t counted in the season’s total for the Indians by the local newspaper.  Yet one might notice that both games were away games and when they played ‘regular season games’ again later on, it was at the Cheyenne high school gym.  Makes me think of a home and home arrangement which explains why I’ve listed them as part of the record.

Cheyenne’s top scorer was one of Wyoming’s true claims to fame, guard Curtis Gowdy, or more familiarly, Curt, the moniker that made him a constant for decades in sports broadcasts, in a Hall of Fame career.

Chugwater Buffaloes
1/19       at Iowa Center                      L                WT
E.C.W.A.A. Tourney at Wheatland
2/26       24 Veteran 25                       L                WT
2/26       20 Guernsey 12                   W             WT
2/27       36 Hawk Springs 6             W             WT
2/27       17 Sunrise 19                        W             WT
District #2-A Tourney at Cheyenne
3/4          28 Pine Bluffs 23                 W             WST
3/5          26 Wheatland 22               W             WST
3/6          12 Laramie 35                      L                WST
3/6          16 Hillsdale 31                     L                WST
Record:  5-4         Pct:  .556

Chugwater Ladies
1/19       at Iowa Center                      L                WT
State Tourney at Lingle
3/11       22 Torrington 41                L                LR
3/12       33 Sundance 32                                    W             LR
3/13       32 Carpenter 30                  W             LR
3/13       12 LaGrange 31                   L                LR
Record:  2-3         Pct: .400

Egbert Bulldogs***L. C. Maul
12/11    14 at Pine Bluffs 12           W             PBP
12/18    9 Hillsdale 8                           W             BHR
1/8          at Albin
1/29       13 Burns 14                           L                LCN
2/5          18 Pine Bluffs 15                 W             PBP
2/13       17 at Hillsdale 36               L                BHR
2/19       Albin
3/13       23 at Burns 21                      W             PBP
District #2-A Tourney at Cheyenne
3/4          14 Burns 18                           L                WST
3/6          41 University Prep 16      W             WST
3/6          23 Rock River 26                 L                WST
Record:  5-4         Pct: .556

Egbert Ladies
11/12    17 Hillsdale 17                     T                BHR
11/24    17 Hillsdale 27                     L                BHR
12/11    at Pine Bluffs                         L                PBP
12/18    17 Hillsdale 26                     L                BHR
12/?        at Hillsdale                             L                BHR
1/8          at Albin
1/29       19 Burns 19                           T                LCN
2/5          22 Pine Bluffs 40                 L                PBP
2/13       17 at Hillsdale 26               L                LCN
2/19       Albin
3/13       at Burns                                    L                LCN
Record:  0-7-2     Pct: .111

Hawk Springs Hawks
12/15    4 at LaGrange 26                 L                TT
1/8          Iowa Center                           postponed, illness
1/14       11 Veteran 23                       L                TT
1/22       9 LaGrange 33                      L                TT
1/26       Yoder                                         W             TT
1/29       at Iowa Center                      L                WT
2/2          at Yoder                                    W             TT
2/12       Iowa Center                           L                GNFLS
2/20       at Veteran                               W             TT
Huntley
Huntley
E.C.W.A.A. Tourney at Wheatland
2/26       18 Glendo 28                        L                WT
2/26       25 Huntley 16                      W             WT
2/27       6 Chugwater 36                   L                WT
Record:  4-7         Pct: .364

Hawk Springs Ladies
12/15    10 at LaGrange 30              L                TT
1/8          Iowa Center   postponed, illness
1/14       Veteran
1/22       17 LaGrange 11                   W             TT
1/26       21 Yoder 10                           W             TT
1/29       37 at Iowa Center 16        W             WT
2/2          27 at Yoder 17                      W             TT
2/12       Iowa Center                          T                GNFLS
2/20       23 at Veteran 23                 T                TT
24 Huntley 23                      W             GNFLS
17 Huntley 15                      W             GNFLS
State Tourney at Lingle
3/11       24 Upton 16                          W             LR
3/12       18 Iowa Center 20             L                LR
Record:  7-2-2     Pct: .727

Hillsdale Pioneers***Paul Gray
12/8       10 at LaGrange 12              L                BHR
12/9       7 Cheyenne B 12                 L                BHR
12/9       9 Cheyenne 42                     L                BHR
12/11    29 Carpenter 19                  W             BHR
12/15    8 at Kimball, NE 10            L                BHR
12/18    8 at Egbert 9                          L                BHR
1/15       18 Burns 13                           W             LCN
1/22       13 Pine Bluffs 14                 L                PBP
1/30       35 at Albin 13                       W             BHR
2/3          17 at Cheyenne 28             L                WE
2/5          18 at Carpenter 16            W             BHR
2/11       22 at Burns 24                      L                LCN
2/13       36 Egbert 17                          W             BHR
2/16       29 LaGrange 20                   W             TT
2/22       Kimball, NE
2/26       26 at Pine Bluffs 14           W             PBP
3/13       40 Albin 17                            W             BHR
District #2-A Tourney at Cheyenne
3/5          44 Burns 27                           W             WST
3/6          11 Cheyenne 79                                    L                WST
3/6          31 Chugwater 16                W             WST  (3rd)
State Tourney at Casper
3/17       8 Rock Springs 47               L                wyo-bkb.com
3/18       14 Glenrock 28                    L                wyo-bkb.com
Record:  10-11   Pct: .476

Hillsdale Ladies***Sheldon Wingerd/Alma Schelt
11/5       10 at Burns 14                      L                BHR
11/12    17 at Egbert 17                    T                BHR
11/19    50 LaGrange 15                   W             BHR
11/24    27 at Egbert 17                    W             BHR
12/8       18 at LaGrange 14              W             BHR
12/11    34 Carpenter 28                  W             BHR
12/18    26 at Egbert 17                    W             BHR
12/?        Egbert                                        W             BHR
1/15       19 Burns 19                           T                LCN
1/22       32 Pine Bluffs 25                 W             PBP
1/29       42 at Albin 19                       W             BHR
2/5          19 at Carpenter 28            L                BHR
2/18       22 at Burns 18                      W             LCN
2/13       26 Egbert 17                          W             LCN
2/26       21 at Pine Bluffs 28           L                PBP
3/12       40 Albin 15                            W             BHR
State Tourney at Lingle
3/11       37 Sunrise 20                        W             LR
3/12       28 Mt. View 23                    W             LR
3/13       21 at Lingle 32                     L                LR
Record: 13-4-2   Pct: .737

Huntley Cardinals***Paul Brown
12/18    Iowa Center                           L                WT
1/1          12 at Veteran 50                 L                GNFLS
1/13       11 Veteran 23                       L                GNFLS
1/22       9 at Iowa Center 29           L                WT
1/26       1 at LaGrange 22                 L                GNFLS
1/29       10 Yoder 5                              W             GNFLS
2/5          11 at Yoder 40                      L                GNFLS
32 Henry, NE 7                     W             GNFLS
Hawk Springs
Hawk Springs
3/5?        4 LaGrange 29                      L                GNFLS
E.C.W.A.A. Tourney at Wheatland
2/26       9 Lusk 64                                 L                WT
2/26       16 Hawk Springs 25          L                WT
Record:  1-9         Pct: .100

Huntley Ladies***Cloyde Brown
12/18    26 Iowa Center 20             W             WT
1/1          16 at Veteran 15                 W             GNFLS
1/13       30  Veteran 8                         W             GNFLS
1/22       11 at Iowa Center 23        L                WT
1/26       12 at LaGrange 28              L                GNFLS
1/29       22 Yoder 6                              W             GNFLS
2/5          29 at Yoder 6                         W             GNFLS
23 Hawk Springs 24          L                GNFLS
15 Hawk Springs 17          L
3/5?        17 LaGrange 12                   W             GNFLS
State Tourney at Lingle
3/11       19 at Lingle 37                     L                LR
3/12       20 Manville 11                     W             LR
3/13       22 LaGrange 33                   L                LR
Record:  8-6         Pct: .571

Iowa Center Rangers
12/4       30 LaGrange 14                   W             WT
12/9       12 at Wheatland 30          L                WT
12/18    at Huntley                               W             WT
1/8          at Hawk Springs                   postponed, illness
1/12       16 at Yoder 13                      W             WT
1/19       Chugwater                              W             WT
1/22       29 Huntley 9                         W             WT
1/29       Hawk Springs                        W             WT
2/5          12 at LaGrange 18              L                WT
2/10       at Ft. Laramie                        L                WT
2/12       at Hawk Springs                   W             GNFLS
2/17       26 Wheatland B 15           W             WT
2/19       Yoder                                         W             GNFLS
3/2          Ft. Laramie                             L                GNFLS
E.C.W.A.A. Tourney at Wheatland
2/25       13 Ft. Laramie 12               W             WT
2/26       14 Douglas 29                      L                WT
Record:  10-5      Pct: .667

Iowa Center Ladies***Fern Hough
12/4       8 LaGrange 11                      L                WT
12/18    20 at Huntley 26                 L                WT
1/8          at Hawk Springs   postponed, illness
1/12       at Yoder                                    W             WT
1/19       Chugwater                              W             WT
1/22       23 Huntley 11                      W             WT
1/29       16 Hawk Springs 37          L                WT
2/5          17 at LaGrange 28              L                WT
2/10       at Ft. Laramie                       L                WT
2/12       at Hawk Springs                   T                GNFLS
2/17       20 Wheatland 35               L                WT
2/19       Yoder                                         W             GNFLS
3/2          19 Ft. Laramie 15               W             GNFLS
State Tourney at Lingle
3/11       21 Manville 18                     W             LR
3/12       19 Hawk Springs 18          W             LR
3/12       11 at Lingle 36                     L                LR
Record:  7-7-1     Pct: .500

LaGrange Longhorns***Supt. H. J. McConnell
11/19    15 Hillsdale 50                     L                TT
11/24    10 Henry, NE 16                                    L                TT
12/4       14 at Iowa Center 30        L                WT
12/8       12 Hillsdale 10                     W             BHR
12/11    24 at Yoder 14                      W             TT
12/15    26 Hawk Springs 4             W             TT
1/8          25 at Henry, NE 27  ot      L                TT
1/12       at Yoder                  forfeit    W             TT
1/22       33 at Hawk Springs 9        W             TT
1/26       22 Huntley 1                         W             GNFLS
1/29       22 Veteran 32                       L                TT
2/5          18 Iowa Center 12             W             WT
2/9          24 at Albin 23     ot             W             TT
2/11       28 at Veteran 35                 L                TT
2/16       20 at Hillsdale 29               L                TT
2/19       29 at Huntley 4                    W             GNFLS
2/23       24 Albin 21                            W             TT
E.C.W.A.A. Tourney at Wheatland
2/26       21 Manville 23                     L                WT
2/26       32 Yoder 23                           W             WT
2/27       17 Sunrise 33                        L                WT
Record:  11-8      Pct: .579

LaGrange Ladies***Dortharae Pursell
11/24    26 Henry, NE 4                     W             TT
12/4       11 at Iowa Center  8          W             WT
12/8       14 Hillsdale 18                     L                BHR
12/11    46 at Yoder 3                         W             TT
12/15    30 Hawk Springs 10          W             TT
1/12       at Yoder                  forfeit    W             TT
1/22       11 at Hawk Springs 17     L                TT
1/26       28 Huntley 12                      W             GNFLS
1/29       No game, cancelled, funeral
2/4          28 Iowa Center 17             W             WT
2/9          28 at Albin 17                       W             TT
2/11       37 at Veteran 32                 W             TT
2/19       12 at Huntley 17                 L                GNFLS
2/23       29 Albin 20                            W             TT
State Tourney at Lingle
3/11       27 Mt. View 28                    L                LR
3/12       30 Sunrise 19                        W             LR
3/13       33 Huntley 22                      W             LR
3/13       31 Chugwater 12                W       LR(cons)
Record:  13-5      Pct: .722

Laramie Plainsmen (836 7-12)***Floyd Foreman
12/15    41 Lusk 16                              W             LRB
12/19    19 Sunrise 14                        W             LRB
1/7          38 Douglas 17                      W             LRB
1/9          28 Rock Springs 36            L                LRB
1/13       30 at Hanna 23  ot             W             LRB
1/14       17 at Rawlins 40                 L                LRB
1/15       15 at Rock Springs 31      L                LRB
1/16       15 at Green River 17         L                LRB
(1/20      21 Sigma Nu Frat 35         L                LRB)
1/23       15 Hanna 16                          L                LRB
1/29       36 Wheatland 29               W             LRB
2/5          26 Glenrock 17                    W             LRB
2/6          22 Cheyenne 33                                    L                WE
2/10       31 at Douglas 26                 W             LRB
2/11       17 at Glenrock 28              L                LRB
2/12       24 at Casper Natrona 23 W            LRB
2/17       27 at Wheatland 30 ot    L                LRB
2/19       22 at Cheyenne 40             L                WE
2/25       25 Rawlins 14                       W             LRB
2/26       22 Casper Natrona 18      W             LRB
District #2-A Tourney at Cheyenne
3/4          51 McFadden 9                    W             WST
3/5          45 Carpenter 15                  W             WST
3/6          35 Chugwater 12                W             WST
3/6          31 at Cheyenne 44             L                WST  (2nd)
State Tourney at Casper
3/18       23 Kemmerer 26                 L                wyo-bkb.com
3/19       31 Gillette 15                       W             wyo-bkb.com
3/20       30 Cowley 26                        W             wyo-bkb.com
3/20       30 Cheyenne 43                                    L (8th)      wyo-bkb.com
Record:  15-12   Pct: .556

McFadden Oilers***Paul Stouffer
12/2       11 Rock River 12                 L                LRB
12/4       Medicine Bow                      W             LRB
1/8          16 at Burns 26                      L                LCN
1/10       13 at Pine Bluffs 10  ot    W             PBP
1/30       Medicine Bow                      W             LRB
2/2          24 Rock River ___               W             LRB
2/13       21 at Saratoga 42               L                LRB
2/16       12 Hanna 11                          W             LRB
2/17       18 at Rock River 16           W             LRB
2/18       at Medicine Bow                 L                LRB
District #2-A Tourney at Cheyenne
3/4          9 Laramie 51                         L                WST
3/6          14 Rock River 32                 L                WST
Record:  6-6         Pct: .500

McFadden Ladies
2/16       25 Hanna 29                          L                LRB
Record:   0-1         Pct: .000

Medicine Bow Wranglers
12/4       at McFadden                         L                LRB
12/11    12 Rock River 28                 L                LRB
12/18    at Rock River
1/30       at McFadden                         L                LRB
2/6          14 at Rock River 26              L                LRB
2/12       16 at University Prep 18 ot  W             LRB
2/18       McFadden                               W             LRB
2/19       University Prep                    W             LRB
2/24       Rock River                               W             LRB
District #2-A Tourney at Cheyenne
3/4          18 Albin 21   ot                    L                WST
3/5          19 University Prep 26      L                WST
Record:  4-6         Pct: .400

Pine Bluffs Hornets***Melvin L. Larson
12/8       16 Bushnell, NE 13            W             PBP
12/11    12 Egbert 14                          L                PBP
12/15    22 at Bushnell, NE 17       W             PBP
12/18    11 at Burns 15                      L                PBP
1/8          12 Carpenter 9                     W             PBP
1/10       10 McFadden 13  ot          L                PBP
1/15       23 Albin 7                               W             PBP
1/22       14 at Hillsdale 13               W             PBP
1/27       21 at Potter, NE 39            L                PBP
1/30       16 at University Prep 13                  W             PBP
2/3          19 at Cheyenne 27             L                PBP
2/5          15 at Egbert 18                    L                PBP
2/12       11 Burns 13                           L                PBP
2/13       16 at Wheatland 35          L                PBP
2/17       14 Cheyenne 25                                    L                WE
2/19       11 Wheatland 26               L                PBP
2/26       14 Hillsdale 26                     L                PBP
3/2          20 at Albin 19                       W             PBP
3/3          26 University Prep 7         W             PBP
3/16       23 at Carpenter 29            L                PBP
District #2-A Tourney at Cheyenne
3/4          23 Chugwater 28                L                PBP
3/5          16 Rock River 20                 L                PBP
Record:  8-14      Pct: .364

Pine Bluffs Ladies***Ariel Fredrick
12/11    Egbert                                        W             PBP
12/18    37 at Burns 26                      W             PBP
1/8          25 Carpenter 18                  W             PBP
1/15       42 Albin 31                            W             PBP
1/22       25 at Hillsdale 32               L                PBP
2/5          40 at Egbert 22                    W             PBP
2/12       27 Burns 11                           W             PBP
2/26       28 Hillsdale 21                     W             PBP
3/2          35 at Albin 30                       W             PBP
3/16       51 at Carpenter 23            W             PBP
State Tourney at Lingle
3/11       28 Ft. Laramie 21               W             PBP
3/12       30 Guernsey 22                   W             PBP
3/12       29 Newcastle 21                 W             PBP
3/13       25 Torrington 35                L        PBP  (2nd)
Record:  12-2      Pct: .857

Rock River Longhorns***Sterling Sears
12/2       12 at McFadden 11           W             LRB*
12/8       24 University Prep 14      W             LRB
12/11    28 at Medicine Bow 12   W             LRB
12/15    14 McFadden 18                 L                LRB
12/16    16 at University Prep 13 W            LRB
12/18    Medicine Bow
1/22       27 Encampment 9             W             EE
1/29       19 University Prep 5         W             LRB
2/2          ___at McFadden 24           L                LRB
2/6          26 Medicine Bow 14        W             LRB  [12-4]
(2/9         24 Laramie Jr High 12      W             LRB)
2/17       16 McFadden 18                 L                LRB
2/12       23 at Encampment 17     W             EE
2/24       at Medicine Bow                 L                LRB
3/2          Laramie B                                no show
District #2-A Tourney at Cheyenne
3/4          25 Wheatland 32               L                WST
3/5          20 Pine Bluffs 16                 W             WST
3/6          32 McFadden 14                 W             WST
3/6          26 Egbert 23                          W             WST  (cons)
Record:  12-5      Pct: .706

Rat Droppings***Think this is easy?*  Here’s what the Laramie Republican-Boomerang reports for the game on 12/2:  Sports section—a 12-10 win for McFadden; Rock River correspondent—a 12-11 win for Rock River; McFadden correspondent—a 11-10 win for Rock River.  All I know is a game was played 12/2 at McFadden.  Votes are 2 to 1 for a Rock River win.

St. Mary’s Gaels
(12/15   15 Cheyenne Jr High 19  L                WE)
(12/18   7 A Hellenic Youth 14      L                WE)
(1/11      30 Perks Billiards 20         W             WE)
1/15       15 Cheyenne C 13              W             WE
(1/28      Cheyenne Jr High                                  WE)
(2/8         24 Carpenter Jr High 22 W             WE)
2/19       Cheyenne B
(2/25      19 Cheyenne Jr High 20  L                WE)
(3/24      24 Tornadoes 6                    W             WE)*
(3/25      20 Galloping Ghosts 3     W             WE)*
(3/26      Pirates                                                         WE)*
*Jr. Chamber of Commerce Tourney
Record:  1-0         Pct: 1.000

University Prep Buckaroos
12/8       14 at Rock River 24           L                LRB
1/29       5 at Rock River 19              L                LRB
1/30       13 Pine Bluffs 16                 L                PBP
2/9          9 at Laramie B 37                L                LRB
2/12       18 Medicine Bow 16 ot  W             LRB
2/19       at Medicine Bow                 W             LRB
2/25       at Burns                                    L                LCN
3/3          7 at Pine Bluffs 26              L                PBP
District #2-A Tourney at Cheyenne
3/4          11 Cheyenne 70                                    L                WST
3/5          26 Medicine Bow 19        W             WST
3/6          16 Egbert 41                          L                WST
Record:  3-8         Pct: .273

Veteran Eagles
12/4       22 Guernsey 18                   W             TT
12/11    26 Wheatland 20               W             WT
12/18    19 at Lingle 16                     W             LR
12/30    22 at Wheatland 33          L                WT
1/1          50 Huntley  12                    W             GNFLS
1/9          21 Torrington 33                L                TT
1/13       23 at Huntley 11                 W             GNFLS
1/14       23 at Hawk Springs 11     W             TT
1/15       Ft. Laramie                             L                TT
1/29       32 at LaGrange 22              W             TT
2/5          at Ft. Laramie                        L                TT
2/11       35 LaGrange 28                   W             TT
2/20       Hawk Springs                        L                TT
E.C.W.A.A. Tourney at Wheatland
2/26       25 Chugwater 24                W             WT
2/26       14 Torrington 35                L                WT
Record:  9-6         Pct: .600

Veteran Ladies
12/4       10 Guernsey 12                   L                TT
12/11    15 Wheatland 35               L                WT
12/18    4 at Lingle 36                        L                LR
1/1          15 Huntley 16                      L                GNFLS
1/9          Torrington
1/13       8  at Huntley 30                   L                GNFLS
1/14       at Hawk Springs
1/15       Ft. Laramie                             T                TT
1/29       No game, cancelled, funeral
2/5          at Ft. Laramie                        L                TT
2/11       32 LaGrange 37                   L                TT*
2/20       23 Hawk Springs 23          T                TT
State Tourney at Lingle
3/11       26 Newcastle 31                 L                LR
3/12       18 Carpenter 28                  L                LR
Record:  0-9-2     Pct: .091
*Anderson 20 pts

Wheatland Bulldogs (290)***Glen Rogers
12/4       48 Glendo 19                        W             WT Keith Boyd 21
12/9       30 Iowa Center 12             W             WT
12/11    20 at Veteran 26                 L                WT
12/17    21 Guernsey 17                   W             WT
12/22    20 at Casper Natrona 16 W            WT
12/30    33 Veteran 22                       W             WT
1/9          Saratoga                                   cancelled, sickness
1/13       35 at Lingle 25                     W             PCR
1/15       19 Torrington 25                L                WT
1/18       32 at Douglas 31  ot          W             WT
1/21       Lingle                                        L                WT
1/22       20 Cheyenne 51                                    L                WE
1/26       20 at Guernsey 21              L                GG
1/29       29 at Laramie 36                 L                LRB
1/30       28 Casper Natrona 25      W             WT
(1/30      B 13 Sunrise 15                    L                WT)
2/2          26 at Sunrise 14                                    W             WT
2/5          16 Douglas 24                      L                PCR
2/10       27 at Torrington 23          W             WT
2/12       34 Sunrise 22                        W             WT
2/13       35 Pine Bluffs 16                 W             PBP
2/17       30 Laramie 27 ot                W             LRB
(2/17      B 15 at Iowa Center 26    L                WT)
2/19       26 at Pine Bluffs 11           W             PBP
2/20       16 at Cheyenne 51             L                WE
E.C.W.A.A. Tourney at Wheatland
2/25       45 Lingle 22                           W             WT
2/25       42 Yoder 18                           W             WT
2/26       37 Manville 18                     W             WT
2/27       28 Douglas 25                      W             WT
2/27       32 Torrington 14                W             WT  (1st)
District #2-A Tourney at Cheyenne
3/4          32 Rock River 25                 W             WST
3/5          22 Chugwater 26                L                WST
Record:  20-9      Pct: .690

Wheatland Ladies
12/9       24 Iowa Center 8                W             WT
12/11    35 at Veteran 15                 W             WT
12/17    22 Guernsey 17                   W             WT
1/13       36 at Lingle 19                     W             PCR
1/15       16 Torrington 27                L                WT
1/21       Lingle                                         W             WT
1/26       23 at Guernsey 20              W             GG
2/2          26 at Sunrise 16                                    W             WT
2/10       21 at Torrington 27          L                WT
2/12       34 Sunrise 30                        W             WT
2/17       35 at Iowa Center 20        W             WT
Record:  9-2         Pct: .818

Yoder Bobcats
12/11    14 at LaGrange 24              L                TT
1/12       13 Iowa Center 16             L                WT
1/12       LaGrange               forfeit    L                TT
1/26       at Hawk Springs                   L                TT
1/29       5 at Huntley 10                    L                GNFLS
2/2          Hawk Springs                        L                TT
2/5          40 Huntley 11                      W             GNFLS
2/19       at Iowa Center                      L                GNFLS
E.C.W.A.A. Tourney at Wheatland
2/25       18 at Wheatland 42          L                WT
2/26       23 LaGrange 32                   L                WT
Record:  1-9         Pct: .100

Yoder Ladies
12/11    3 at LaGrange 46                 L                TT
1/12       Iowa Center                           L                WT
1/12       LaGrange               forfeit    L                TT
1/26       10 at Hawk Springs 21     L                TT
1/29       6 at Huntley 22                    L                GNFLS
2/2          17 Hawk Springs 27          L                TT
2/5          6 Huntley 29                         L                GNFLS
2/19       at Iowa Center                      L                GNFLS
Record:  0-8         Pct: .000

+++

Northwest

Eighteen teams met in Worland for the District #3 tourney.  There were two play-in games to reduce the field to a more bracket-able size of 16.  Deaver sent Meeteetse packing and Byron did likewise to Burlington.  Lovell, by virtue of their undefeated record versus Big Horn Basin teams entered the tourney as the favorite, and didn’t disappoint as they easily won their way to the championship, the final a 12-point win over Greybull.  Third place was garnered by Cowley with a win over Basin, earning another trip to Casper for the Jaguars, their fourth trip in five years.  Basin was accorded the play-in bid (vs Kemmerer) for the State Tourney, meaning all four teams from District #3 were from Big Horn County.  Lovell finished 3rd at State and Greybull notched 7th.

Basin Bobcats (170)***Louis Birnbaum
12/11    48 at Burlington 26          W             BRR
12/15    59 Burlington 20                W             BRR  Paul Robertson 20
1/8          23 at Thermopolis 21 ot W            BRR
1/12       at Manderson  postponed
1/15       23 at Cowley 44                                    L                BRR
1/19       11 Worland 21                    L                WG
1/22       24 at Powell 21                   W             BRR
1/26       24 Cowley 20                        W             BRR
1/29       33 Greybull 31                     W             GS
2/2          28 Manderson 14               W             BRR
2/5          16 at Lovell 37                     L                LC
2/9          26 Thermopolis 12            W             BRR
2/12       13 at Greybull 26               L                GS
2/13       34 Riverton 35                     L                BRR
2/16       29 at Manderson 14         W             BRR
2/20       31 Lovell 43                           L                LC
2/26       24 at Worland 18               W             WG
District #3 Tourney at Worland
3/4          30 Manderson 22               W             LC
3/5          38 Thermopolis 18            W             LC
3/6          13 Greybull 27                     L                LC
3/6          23 Cowley 28                        L                LC
Play-in game for State Tourney at Casper
3/17       15 Kemmerer 35                L                wyo-bkb.com
Record:  12-9      Pct: .571

Burlington Huskies (44)
12/4       29 at Powell 30                   L                PT
12/11    26 Basin 48                            L                BRR
12/15    20 at Basin 59                       L                BRR
12/18    at Cowley
1/1          19 Deaver 20                         L                DSFI
1/8          Ten Sleep
1/15       11 at Worland 42               L                WG
1/22       at Ten Sleep
1/26       18 at Deaver 32                   L                DSFI
1/29       Meeteetse—did not show up for game
2/6          22 Powell 24                         L                PT
2/12       at Gebo
2/19       at Meeteetse
2/20       Gebo
2/26       22 at Greybull 41               L                GS
Play-in game for District #3 Tourney
3/4          22 Byron 43                           L                WG
Record:  0-9         Pct: .000

Burlington Ladies
2/17       16 at Greybull 28               L                GS
2/             Greybull?
Record:  0-1         Pct: .000

Byron Eagles***Malcom LeSueur
12/4       17 Meeteetse 6                    W             CE
12/11    21 at Thermopolis 40      L                LC
12/17    Lander?
12/21    13 at Worland 27               L                WG
1/8          18 at Lovell 23                     L                LC
1/14       16 Riverton 23                     L                LC  (Lovell gym)
1/28       at Riverton                             L                LC
1/29       19 at Lander 32                   L                LC
1/30       13 Thermopolis 37            L                TIR [new gym 1st game]
2/1          21 Greybull 33                     L                GS
2/2          Cody
2/3          10 Cowley 30                        L                LC
2/4          29 at Powell 35                   L                LC
2/8          18 at Cody 26                       L                LC
2/11       36 Deaver 17                         W             LC
2/15       23 at Deaver 24                   L                LC
2/17       13 at Cowley 31                                    L                LC
2/18       18 Powell 27                         L                PT
2/20       27 at Greybull 34               L                GS
2/22       14 Lovell 38                           L                LC
Play-in game for District #3 Tourney
3/4          43 Burlington 22                W             WG
District #3 Tourney at Worland
3/3          6 Lovell 54                              L                LC
3/4          21 Riverton 27                     L                LC
Record:  3-18      Pct: .143

Cody Broncs (190)
12/19    36 at Meeteetse 7               W             CE
12/28    51 Meeteetse 11                 W             CE
1/8          45 Deaver 25                         W             CE Chuck Evans 28
1/9          29 at Deaver 20                   W             CE
1/15       16 at Laurel, MT 20           L                CE
1/22       15 Cowley 19                        L                CP
1/27       21 Powell 27                         L                PT
1/30       21 Lovell 41                           L                LC
2/2          at Byron
2/6          25 at Greybull 37               L                GS
2/8          26 Byron 18                           W             LC
2/12       27 at Powell 17                   W             PT
2/19       29 Manderson 21               W             CE
2/20       21 at Cowley 25                                    L                CP
2/23       32 at Manderson 22         W             CE
2/27       33 Greybull 29                     W             GS
District #3 Tourney at Worland
3/4          15 Greybull 19                     L                LC
3/5          43 Deaver 29                         W             LC
3/5          34 Manderson 11               W             CTH
3/6          38 Riverton 23                     W             LC
Record:  12-7      Pct: .632

Cowley Jaguars***C. W. Rollins
12/18    Burlington
12/19    15 Casper Natrona 18      L                CaspYbk
1/             32 at Deaver 30                   W             DSFI
1/8          19 at Greybull 29               L                GS
1/9          47 at Powell 22                   W             PT
1/15       44 Basin 23                            W             BRR
1/20       13 Lovell 25                           L                LC
1/22       19 at Cody 15                       W             CP
1/26       20 at Basin 24                       L                BRR
1/29       19 at Thermopolis 21      L                TIR
2/3          30 at Byron 10                     W             LC
2/5          27 Greybull 15                     W             GS
2/13       18 Thermopolis 15            W             TIR
2/17       31 Byron 13                           W             CP
2/20       25 Cody 21                             W             CP
2/24       Deaver                                       W             CP
2/26       16 at Lovell 17                     L                LC
District #3 Tourney at Worland
3/3          24 Gebo 18                            W             LC
3/4          26 Lander 24                         W             LC
3/6          15 Lovell 28                           L                LC
3/6          28 Basin 23                            W             LC (3rd)
State Tourney at Casper
3/18       4 Casper Natrona 31         L                wyo-bkb.com
3/19       51 Sundance 17                                    W             wyo-bkb.com
3/20       26 Laramie 30                      L                wyo-bkb.com
Record:  14-9      Pct: .609

Deaver Trojans***Winston
11/25    Fromberg, MT                                         DSFI
12/11    12 at Meeteetse 9               W             DSFI
12/18    24 at Gebo 30                       L                DSFI
12/22    30 Manderson 37               L                DSFI
1/1          20 at Burlington 19          W             DSFI
1/             30 Cowley 32                        L                DSFI
1/8          25 at Cody 45                       L                CE
1/9          20 Cody 29                             L                CE
1/21       Greybull B
1/22       9 at Lovell B 29                    L                LC
1/23       Gebo                                          W?
1/26       32 Burlington 18                W             DSFI
1/28       at Manderson
1/30       19 at Powell 38                   L                DSFI
2/5          30 Meeteetse 18                 W             DSFI
2/11       17 at Byron 36                     L                LC
2/15       24 Byron 23                           W             LC
2/17       20 Lovell 38                           L                LC
2/20       28 Powell 48                         L                PT
2/24       at Cowley                                L                CP
Play-in game for District #3 Tourney
3/4          45 Meeteetse 22                 W             DS
District #3 Tourney at Worland
3/4          12 at Worland 44               L                LC
3/5          29 Cody 43                             L                LC
Record:  7-13      Pct: .350

Gebo Miners***Clarence Speich
12/18    30 Deaver 24                         W             DSFI
12/22    11 Thermopolis 24            L                TIR
1/6          14 at Lander 36                   L                WSJ
1/8          19 at Ten Sleep 7                 W             WG
1/22       Meeteetse
1/23       at Deaver                                 L?
1/30       15 Manderson 16   ot       L                BRR
2/2          23 at Manderson 24 ot   L                TIR
2/6          Lander
2/9          6 at Worland 33                                    L                WG  (TIR reported record at 2-5)
2/12       Burlington
2/16       at Meeteetse
2/19       Ft. Washakie
2/20       at Burlington
2/23       Riverton
2/24       at Riverton
2/26       14 at Thermopolis 35      L                TIR
District #3 Tourney at Worland
3/3          18 Cowley 24                        L                LC
3/4          32 Ft. Washakie 16            W             LC
3/5          17 Riverton 22                     L                LC
Record:  3-9         Pct: .250

Govt. School, Ft. Washakie Braves
12/11    Pavillion
12/15    13 at Manderson 19         L                BRR
12/15    at Meeteetse
12/21    Riverton
12/28    at Riverton
1/9          Manderson
1/9          Lander?
1/22       Pavillion
1/24       30 Greybull 35                     L                GS
2/12       Morton
2/19?     Ten Sleep                                 W             TWN
2/19       at Gebo
2/20       24 Thermopolis B 27        L                TIR
2/21       Greybull B?
2/23       27 at Ten Sleep 25              W             WG
2/26       13 at Thermopolis B 26  L                TIR
District #3 Tourney at Worland
3/3          25 Lander 50                         L                LC
3/4          16 Gebo 32                            L                LC
Record:  2-6         Pct: .250

Greybull Buffalos (204)***C. P.McGaughey
12/15    21 Thermopolis 19            W             GS
12/18    17 Powell 22                         L                GS
12/26    22 Worland Institute 12                  W             GS
1/2          35 at Worland Inst. 16    W             GS
1/4          25 at Manderson 17         W             GS
1/6          28 at Worland 18               W             GS
1/8          29 Cowley 19                        W             GS
[School closed 1/14 thru 1/18, sickness]
1/19       21 Manderson 14               W             GS
(1/21      ‘B’ at Deaver?)
1/22       33 at Lander 34                   L                GS
1/23       39 at Riverton 24               W             GS
1/24       35 at Ft. Washakie 30      W             GS [yes, on Sunday]
1/26       at Meeteetse?
1/29       31 at Basin 33                       L                GS
2/1          33 at Byron 21                     W             GS
2/4          26 Lander 18                         W             GS
2/5          15 at Cowley 27                                    L                GS
(2/5         ‘B’ 11 at Ten Sleep 19       L                GS)
2/6          37 Cody 25                             W             GS
2/8          20 Lovell 21                           L                GS
2/11       26 Riverton 21                     W             GS
2/12       26 Basin 13                            W             GS
2/16       25 Worland 28                    L                GS
2/19       22 at Lovell 35                     L                GS
(2/19      ‘B’ 11 Ten Sleep 16            L                GS)
2/20       34 Byron 27                           W             GS
2/22       28 at Thermopolis 29      L                GS
2/26       49 at Powell 30                   W             GS
(2/26      ‘B’ 41 Burlington 22         W             GS)
2/27       29 at Cody 33                       L                GS
District #3 Tourney at Worland
3/4          19 Cody 15                             W             GS
3/5          19 at Worland 15               W             GS
3/6          27 Basin 13                            W             GS
3/6          15 Lovell 27                           L                GS (2nd)
State Tourney at Casper
3/17       27 Glenrock 24                    W             wyo-bkb.com
3/18       13 Rock Springs 44            L                wyo-bkb.com
3/19       31 Torrington 24                W             wyo-bkb.com
3/20       28 at Casper Natrona 29 L (7th)     wyo-bkb.com
Record:  21-12   Pct: .636

Greybull Ladies
2/17       28 Burlington 16                W             GS
2/             at Burlington?
Record:  1-0         Pct: 1.000

Hudson
1/23       15 at Riverton B 5              W             RRC
1/27       at Lander B                             W             RRC
Record:  2-0         Pct: 1.000

Hyattville
12/21    9 at Worland B 19              L                WG
1/29       6 Ten Sleep 18                      L                TWN
2/5          at Manderson B                   L                TWN
2/6          at Ten Sleep                            W             TWN
2/19       at Worland Inst.                                    TWN
3/5          12 Worland Inst.  10        W             WG
Record:  2-3         Pct: .400

Hyattville Girls
2/23       8 at Ten Sleep 6                    W             TWN
Record:  1-0         Pct: 1.000

Lander Tigers (275)***Art Quinlan
12/          33 St. Stephens 39             L                WSJ
12/17    at Byron?
12/18    at Riverton?
1/6          36 Gebo 14                            W             WSJ
1/8          Manderson                             W             WSJ
1/9          at Ft. Washakie?
1/19       38 at Riverton 27               W             RRC
1/22       34 Greybull 33                     W             GS
1/26       18 at Thermopolis 43      L                TIR
1/29       32 Byron 19                           W             LC
2/4          18 at Greybull 26               L                GS
2/5          19 at Manderson 9            W             WSJ
2/6          at Gebo
2/12       19 at Worland 32               W             WG
2/13       29 Manderson? 39            L                WSJ
2/16       51 Thermopolis 25            W             TIR
2/19       26 Worland 30                    L                WG
2/20       Ten Sleep                                 W             TWN
2/23       35 St. Stephens 51             L                WSJ
2/26       11 Riverton 37                     L                RRC
District #3 Tourney at Worland
3/3          50 Ft. Washakie 25            W             LC
3/4          24 Cowley 26                        L                LC
3/5          34 Powell 15                         W             LC
3/6          24 at Worland 27               L                LC
Record:  11-9      Pct: .550

Lovell Bulldogs***Wendell M. Poulson
12/4       28 at Laurel, MT 22           W             LC
12/11    19 Billings, MT 20              L                LC
12/18    27 Casper Natrona 8         W             CaspYbk
1/8          23 Byron 18                           W             LC
1/15       35 Riverton 23                     W             LC
1/20       25 at Cowley 13                                    W             LC
1/22       28 at Thermopolis 25      W             LC
(1/22      ‘B’ 29 Deaver 9                     W             LC)
1/29       38 Powell 18                         W             LC
1/30       41 at Cody 21                       W             LC
2/2          20 at Worland 19               W             LC
2/5          37 Basin 16                            W             LC
2/8          22 at Greybull 21               W             GS
2/12       30 Thermopolis 20            W             LC
2/17       38 at Deaver 20                   W             LC
2/19       35 Greybull 22                     W             GS
2/20       43 at Basin 31                       W             LC
2/22       38 at Byron 14                     W             LC
2/26       17 Cowley 16                        W             LC
District #3 Tourney at Worland
3/3          54 Byron 6                              W             LC
3/4          40 Powell 16                         W             LC
3/6          28 Cowley 15                        W             LC
3/6          27 Greybull 15                     W             LC
State Tourney at Casper
3/18       44 Gillette 13                       W             wyo-bkb.com
3/19       44 Kemmerer 20                 W             wyo-bkb.com
3/20       28 Evanston 37                    L                wyo-bkb.com
3/20       34 Rawlins 13                       W (3rd)   wyo-bkb.com
Record:   24-2     Pct: .923

Manderson Demons***Worley Havely
12/4       27 Worland Inst. 23         W             BRR
12/15    19 Ft. Washakie 13            W             BRR
12/22    37 at Deaver 30                   W             DSFI
1/4          17 Greybull 25                     L                GS
1/7          at Riverton
1/8          at Lander                                 L
1/9          at Ft. Washakie
1/12       Basin  postponed
1/19       14 at Greybull 21               L                GS
1/22       13 at Worland 23               L                BRR
1/26       16 Worland 19                    L                BRR
1/28       Deaver
1/30       16 at Gebo 15   ot               W             BRR
2/2          14 at Basin 28                       L                BRR
2/2          24 Gebo 23 ot                      W             TIR
2/5          9 Lander 19                            L                WSJ
2/9          Ten Sleep                                 W             BRR
2/12       Riverton
2/16       14 Basin 29                            L                BRR
2/19       21 at Cody 29                       L                CE
2/23       22 Cody 32                             L                CE
2/26       at Ten Sleep
District #3 Tourney at Worland
3/4          22 Basin 30                            L                LC
3/5          36 Ten Sleep 6                      W             LC
3/6          11 Cody 34                             L                CTH
Record:  7-12      Pct: .368

Meeteetse Longhorns
12/4       6 at? Byron 17                      L                CE
12/11    9 Deaver 12                            L                DSFI
12/15    Ft. Washakie
12/19    7 Cody 36                                L                CE
12/28    11 at Cody 51                       L                CE
1/22       at Gebo
1/26       Greybull
1/29       at Burlington—did not show up for game
2/5          18 at Deaver 30                   L                DSFI
2/16       Gebo
2/19       Burlington
Play-in game for District #3 Tourney
3/4          22 Deaver 45                         L                DS
Record:  0-6         Pct: .000

Morton
12/4       Pavillion                                  T                RRC
2/4          28 Riverton B 14                 W             RRC
2/12       at Ft. Washakie
Record:  1-0-1     Pct: .750

Pavillion
12/4       at Morton                               T                RRC
12/11    at Ft. Washakie
1/22       at Ft. Washakie
1/29       at St. Stephens
1/30       at Lander B
2/4          at St. Stephens                     L                RRC
Record:  0-1-1     Pct: .250

Powell Panthers (483 7-12)***K. W. Noddings
12/4       30 Burlington 29                W             PT
12/18    22 at Greybull 17               W             GS
1/9          22 Cowley 47                        L                PT
1/22       21 Basin 24                            L                BRR
1/27       27 at Cody 21                       W             PT
1/29       18 at Lovell 38                     L                LC
1/30       38 Deaver 19                         W             DSFI
2/4          35 Byron 29                           W             LC
2/6          24 at Burlington 22          W             PT
2/12       17 Cody 27                             L                PT
2/18       27 at Byron 18                     W             PT
2/20       48 at Deaver 28                   W             PT
2/26       30 Greybull 49                     L                GS
District #3 Tourney at Worland
3/3          35 Riverton 25                     W             LC
3/4          16 Lovell 40                           L                LC
3/5          15 Lander 34                         L                LC
Record:  9-7         Pct: .563

Riverton Wolverines (199)***Walter Kingham
12/18    Lander?
12/21    at Ft. Washakie
12/28    Ft. Washakie
1/7          Manderson
1/14       23 Byron 16                           W             LC  (Lovell gym)
1/15       23 at Lovell 35                     L                LC
1/19       27 Lander 38                         L                RRC
1/23       24 Greybull 39                     L                GS
1/28       Byron                                         W             LC
1/29       19 at Worland 36               L                WG
2/4          26 Thermopolis 24  3ot? W           TIR
2/5          51 St. Stephens 44             W             RRC
2/11       21 at Greybull 26               L                GS
2/12       at Manderson
2/13       35 at Basin 34                       W             BRR
2/18       27 Worland 39                    L                WG
2/19       21 at Thermopolis 45      L                TIR
2/23       at Gebo
2/24       Gebo
2/26       37 at Lander 11                   W             RRC
District #3 Tourney at Worland
3/3          25 Powell 35                         L                LC
3/4          27 Byron 21                           W             LC
3/5          22 Gebo 17                            W             LC
3/6          23 Cody 38                             L                LC
Record:  8-9         Pct: .471

St. Michaels
2/27       Riverton B

St. Stephens***Father Zuercher
12/          39 at Lander 33                   W             WSJ
1/29       Pavillion
2/4          Pavillion                                  W             RRC
2/5          44 at Riverton 51               L                RRC
2/23       51 at Lander 35                   W             WSJ
2/24       Holy Rosary, SD
3/12       25 at Holy Rosary, SD 12  W           WSJ
3/13       19 at Omaha, NE 28          L                WSJ
3/14 or 15 at Madison, WI
National Catholic Tourney, Loyola University, Chicago, IL
3/17       New York team
Record:  4-2         Pct: .667

Ten Sleep Pioneers***Cottrell
1/8          7 Gebo 19                               L                WG
1/8          at Burlington
1/22       Burlington
1/29       18 at Hyattville 6                W             TWN
2/5          19 Greybull B 11                 W             GS
2/6          Hyattville                                L                TWN
2/9          at Manderson                       L                BRR
2/19       16 at Greybull B 11           W             GS
2/19?     at Ft. Washakie                    L                TWN
2/20       at Lander                                 L                TWN
2/23       25 Ft. Washakie 27            L                WG
2/26       Manderson
2/26       at Worland Inst.                  W             WG
2/             11 Worland Inst. 18         L                WG
District #3 Tourney at Worland
3/4          8 Thermopolis 32               L                LC
3/5          6 Manderson 36                  L                LC
Record:  4-9         Pct: .308

Ten Sleep Ladies
2/23       6 Hyattville 8                        L                TWN
Record:  0-1         Pct: .000

Thermopolis Bobcats (254)***Max Mortimore
12/11    40 Byron 21                           W             LC
12/15    19 at Greybull 21               L                GS
12/22    24 at Gebo 11                       W             TIR
1/8          21 Basin 23 ot                      L                BRR
1/15       Greybull  postponed, flu
1/22       25 Lovell 28                           L                LC
1/26       43 Lander 18                         W             TIR
1/29       21 Cowley 19                        W             TIR
1/30       37 at Byron 13                     W             TIR
2/4          24 at Riverton 26  3ot?   L                TIR
2/5          23 Worland 21                    W             WG
2/9          12 at Basin 26                       L                BRR
2/12       20 at Lovell 30                     L                LC
2/13       15 at Cowley 18                                    L                TIR
2/16       25 at Lander 51                   L                TIR
2/19       45 Riverton 21                     W             TIR
(2/20      ‘B’ 27 at Ft. Washakie 24 W           TIR)
2/22       29 Greybull 28                     W             GS
2/24       26 at Worland 24               W             WG
2/26       35 Gebo 14                            W             TIR
(2/26      ‘B’ 26 Ft. Washakie 13     W             TIR)
District #3 Tourney at Worland
3/4          32 Ten Sleep 8                      W             LC
3/5          18 Basin 38                            L                LC
3/5          35 at Worland 37               L                LC
Record:  13-10   Pct: .565

Worland Warriors (225) LaVern Jung
12/17    20 Casper Natrona 23      L                CaspYbk
12/21    27 Byron 13                           W             WG
1/6          18 Greybull 28                     L                GS
1/8 and 1/12 no games, influenza closes school
1/15       42 Burlington 11                W             WG
1/17       14 at Casper Natrona 19 L               CaspYbk
1/19       21 at Basin 11                       W             WG
1/22       23 Manderson 13               W             BRR
1/26       19 at Manderson 16         W             BRR
1/29       36 Riverton 19                     W             WG
2/2          19 Lovell 20                           L                LC
2/5          21 at Thermopolis 23      L                WG
2/9          33 Gebo 6                               W             WG
2/12       32 Lander 19                         W             WG
2/16       28 at Greybull 25               W             GS
2/18       39 at Riverton 27               W             WG
2/19       30 at Lander 26                   W             WG
2/24       24 Thermopolis 26            L                WG
2/26       18 Basin 24                            L                WG
District #3 Tourney at Worland
3/4          44 Deaver 12                         W             LC
3/5          15 Greybull 19                     L                LC
3/5          37 Thermopolis 35            W             LC
3/6          27 Lander 24                         W             LC
Record:  14-8      Pct: .636

Worland Institute
12/4       23 at Manderson 27         L                BRR
12/17    15 at Worland B 12           W             WG
12/26    12 at Greybull 22               L                GS
1/2          16 Greybull 35                     L                GS
2/19       Hyattville                                                  TWN
2/26       Ten Sleep                                 L                WG
2/             18 at Ten Sleep 11              W             WG
3/5          10 at Hyattville 12             L                WG
Record:  2-5         Pct: .286

+++

Southwest

This particular district was loaded for bear, producing the state champion Rock Springs (Okie’s last championship there), runner up Evanston, 6th place finisher Rawlins (whose upset over Cheyenne in the first round at state stopped the Indians’ win streak at 28) and even at-large qualifier Kemmerer was a first round winner.  The win percentages are somewhat lower because each team was defeating the other; for example, Evanston lost to Green River, Kemmerer and Rock Springs.  Before the State Tourney, on the first weekend of March, eight teams qualified for the Class A portion of District #1.  Rock Springs, Green River, Rawlins and Superior qualified from the east and Kemmerer, Evanston, Star Valley and Lyman represented the east.  Eight other teams (actually nine, as Diamondville lost a play-in game to Baggs) vied for the Class B honors with Hanna defeating Cokeville in the B finals.

Baggs
1/2          at Saratoga    postponed, bad weather
1/29       Pinedale
1/30       21 Saratoga 64                     L                SS
2/26       10 at Saratoga 34               L                SS
Play-in game for District #1 Tourney in Green River
3/4          36 Diamondville 17          W             KG
District #1 Tourney at Green River
3/5          12 Cokeville 26                    L                GRS
3/5          19 Big Piney 25                    L                GRS
3/6          11 Pinedale 25                     L                GRS
Record:  1-5         Pct: .167

Big Piney Punchers (20)***J. E. Deveraux
12/18    30 at Green River 29         W             BPE
12/19    12 Mt. View 15                    L                BPE
1/16       40 Reliance 19                     W             BPE
1/29       44 at Reliance 21                W             BPE
2/5          20 Pinedale 16                     W             PR
2/6          40 Kemmerer B 41             L                BPE
2/12       8 at Pinedale 22                                    L                PR
2/24       31 at Kemmerer B 33 ot  L               BPE
3/12       12 Pinedale 27                     L                JHG (at Jackson)
3/13       24 at Jackson 12                 W             JHG
3/20       20 Jackson 30                       L                JHG
District #1 Tourney at Green River
3/5          15 Saratoga 18                     L                BPE
3/5          25 Baggs 19                            W             BPE
3/6          26 Reliance 6                        W             BPE
Record:  7-7         Pct: .500

Big Piney Ladies***Mrs. Deveraux & Mrs. Looney
12/19    Mt. View                                  L                BPE
2/5          10 Pinedale 21                     L                PR
2/12       12 at Pinedale 22               L                PR
Record:  0-3         Pct: .000

Cokeville Panthers (66)***Eldon Boyd
12/10    Randolph, UT
12/19    at Laketown, UT
1/1          Superior
1/8          24 at Evanston 26              L                CR
1/13       at Kemmerer  postponed, sickness
1/16       20 Lyman 33                         L                WP
1/21       16 Rock Springs 51            L                CR
1/23       30 Star Valley 32                 L                CR
1/29       25 at Lyman 27                    L                CR
1/30       22 at Mt. View 19  ot        W             WP
2/4          36 Mt. View 20                    W             WP
2/6          18 Evanston 30                    L                WP
2/13       40 Reliance 26                     W             RRB
2/17       30 Kemmerer 49                 L                CR
2/19       at Star Valley
2/23       48 at Kemmerer 46           W             CR
2/25       24 at Superior 38               L                RSR
2/26       20 at Reliance 17                W             RSR
District #1 Tourney at Green River
3/5          26 Baggs 12                            W             CR
3/6          21 Saratoga 8                        W             CR
3/6          22 Hanna 27                          L                CR
Record:  7-9         Pct: .438

Diamondville***I. S. Barnett
12/12    17 at Pinedale 50               L                PR
2/5          24 Randolph, UT B 8         W             KG
Play-in game for District #1 Tourney in Green River
3/5          17 Baggs 36                            L                KG
Record:  1-2         Pct: .333
Rat Droppings—This is a junior high team, but allowed to compete again at District, as long as they only used their 9th graders.

Encampment Tigers (34)
12/4       10 Beaver Creek, CO 27   L                EE
12/11    Walden, CO                            L                EE
12/18    6 at Saratoga 17                  L                SS
1/8          at Walden, CO
1/22       9 at Rock River 27              L                EE
1/23       13 at McFadden 33           L                EE
1/27       9 at Saratoga 41                  L                SS
2/12       17 Rock River 23                 L                EE
Record:  0-7         Pct: .000

Encampment Ladies
12/11    Walden, CO                            L                EE
12/18    at Saratoga
1/8          at Walden, CO
1/27       4 at Saratoga 34                  L                SS
Record:  0-2         Pct: .000

Evanston Red Devils (220)***Lou P. Neely
12/11    at Coalville, UT
12/19    Laketown, UT
12/21    22 at Kamas, UT 21            W             WP
12/23    31 at Montpelier, ID 14  W             WP
12/29    27 at Ogden Weber,UT 26 W         WP
12/30    SLC West                                  L                WP
1/2          26 Kamas, UT 22                 W             RRB
1/8          26 Cokeville 24                    W             CR
1/9          23 at Green River 25         L                WP
1/15       21 at Mt. View 7                  W             WP
1/22       30 Star Valley 24                 W             SVI
1/23       31 at Lyman 23                    W             WP
1/29       31 at Kemmerer 33   ot   L                KG
1/30       48 Green River 22              W             GRS
2/5          26 at Star Valley 24           W             SVI
2/6          30 at Cokeville 18              W             WP
2/12       30 Mt. View 8                       W             RRB
2/19       23 Kemmerer 19                 W             KG
2/27       Lyman                                       W             BVE
District #1 Tourney at Green River
3/4          26 at Green River 20         W             GRS
3/5          26 Kemmerer 15                 W             GRS
3/6          25 Rock Springs 43            L                GRS (2nd)
State Tourney at Casper
3/18       34 Sundance 10                                    W             wyo-bkb.com
3/19       32 Casper Natrona 25      W             wyo-bkb.com
3/20       37 Lovell 28                           W             wyo-bkb.com
3/20       29 Rock Springs 45            L (2nd)     wyo-bkb.com
Record:  19-5      Pct: .792

Green River Wolves (164)***Willard ‘Buzz’ West
12/16    29 Mt. View 16                    W             GRS
12/18    29 Big Piney 30                    L                BPE
12/26    23 Lyman 17                         W             WP
1/9          25 Evanston 23                    W             WP
1/13       14 at Rock Springs 29      L                GRS
1/16       17 Laramie 15                      W             LRB
1/21       33 Saratoga 10                     W             GRS
1/22       at Mt. View
1/28       20 Rock Springs 25            L                GRS
1/30       22 at Evanston 48              L                GRS
2/5          19 Rawlins 17                       W             GRS
2/6          24 at Superior 39               L                GRS
2/11       24 Hanna 22                          W             GRS
2/13       29 Kemmerer 23                 W             KG
2/18       19 at Rawlins 44                 L                GRS
2/19       49 at Saratoga 33               W             GRS
2/20       21 at Hanna 33                    L                GRS
2/26       42 at Kemmerer 44           L                KG
2/27       30 Superior 35  ot              L                GRS
District #1 Tourney at Green River
3/4          20 Evanston 26                    L                GRS
3/5          22 Superior 25                     L                GRS
3/6          20 Lyman 25                         L                GRS
Record:  9-12      Pct: 429

Hanna Miners
12/15    26 at Saratoga 10               W             SS
12/2_     17 at Rawlins 19                 L                RRB
1/7          Rock Springs   postponed, flu
1/13       23 Laramie 30  ot               L                LRB
1/15       14 at Saratoga 15               L                SS
1/19       11 Rawlins 19                       L                RRB
1/23       16 at Laramie 15                 W             LRB
1/30       17 Superior 15                     W             RSR
2/2          11 at Rawlins 25                 L                RRB
2/5          Saratoga
2/             19 at Superior 18               W             RSR
2/11       22 at Green River 24         L                GRS
2/12       7 at Rock Springs 52         L                RSR
2/16       11 at McFadden 12           L                LRB
2/19       11 Rock Springs 32            L                RSR
2/20       33 Green River 21              W             GRS
District #1 Tourney at Green River
3/5          30 Pinedale 5                        W             GRS
3/5          25 Mt. View 11                    W             GRS
3/6          27 Cokeville 22                    W             GRS
Record:  8-9         Pct: .471

Rat Droppings***Hanna’s center was one of the few blacks to play prep hoops in Wyoming at the time.  His name was Jesse Owens—a name identical to the recent ’36 Olympic champion—and he was often referred to as Hanna’s “colored” player.  [His brother Sylvester (or Sylvestre, I’ve seen it spelled both ways) starred for Hanna in a state tourney earlier in the decade.]  Hanna also had a speedy guard of Japanese descent whose ancestry also received mention in scoring summaries, making the Miners a, dare I say, racially diverse outfit.  Gathering coverage on Hanna is always frustrating, as they had no home newspaper and the column about Hanna, a regular feature in the Rawlins paper, never mentioned prep sports, even when they fielded a state runner-up in 1933.  What is usually found is skewed a bit by opponents’ bias.  There’s a great story here that I believe has been lost to the ages.

Hanna Ladies
2/16       29 at McFadden 25           W             LRB
Record:  1-0         Pct: 1.000

Jackson Broncs (112)***Jack Bownes
2/27       13 Pinedale 21                     L                JHG
3/12       31 Victor, ID 34  ot            L                JHG
3/13       12 Big Piney 24                    L                JHG
3/20       30 at Big Piney 20              W             JHG
3/26       17 at Victor, ID 18             L                JHG
3/27       16 at Driggs, ID 17             L                JHG
Record:  1-5         Pct: .167

Rat Droppings***Jackson/Wilson was bit more of a presence on the prep hoop scene, although they still played most of their games as intra-class battles with an occasional town team opponent thrown in.  The games in mid-March were part of the Winter Carnival events at Jackson, a four team tourney.  On the final weekend in March, Jackson traveled by plane to their opponents’ courts, the first evidence the Rat has seen of air travel for hoop teams; travel by car caravan, yes; by bus, yes; by train, yes, but no airplane travel prior to this date.

Jackson Ladies
3/12       33 Victor, ID 16                   W             JHG
Record:  1-0         Pct: 1.000

Kemmerer Rangers (202)***Walter Bunning
12/11    28 Montpelier, ID 19       W             KG
12/18    20 at Montpelier, ID 18  W             KG
1/8          21 at Lyman 23  ot             L                KG
1/9          31 Star Valley 36                 L                SVI
1/13       Cokeville postponed, sickness
1/20       27 Rock Springs 36            L                KG
1/29       33 Evanston 31   ot            W             KG
1/30       26 at Star Valley 32           L                SVI
2/5          31 Lyman 26                         W             KG
2/12       23 at Rawlins 25                 L                KG
2/13       23 at Green River 29         L                KG
2/17       49 at Cokeville 30              W             CR
2/19       19 at Evanston 23              L                KG
2/23       46 Cokeville 48                    L                CR
2/26       44 Green River 42              W             KG
2/27       11 at Rock Springs 37      L                RSR
District #1 Tourney at Green River
3/4          28 Superior 22                     W             KG
3/5          15 Evanston 26                    L                KG
3/6          33 Star Valley 27                 W             KG
3/6          14 Rawlins 17                       L                KG
Play-in game for State Tourney
3/17       35 Basin 15                            W             wyo-bkb.com
State Tourney at Casper
3/18       26 Laramie 23                      W             wyo-bkb.com
3/19       20 Lovell 44                           L                wyo-bkb.com
3/20       17 at Casper Natrona 22  L              wyo-bkb.com
Record:  10-13   Pct: .435

Lyman Eagles***J. Leslie Rollins
12/4       Randolph, UT                        W             WP
12/19    37 Ogden Weber, UT 27 W             WP
12/21    Coalville, UT                          W             BE
12/26    17 at Green River 23         L                WP
12/29    31 SLC West, UT 30  ot    W             BE
1/2          24 Superior 21                     W             WP
1/8          23 Kemmerer 21  ot          W             KG
1/15       20 at Star Valley 24           L                SVI
1/16       33 at Cokeville 20              W             WP
1/23       23 Evanston 31                    L                WP
1/27       22 at Mt. View 16               W             WP
1/29       27 Cokeville 25                    W             WP
2/5          26 at Kemmerer 31           L                KG
2/12       32 Star Valley 48                 L                SVI
2/18       25 Mt. View 20                    W             WP
2/20       13 at Superior 24               L                RSR
2/27       at Evanston                            L                BVE
District #1 Tourney at Green River
3/4          8 Rock Springs 47               L                BVE
3/5          24 Star Valley 39                 L                BVE
3/6          25 at Green River 20         W             BE
Record:  11-9      Pct: .550

Mt. View Buffaloes
12/11    18 Pinedale 5                        W             PR
12/16    16 at Green River 29         L                GRS
12/18    16 at Pinedale 15               W             PR
12/19    15 at Big Piney 12              W             BPE
1/9          11 at Superior 33               L                WP
1/15       7 Evanston 21                       L                WP
1/21       21 at Reliance 20                W             RSR
1/22       Green River
1/27       16 Lyman 22                         L                WP
1/30       19 Cokeville 22   ot            L                WP
2/3          16 at Star Valley 20           L                SVI
2/4          20 at Cokeville 36              L                WP
2/             26 Reliance 14                     W             RRB
2/12       8 at Evanston 30                 L                RRB
2/13       22 Star Valley 21                 W             SVI
2/18       20 at Lyman 25                    L                WP
District #1 Tourney at Green River
3/5          27 Reliance 10                     W             GRS
3/5          11 Hanna 25                          L                GRS
3/6          10 Saratoga 27                     L                GRS
Record:  7-11      Pct: .389

Mt. View Ladies***Mr. Marteney
12/11    27 Pinedale 23                     W             PR
12/18    40 at Pinedale 32               W             PR
12/19    at Big Piney                            W             BPE
State Tourney at Lingle
3/11       28 LaGrange 27                   W             LR
3/12       23 Hillsdale 28                     L                LR
Record:  4-1         Pct: .800

Pinedale Wranglers (51)***Mr. Beagle
12/11    5 at Mt. View 18                  L                PR
12/12    50 Diamondville 17          W             PR
12/18    15 Mt. View 16                    L                PR
1/29       at Baggs
1/30       30 at Reliance 23                W             PR
2/5          16 at Big Piney 20              L                PR
2/6          11 at Rock Springs B 33  L                PR
2/12       22 Big Piney 8                       W             PR
2/27       21 at Jackson 13                 W             JHG
3/12       27 Big Piney 12                    W             JHG (at Jackson)
3/13       24 Victor, ID 32                   L                JHG (at Jackson)
District #1 Tourney at Green River
3/5          5 Hanna 30                             L                PR
3/6          9 Reliance 10                        L                PR
3/6          25 Baggs 11                            W             GRS
Record:  6-7         Pct: .491

Pinedale Ladies***Fatime Abraham/Eunice Haley
12/11    23 at Mt. View 27               L                PR
12/18    32 Mt. View 40                    L                PR
2/5          21 at Big Piney 10              W             PR
2/12       22 Big Piney 12                    W             PR
Record:  2-2         Pct: .500

Rawlins Outlaws***John Engstrom
12/2_     19 Hanna 17                          W             RRB
1/2          15 Cheyenne 17                                    L                WE
1/7          20 Pocatello, ID 31           L                RRB
1/14       40 Laramie 17                      W             LRB
1/16       23 at Superior 25               L                RSR
1/19       19 at Hanna 11                    W             RRB
1/28       21 Superior 22                     L                RSR
2/2          25 Hanna 11                          W             RRB
2/5          17 at Green River 19         L                GRS
2/6          10 at Rock Springs 21      L                RSR
2/10       35 at Saratoga 17               W             RRB
2/12       25 Kemmerer 23                 W             KG
2/18       44 Green River 19              W             GRS
2/20       16 Rock Springs 46            L                RSR
2/23       19 Saratoga 21                     L                RRB
2/24       16 at Cheyenne 25             L                WE
2/25       14 at Laramie 25                 L                LRB
District #1 Tourney at Green River
3/4          32 Star Valley 29                 W             GRS
3/5          10 Rock Springs 23            L                GRS
3/6          23 Superior 21                     W             GRS
3/6          17 Kemmerer 14                 W             GRS (3rd)
State Tourney at Casper
3/17       36 Cheyenne 31                                    W             wyo-bkb.com
3/18       32 Torrington 22                W             wyo-bkb.com
3/20       16 Rock Springs 39            L                wyo-bkb.com
3/20       13 Lovell 34                           L (6th)      wyo-bkb.com
Record:  12-13   Pct: .480

Reliance Pirates
1/8          at Saratoga         cancelled, sickness
1/16       19 at Big Piney 40              L                BPE
1/21       20 Mt. View 21                    L                RSR
1/22       16 at Superior 35               L                RSR
1/23       16 Saratoga 32                     L                RRB
1/29       21 Big Piney 44                    L                BPE
1/30       23 Pinedale 30                     L                PR
2/4          37 Superior B 21                 W             RSR
2/             14 at Mt. View 26               L                RRB
2/12       9 at Rock Springs B 37     L                RSR
2/13       26 at Cokeville 40              L                RRB
2/15       26 Rock Springs B 36        L                RSR
2/17       11 at Rock Springs B 52  L                RSR
2/26       17 Cokeville 30                    L                RSR
District #1 Tourney at Green River
3/5          10 Mt. View 27                    L                GRS
3/5          10 Pinedale 9                        W             GRS
3/6          6 Big Piney 26                       L                GRS
Record:  2-14      Pct: .125

Rock Springs Tigers (630)***C. H. ‘Okie’ Blanchard
12/28    53 SLC West, UT 16           W             RSR
1/1          47 Cheyenne 34                                    W             WE
1/6          22 Pocatello, ID 20           W             RSR
1/7          at Hanna   postponed, flu
1/9          36 at Laramie 28                 W             LRB
1/13       29 Green River 14              W             GRS
1/15       31 Laramie 15                      W             LRB
1/20       36 at Kemmerer 27           W             KG
1/21       51 at Cokeville 16              W             CR
1/22       30 at Pocatello, ID 20      W             RSR
1/23       20 at Pocatello, ID 18      W             RSR
1/28       25 at Green River 20         W             GRS
2/6          21 Rawlins 10                       W             RSR
(2/6         B 33 Pinedale 11                 W             RSR)
2/9          44 at Superior 24               W             RSR
2/12       52 Hanna 7                             W             RSR
(2/12      B 37 Reliance 9                    W             RSR)
2/13       27 at Cheyenne 29             L                WE
(2/15      B 36 at Reliance 26            W             RSR)
2/17       25 Superior 19                     W             RSR
(2/17      B 52 Reliance 11                 W             RSR)
2/19       32 at Hanna 11                    W             RSR
2/20       46 at Rawlins 16                 W             RSR
2/27       37 Kemmerer 11                 W             RSR
District #1 Tourney at Green River
3/4          47 Lyman 8                            W             GRS
3/5          23 Rawlins 10                       W             GRS
3/6          43 Evanston 25                    W             GRS (1st)
State Tourney at Casper
3/17       47 Hillsdale 8                        W             wyo-bkb.com
3/19       44 Greybull 13                     W             wyo-bkb.com
3/19       39 Rawlins 16                       W             wyo-bkb.com
3/20       45 Evanston 29                    W  (1st)   wyo-bkb.com
Record:  25-1      Pct: .962

Saratoga Panthers***Kenneth C. ‘Casey’ Rugg
12/15    10 Hanna 26                          L                SS
12/18    17 Encampment 6             W             SS
1/2          Baggs    postponed, bad weather
1/8          Reliance         cancelled, sickness
1/9          at Wheatland                        cancelled, sickness
1/15       15 Hanna 14                          W             SS
1/21       10 at Green River 33         L                GRS
1/22       20 at Superior 36               L                RSR
1/23       32 at Reliance 16                W             RRB
1/27       41 Encampment 9             W             SS
1/29       10 Superior 31                     L                RSR
1/30       64 at Baggs 21                      W             SS
2/5          at Hanna
2/10       17 Rawlins 35                       L                RRB
2/13       42 McFadden 21                 W             LRB
2/19       33 Green River 49              L                GRS
2/23       21 at Rawlins 19                 W             RRB
2/26       34 Baggs 10                            W             SS
District #1 Tourney at Green River
3/5          18 Big Piney 15                    W             GRS
3/5          8 Cokeville 21                       L                GRS
3/6          27 Mt. View 10                    W             GRS
Record:  10-7      Pct: .588
Rat Droppings***The Panthers played several games with a town team, Rexall Drug, which was added into their record which the Sun stated as 11-7 entering the district tourney.  I’ve not included those games in their season record.

Saratoga Ladies
12/18    Encampment
1/27       34 Encampment 4             W             SS
Record:  1-0         Pct: 1.000

Star Valley Braves (410 6th largest high school in WY)***Roland Sleater
11/25    20 South Rich, UT 23       L                SVI
12/18    21 at Paris, ID 16                W             SVI
12/19    15 at Montpelier, ID 19  L                SVI
1/9          36 at Kemmerer 31           W             SVI
1/15       24 Lyman 20                         W             SVI
1/22       24 at Evanston 30              L                SVI
1/23       32 at Cokeville 30              W             CR
1/30       32 Kemmerer 26                 W             SVI
2/3          20 Mt. View 16                    W             SVI
2/5          24 Evanston 26                    L                SVI
2/12       48 at Lyman 32                    W             SVI
2/13       21 at Mt. View 22               L                SVI
2/19       Cokeville
2/24       21 Montpelier, ID 19       W             SVI
District #1 Tourney at Green River
3/4          29 Rawlins 32                       L                GRS
3/5          39 Lyman 24                         W             GRS
3/6          27 Kemmerer 33                 L                GRS
Record:  9-7         Pct: .563

Superior Dragons***James Jiacoletti
1/1          at Cokeville
1/2          21 at Lyman 24                    L                WP
1/5          20 Pocatello, ID 35           L                RSR
1/9          33 Mt. View 11                    W             WP
1/16       25 Rawlins 23                       W             RSR
1/22       36 Saratoga 20                     W             RSR
1/22       35 Reliance 16                     W             RSR
1/28       22 at Rawlins 21                 W             RSR
1/29       15 at Hanna 17                    L                RSR
1/30       31 at Saratoga 10               W             RSR
(2/4         B 21 at Reliance 37            L                RSR)
2/6          39 Green River 24              W             GRS
2/9          24 Rock Springs 44            L                RSR
2/             18 Hanna 19                          L                RSR
2/17       19 at Rock Springs 25      L                RSR
2/20       24 Lyman 13                         W             RSR
2/25       38 Cokeville 24                    W             RSR
2/27       35 at Green River 30  ot  W             GRS
District #1 Tourney at Green River
3/4          22 Kemmerer 28                 L                GRS
3/5          25 at Green River 22         W             GRS
3/6          21 Rawlins 23                       L                GRS
Record:  11-9      Pct: .550

+++

1937 Records

NE Boys Dist 4     Record                    Percentage          Coach
Big Horn                 11-9                          .550                          H. A. Menke
Buffalo                    14-7                          .667                          Roy Baker
Clearmont              6-11                        .353                          Kenneth Collins
Dayton                      0-8                           .000                          Supt. Marion L. Blanchard
Gillette                   11-12                       .478                          Howard Bash
Hulett                        1-14                        .067                          David Gillespie
Kaycee                       4-12                        .250                          Daniel D. Anthes
Midwest                   6-15                        .286                          Harry Hartwell
Moorcroft             15-6                          .714                          Clark Raser
Newcastle             14-9                          .609                          Jack L. Taylor
Ranchester             8-7                           .533                          Supt. U. K. Kerhonen
Rozet                          4-13                        .235                          Supt. Nerbert Crossman
Sheridan                13-9                          .591                          Fred L. Chez
Sundance              12-9                          .571                          Woodrow Sampson
Upton                      10-9                          .526                          Lloyd W. Nelson

NE Girls                   Record                    Percentage          Coach
Gillette                     0-2                           .000
Hulett                        0-6                           .000
Newcastle             10-2                          .833                          Margaret Watt
Rozet                        4-3                           .571                          Agnes Hawk?
Sundance                4-5                           .444                          Lila Williams
Upton                        4-5                           .444                          Bulah Keys

District 2-A

SE Boys                    Record                    Percentage          Coach
Albin                          1-12                        .077
Burns                       12-8                          .600                          Roy N. Andres
Carpenter                4-4                           .500
Cheyenne              31-3                          .912                          John H. Powell
Chugwater              5-4                           .556
Egbert                        5-4                           .556                          L. C. Maul
Hawk Springs        4-7                           .364
Hillsdale                 10-11                       .476                          Paul Gray
Huntley                  1-9                           .100                          Paul Brown
Iowa Center         10-5                          .667
LaGrange               11-9                          .579                          Supt. H. J. McConnell
Laramie                  15-12                       .556                          Floyd Foreman
McFadden               6-6                           .500                          Paul Stouffer
Medicine Bow      4-6                           .400
Pine Bluffs               8-14                        .364                          Melvin L. Larson
Rock River             12-5                          .706                          Sterling Sears
St. Mary’s                1-0                           1.000
University Prep    3-8                           .273
Veteran                     9-6                           .600
Wheatland           20-9                          .690                          Glen Rogers
Yoder                         1-9                           .100

SE Girls                   Record                    Percentage          Coach
Albin                          0-8-1                      .056
Burns                         6-3-2                      .636
Carpenter                4-6                           .400
Chugwater              2-3                           .400
Egbert                        0-7-2                      .111
Hawk Springs        7-2-2                      .727
Hillsdale                 13-4-2                     .737                           Sheldon Wingerd/Alma Schelt
Huntley                  8-6                           .571                          Cloyde Brown
Iowa Center           7-7-1                      .500                          Fern Hough
LaGrange               13-5                          .722                          Dortharae Pursell
McFadden               0-1                           .000
Pine Bluffs             12-2                          .857                          Ariel Fredrick
Veteran                     0-9-2                      .091
Wheatland             9-2                           .818                          Glen Rogers
Yoder                         0-8                           .000

Dist 2-B

East Cent. Boys  Record                    Percentage          Coach
Casper Natrona  22-11                       .667                          Alva Straw 13-5/George Cook 9-6
Douglas                 7-15                        .318                          J. R. Lane
Ft. Laramie             7-6                           .538
Glendo                      7-7                           .500                          Lyle Weyand
Glenrock                17-7                          .708                          Melvin F. Lacy
Guernsey                 8-9                           .471                          Ralph Wellman
Lingle                         3-15                        .167                          John Corbett
Lusk                            8-15                        .348                          Chester C. Stiteler
Manville                   4-8                           .333                          Gene Garner
Sunrise                      8-15                        .348                          James Delzell
Torrington            20-9                          .690                          Leonard Stensaas

East Cent. Girls  Record                    Percentage          Coach
Ft. Laramie             2-5-1                      .313
Glendo                      2-3                           .400                          Lyle Weyand
Guernsey                 6-5-1                      .542
Lingle                       14-4-1                     .763                           Francis Montague/Peterson
Lusk                            1-7                           .125                          Estella Anderson
Manville                   3-7                           .300                          Frances Malmstrom
Sunrise                      0-10                        .000                          Florence Parrish
Torrington            12-1                          .923                          Carolina O’Mara

NW Boys Dist. 3 Record                   Percentage          Coach
Basin                        12-9                          .571                          Louis Birnbaum
Burlington              0-9                           .000
Byron                         3-18                        .143                          Malcom LeSueur
Cody                         12-7                          .632
Cowley                    14-9                          .609                          C. W. Rollins
Deaver                       7-13                        .350                          George Winston
Gebo                          3-9                           .250                          Clarence Speich
Ft. Washakie          2-6                           .250
Greybull                 21-12                       .636                          C. P. McGaughey
Hudson                     2-0                           1.000
Hyattville                2-3                           .400
Lander                     11-9                          .550                          Art Quinlan
Lovell                       24-2                          .923                          Wendell M. Poulson
Manderson             7-12                        .368                          Worley Havely
Meeteetse               0-6                           .000
Morton                     1-0-1                      .750
Pavillion                  0-1-1                      .250
Powell                       9-7                           .563                          K. W. Noddings
Riverton                   8-9                           .471                          Walter Kingham
St. Michaels
St. Stephens           4-2                           .667                          Father Zuercher
Ten Sleep                 4-9                           .308                          Ralph Cottrell
Thermopolis        13-10                       .254                          Max Mortimore
Worland                14-8                          .636                          LaVern Jung
Worland Inst.       2-5                           .286

NW Girls                Record                    Percentage          Coach
Burlington              0-1                           .000
Greybull                   1-0                           1.000
Hyattville                1-0                           1.000
Ten Sleep                 0-1                           .000

SW Boys Dist. 1  Record                    Percentage          Coach
Baggs                          1-5                           .167
Big Piney                  7-7                           .500                          Jerome E. Deveraux
Cokeville                  7-9                           .438                          Eldon Boyd
Diamondville        1-2                           .333                          I. S. Barnett
Encampment        0-7                           .000                          Garrett?
Evanston                19-5                          .792                          Lou P. Neely
Green River            9-12                        .429                          Willard ‘Buzz’ West
Hanna                        8-9                           .471
Jackson                     1-5                           .167                          Jack Bownes
Kemmerer             10-13                       .435                          Walter Bunning
Lyman                     11-9                          .550                          J. Leslie Rollins
Mt. View                  7-11                        .389                          Mr. Marteney
Pinedale                   6-7                           .491                          Supt. Calvin Beagle
Rawlins                   12-13                       .480                          John Engstrom
Reliance                   2-14                        .125
Rock Springs        25-1                          .962                          C. H. ‘Okie’ Blanchard
Saratoga                 10-7                          .588                        Kenneth C. ‘Casey’ Rugg
Star Valley               9-7                           .563                          Roland Sleater
Superior                 11-9                          .550                          James Jiacoletti

SW Girls                 Record                    Percentage          Coach
Big Piney                  0-3                           .000                            Mrs. Deveraux & Mrs. Looney
Encampment        0-2                           .000
Hanna                        1-0                           1.000
Jackson                     1-0                           1.000
Mt. View                  4-1                           .800                          Mr. Marteney
Pinedale                   2-2                           .500                         Fatime Abraham/Eunice Haley
Saratoga                1-0                           1.000