Editor’s note: The following information was put together by “Stat Rat” Jim Craig, a longtime follower of Wyoming high school sports, as part of his ongoing research into Wyoming high school basketball. Mr. Craig has spent numerous hours researching Wyoming high school basketball, and I’m proud to share his research here. Thanks to the “Stat Rat” for putting in the time to expand the knowledge base of Wyoming high school basketball!

Noteworthy Events of the 1935-1936 season

1. A season best forgotten—sickness—There were signs early on in the initial weeks of December that coaches and athletes would be battling illness all season long. The little school at Veteran closed for three weeks in December because of an outbreak of scarlet fever.  A larger municipality—Cheyenne—joined in the act the day after Christmas when the Laramie County  health officer banned all school children from public gatherings because of a prevalence of scarlet fever in town.  The order applied to all children from kindergarten through the junior high grades and lasted through Jan. 6.  They were prohibited from attending churches, theaters or parties.  The sickness (along with outbreaks of measles, mumps and even smallpox) spread throughout the state during the months of January and February, necessitating closings in Gillette, Lusk, Big Piney and in other schools as well.  There were several deaths of schoolchildren around Wyoming, generally from scarlet fever.   As district tourney-time approached, it became iffy as to whether some of the state’s districts would be able to stage their tournaments.

District #2-A (Cheyenne),# 2-B (Douglas) and #4 (Gillette) were all ordered by the Wyoming Board of Health to cancel their tourneys as well as the boys state tourney at Casper and the girls state tourney in Lingle.  There was some protest to this order from the superintendent in Douglas who said there was no sign of illness in Douglas.  And the order did not pertain to a UW playoff game or the State A.A.U. meet held during the same time in Laramie.  District tourneys WERE held in District #3 (Lovell) and #1 (Green River) which apparently were healthier parts of the state.  No state champions were crowned and no all-state tourney teams were selected.  [The closest we can approximate all-state teams were the all-tourney team from District #1 and a prize winning stars from #3.]

Okie Blanchard tried to organize an invitational pseudo-State Tourney, inviting eight top teams from around the state.  Five teams were officially invited to attend: Rock Springs, Thermopolis, Cheyenne, Rawlins and Worland. Three other teams would’ve been chosen from the following:  Lovell, Kemmerer, Laramie, Casper, Douglas, and Midwest.  State health officials rallied forces to put the kibosh on the whole deal, saying there was no way Casper, Laramie, Douglas or Cheyenne would be there as the schools were still under the aforementioned ban.  Rawlins had scheduled a trip to Laramie to see the A.A.U. tourney.  The final nail in the coffin was when the State Board of Health said there could be no inter-district play between schools.  No tourney was held.

(I suppose we tend to forget how events like the Spanish flu epidemic from 1918-20 affected people from this era.  Parents of the players, coaches and state health officials would’ve grown up during that epidemic  [the upperclassmen student athletes were infants during that time] that accounted for over a half million deaths in the US alone, and at least 50 million worldwide.  For most adults, if they hadn’t been touched by a death in the family from the Spanish flu, they knew of someone who did.)

2. A season best forgotten—weather—To add to the health woes around the state, the winter of 1936 was a nasty one. Killer storms with blizzard conditions occurred in both January and February.  The one in mid-February was particularly irksome as there was little time left to reschedule postponed games and many were cancelled.  I’ve tried to list the games that were cancelled, but haven’t found them all.  One will notice breaks in the schedule, however and if a team didn’t play on a particular weekend, it’s probably weather-related cancellations.

3. Okie’s denied a two-peat—Defending state champion Rock Springs was the cream of the state’s basketball teams, returning three all-state tourney team members: Bekakis, Strannigan, and Muir.  (Rock Springs was also the 1935 state football champion, as well.)  The Tigers roared through their season, losing only one game—the finals of the District #1 tourney to Rawlins.  Rawlins had lost two previous games during the regular season to Rock Springs, including a two-point game at home.  Cheyenne was strongest in District 2-A and had whipped nemesis Laramie in both regular season games for the first time in years.  Casper Natrona was the best in 2-B, while Worland took honors in District #3 and #4 was up for grabs between Sundance and Sheridan.

4. And the ladies?—Wheatland gets the nod as the toughest of a cluster of excellent teams. Torrington was the only team to defeat Wheatland as the two teams split their games.  Burns won the East Laramie Conference for the third straight year and Veteran posted an impressive season record, as well.  It would’ve been a great state tourney in Lingle and the “all-comers” aspect guaranteed that no deserving team would’ve been left out.  Girls basketball was in its death throes around the rest of the state and teams (like Newcastle, a recent state champion) were begging to find games with nearby schools.

5. All-State tourney teams?—No state tourneys mean there were no honors accorded to the best players statewide, male or female. I can’t even begin to guess at the girls’ side as few papers detailed any standout performers; a researcher is lucky to come up with a score.  Several do come to mind on the boys’ side.  Only District #1 listed an all-tourney team.  Several of those names are familiar, including Rock Springs’ Mike Bekakis and Pete Muir as well as Byron Martin of Kemmerer, each an all-state tourney player from 1935.  First team newcomers included Clyde Pryce and Ralph Bottoms from Rawlins, Robert Krall from Kemmerer, and  Alois Hudachko from Rock Springs.  Second team newbies were John Roletto from Kemmerer, Sammy Boothe from Evanston and Leon Ward from Saratoga.  (Saratoga would’ve been a non-attendee in Casper and Evanston would’ve had to win a play-in game to participate at state.)

Prizes awarded at the District #3 tourney included Thermopolis’ Jack Aggers as best forward and Lazo Galovich as the best center.  [Galovich was one of the state’s first stud behemoth centers, listed at 6’7’ or 6’8”, depending on the writer.]  Worland’s Harlow Davis was hailed as the best guard and Lovell’s Jack Pearson was high point scorer for the three day tourney.

Certainly a Cheyenne and Casper Natrona player would’ve cracked the first or second teams had a state tourney been held, maybe even one from a weaker Laramie squad.  No doubt the NE would’ve been whitewashed again without an all-state pick, which would’ve been the fifth year of sectional ignomy.

6. A fantasy hoops tourney—Here’s a take on how the boys’ state tourney would’ve played out, at least on the championship side. (based on the 1935 tourney seedings)
First Round, Top Bracket—Cheyenne over Kemmerer; Sundance over Lusk; Lovell over Douglas; Rawlins over Wheatland.
First Round, Bottom Bracket—Thermopolis over Casper Natrona; Rock Springs over Sheridan; Laramie over Evanston; Worland over Upton.
Quarterfinals—Cheyenne over Sundance; Rawlins over Lovell; Rock Springs over Thermopolis; Worland over Laramie.
Semifinals—Cheyenne over Rawlins; Rock Springs over Worland.
Finals—Rock Springs over Cheyenne.

7. Rule Changes?—Just two main ones.  They eliminated the center jump after a successful free throw.  This sped up the game considerably.  The other was the three-second rule which kept the offensive players from being in the lane—and the free throw circle!—for longer than three seconds.

+++

Northeast

Weather really pestered the northeast schedule and just about every team had games cancelled, postponed or both during a miserable January and February, which saw killer blizzards and record cold temperatures.  Add to that the scarlet fever outbreak that closed school in Gillette for two weeks (although the Camels did play some road games during that time) and then—once the schools reopened—a ruling by county and state health officers that the District #4 tourney in Gillette would be cancelled and one has a massive mess, trying to discern accurate records for each NE school.

Which ones would’ve represented District #4 in Casper?  It was wide open, as Sundance and Upton finished 1-2 in the conference and the big three—Gillette, Buffalo and Sheridan—were all weaker than usual and totaled five losses (and four wins) in total versus the Bulldogs and Bobcats.  The Rat leans toward Sundance, Sheridan (the state football runners-up) and Upton.  Possibly Gillette might figure as a darkhorse, being the tourney host, but a sporadic schedule in February would’ve meant a rusty Camel team at tourney time.

Big Horn Rams***H. A. Menke
12/11    24 at Kaycee 8                      W             BB/SP
1/10       32 at Ranchester 3             W             SP
1/17       27 ?Sheridan B 25              W             SP
1/22       Rozet
1/24       23 Clearmont 21                W             ClmtYbk
1/30       20 at Clearmont 25           L                ClmtYbk
2/6          35 Upton 30                          W             WCG
2/             29 ?Sheridan B 25              W             SP
2/14       47 Kaycee 20                         W             SP
2/17       Hulett
2/20       at Rozet
2/21       24 at Upton 50                    L                WCG
2/22       at Hulett
2/28       Ranchester
Record: 7-2          Pct: .778

Buffalo Bison (250)***Roy Baker
12/19    19 Clearmont 16                W             BufYbk
1/3          21 Sheridan 20                    W             BufYbk
1/9          17 at Glenrock 21              L                BufYbk
1/10       14 at Casper Natrona 32  L              BufYbk
1/11       14 at Midwest 24               L                BufYbk
1/14       29 Midwest 23                     W             BufYbk
1/17       7 Sundance 16                     L                BufYbk
1/23       23 at Upton 43                    L                BufYbk
1/24       24 at Gillette 30                                    L                BufYbk
1/31       20 Casper Natrona 22      L                BufYbk
2/7          26 Upton 24                          W             BufYbk
2/8          Hulett—cancelled, weather
2/10       13 Glenrock 25                    L                BufYbk
2/15       16 at Sheridan 35               L                BufYbk
2/21       27 Moorcroft 31                 L                BufYbk
2/22       23 at Ranchester 17          W             BufYbk
2/26       14 Gillette 29                       L                BufYbk
Record: 5-11       Pct: .313

Clearmont Clowns***C. C. Stiteler
12/19    16 at Buffalo 19                   L                BufYbk
1/3          23 at Midwest 18               W             ClmtYbk
1/4          27 at Kaycee 2                      W             ClmtYbk
1/15       20 Rozet 4                               W             ClmtYbk
1/24       21 at Big Horn 23               L                ClmtYbk
1/30       25 Big Horn 20                     W             ClmtYbk
2/1          23 at Sheridan 33               L                ClmtYbk
2/6          Hulett—cancelled, weather
2/13       at Rozet—cancelled, weather
2/14       at Hulett—cancelled, weather
2/15       at Upton—cancelled, weather
2/21       10 at Ranchester 15          L                ClmtYbk
2/27       26 Kaycee 10                         W             ClmtYbk
2/28       32 Ranchester 5                                    W             ClmtYbk
Record: 6-4          Pct: .600

Gillette Camels (360)***Vic Reaves
12/14    37 Upton 21                          W             GNR*
12/14    29 at Moorcroft 25           W             GNR*
12/19    28 Rozet 6                               W             GNR
1/3          57 Hulett 19                          W             GNR
1/4          34 Upton 21                          W             GNR
1/11       27 at Sheridan 33               L                SherYbk
1/17       26 at Upton 31                    L                GNR
1/18       34 at Newcastle 19            W             NwcYbk
1/24       30 Buffalo 24                        W             BufYbk
1/25       34 Sheridan 28                    W             SherYbk
1/29       9 Midwest 22                        L                GNR
2/1          13 Casper Natrona 22      L                CHT
2/10       26 at Sundance 27             L                GNR
2/12       Glenrock—cancelled, unsatisfactory guarantee
2/14       36 at Moorcroft 15           W             GNR  *Dickey 21
2/15       40 Newcastle 31                 W             NwcYbk
2/20       at Glenrock—cancelled, scarlet fever
2/21       at Midwest—cancelled, scarlet fever
2/22       at Casper Natrona—cancelled, scarlet fever
2/26       29 at Buffalo 14                   W             BufYbk
2/28       Sundance—cancelled, scarlet fever?
3/1          25 Moorcroft 30                 L                GNR
*Tri-county Tourney in Moorcroft
Record: 11-6       Pct: .647

Hulett Red Devils
11/22    Sundance
11/26    11 at Sundance 29             L                ST
12/14    10 at Moorcroft 30           L                ML*
12/14    15 Upton 50                          L                WCG*
12/20    24 Upton 39                          L                CCN
1/3          19 at Gillette 57                                    L                GNR
1/4          Midwest
1/10       8 Sundance 30                     L                CCN
1/11       15 at Moorcroft 22           L                ML
1/18       9 Moorcroft 17                    L                ML
1/24       23 at Rozet 22                      W             GNR
1/31       Rozet
2/6          at Clearmont—cancelled, weather
2/8          at Buffalo—cancelled, weather
2/14       Clearmont—cancelled, weather
2/15       12 at Sundance 44             L                CCN
2/17       at Big Horn
2/22       Big Horn
2/28?     21 at Upton 35                    L                WCG
*Tri-county Tourney in Moorcroft
Record: 1-10       Pct: .091

Hulett Ladies
2/28       9 at Rozet 12                         L                GNR
Record: 0-1          Pct: .000

Kaycee Buckaroos***Durst
12/11    8 Big Horn 24                        L                BB/SP
1/4          2 Clearmont 27                   L                ClmtYbk
1/16       10 Rozet 12  ot                     L                BB
1/25       Ranchester
2/1          28 Buffalo B 10                    W             BB
2/14       20 at Big Horn 47               L                SP
2/15       at Ranchester
2/27       10 at Clearmont 26           L                ClmtYbk
Record: 1-5          Pct: .167

Midwest Oilers***Henry ‘Hank’ Hartwell
12/20    22 Lusk 16                              W             LH
12/27    26 Douglas 33                      L                DE
1/3          18 Clearmont 23                L                ClmtYbk
1/4          at Hulett
1/11       24 Buffalo 14                        W             BufYbk
1/14       23 at Buffalo 29                   L                BufYbk
1/16       30 Sundance 23                                    W             ST
1/18       24 at Glenrock 35              L                GI
1/21       28 Glenrock 24                    W             GI
1/23       20 Cheyenne 34                                    L                WE (at Doug?)
1/29       22 at Gillette 9                     W             GNR
1/30       23 at Sundance 32             L                ST
1/31       33 at Moorcroft 31  ot    W             ML
2/4          22 Casper Natrona 25      L                CHT
2/8          Laramie—cancelled, weather
2/13       at Cheyenne—cancelled, weather
2/14       at Douglas—cancelled, weather
2/21       Gillette—cancelled, scarlet fever
2/22       19 at Casper Natrona 30  L              CHT
Record: 6-8          Pct: .429

Moorcroft Wolves
12/14    30 Hulett 10                          W             ML*
12/14    25 Gillette 29                       L                ML*
1/10       28 at Upton 35                    L                ML
1/11       22 Hulett 15                          W             ML
1/18       17 at Hulett 9                       W             ML
1/24       10 Sundance 21                                    L                ML
1/31       31 Midwest 33  ot              L                ML
2/4          20 at Sundance 28             L                ML
2/14       15 Gillette 36                       L                GNR
2/21       31 at Buffalo 27                   W             BufYbk
2/22       24 at Sheridan 29               L                ML
2/24       32 Newcastle 30                 W             NwcYbk
2/26       32 at Newcastle 33            L                NwcYbk
2/29       48 Upton 41                          W             ML
3/1          30 at Gillette 25                                    W             GNR
*Tri-county Tourney in Moorcroft
Record: 7-8          Pct: .467

Newcastle Dogies (225)***Maurice Mann
(12/18   26 Town Team 28               L                NNL)
(1/10      25 Town Team 27               L                NNL)
1/14       21 at Upton 13                    W             NwcYbk
1/18       19 Gillette 34                       L                NwcYbk
1/24       23 Sheridan 22                    W             SherYbk
1/29       10 Custer, SD 32                 L                NwcYbk
2/4          22 at Edgemont, SD 35   L                NwcYbk
2/12       30 Upton 44                          L                NwcYbk
2/15       31 at Gillette 40                                    L                NwcYbk
2/22       33 Sundance 34                                    L                NwcYbk
2/24       30 at Moorcroft 32           L                NwcYbk
2/26       33 Moorcroft 32                 W             NwcYbk
2/28       18 at Sundance 52             L                NwcYbk
Record: 3-10       Pct: .231

Newcastle Ladies***Constance Johnson
(1/10      10 Alums 48                          L           NNL)
2/22       18 Sundance 7                     W             NNL
2/24       28 at Upton 10                    W             NNL
2/28       27 at Sundance 7                W             NNL
Record: 3-0          Pct: 1.000

Ranchester Outlaws***Bruce Denison
1/10       3 Big Horn 32                        L                SP
1/11       Gillette
1/18       Rozet
1/25       at Kaycee
1/26       33 ?Sheridan B 31              W             SP
1/31       30 at Lodge Grass, MT 41  L            SP
2/             9 ?Sheridan B 17                 L                SP
2/6          12 at Sheridan 42               L                SP
2/15       Kaycee
2/21       15 Clearmont 10                W             ClmtYbk
2/22       17 Buffalo 23                        L                BufYbk
2/28?     at Big Horn
2/28       5 at Clearmont 32              L                ClmtYbk
Record: 2-6          Pct: .250

Rozet Mustangs (20)***Supt. Nerbert ‘Ned’ Crossman
12/19    6 at Gillette 28                     L                GNR
1/15       4 at Clearmont 20              L                ClmtYbk
1/16       12 at Kaycee 10  ot            W             BB
1/18       at Ranchester
1/22       at Big Horn
1/24       22 Hulett 23                          L                GNR
1/27       11 at Sundance 38             L                ST
1/31       at Hulett
2/11       Sundance—postponed, weather
2/13       Clearmont—cancelled, weather
2/18       14 at Upton 68                    L                WCG
2/20       Big Horn
2/24       9 Sundance 52                     L                ST
2/25       7 Upton 28                             L                WCG
2/28       22 Kaycee 14                         W             GNR
Record: 2-7          Pct: .222

Rozet Ladies—Agnes Hawk
2/25       Upton
2/28       12 Hulett 9                             W             GNR
Record: 1-0          Pct: 1.000

Sheridan Broncs (899)***Fred Chez
1/3          20 at Buffalo 21                   L                BufYbk
1/11       33 Gillette 27                       W             SherYbk
1/14       23 Billings, MT 36              L                SherYbk
1/17       21 Hardin, MT 37               L                SherYbk
1/18       28 Sundance 29                                    L                SherYbk
1/23       15 at Sundance 14             W             SherYbk
1/24       22 at Newcastle 23            L                SherYbk
1/25       28 at Gillette 34                                    L                SherYbk
1/30       33 Casper Natrona 35      L                SherYbk
2/1          33 Clearmont 23                W             ClmtYbk
2/6          42 Ranchester 12               W             SherYbk
2/11       28 Glenrock 24                    W             SherYbk
2/13       at Hardin, MT—cancelled, weather
2/14       at Billings, MT—cancelled, weather
2/15       35 Buffalo 16                        W             BufYbk
2/22       29 Moorcroft 24                 W             SherYbk
2/28       at Glenrock—cancelled, epidemic
2/29       at Casper Natrona—cancelled, epidemic
Record: 7-7          Pct: .500

Sundance Bulldogs (121)***W. E. Tracy
11/22    at Hulett
11/26    29 Hulett 11                          W             ST
11/27    19 at Upton 30                    L                ST
12/5       13 Upton 17                          L                ST
12/7       11 Belle Fourche, SD 7    W             ST
12/          at Belle Fourche, SD
12/13    11 at Lead, SD                       L                ST
1/4          15 Lead, SD 23                     L                ST
1/7          13 Upton 17                          L                ST
1/10       30 at Hulett 8                       W             CCN
1/16       23 at Midwest 30               L                ST
1/17       16 at Buffalo 7                      W             BufYbk
1/18       29 at Sheridan 28               W             SherYbk
1/23       14 Sheridan 15                    L                SherYbk
1/24       21 at Moorcroft 10           W             ML
1/27       38 Rozet 11                            W             ST
1/28       31 at Upton 33                    L                ST
1/30       32 Midwest 23                     W             ST
2/4          28 Moorcroft 20                 W             ML
2/10       27 Gillette 26     ot             W             GNR
2/11       at Rozet—postponed, weather
2/15       44 Hulett 12                          W             CCN
2/22       34 at Newcastle 33            W             NwcYbk
2/24       52 at Rozet 9                         W             ST
2/28       52 Newcastle 18                 W             NwcYbk
2/28?     at Gillette—cancelled, scarlet fever?
Record: 14-8       Pct: .636

Sundance Ladies
2/22       7 at Newcastle 18               L                NNL
2/28       7 Newcastle 27                    L                NNL
Record: 0-2          Pct: .000

Upton Bobcats (114)***Lloyd W. Nelson
11/27    30 Sundance 19                                    W             ST
12/5       17 at Sundance 13             W             ST
12/14    21 Gillette 37                       L                GNR*
12/14    50 Hulett 15                          W             WCG*
12/20    39 at Hulett 24                    W             CCN
1/4          21 at Gillette 34                                    L                GNR
1/7          17 at Sundance 13             W             ST
1/10       35 Moorcroft 28                 W             ML
1/14       13 Newcastle 21                 L                NwcYbk
1/17       31 Gillette 26                       W             GNR
1/23       43 Buffalo 23                        W             BufYbk
1/28       33 Sundance 31                                    W             ST
2/6          30 at Big Horn 35               L                WCG
2/7          24 at Buffalo 26                   L                BufYbk
2/12       44 at Newcastle 30            W             NwcYbk
2/15       Clearmont—cancelled, weater
2/18       68 Rozet 14                            W             WCG
2/21       50 Big Horn 24                     W             WCG
2/25       28 at Rozet 7                         W             WCG
2/28       35 Hulett 21                          W             WCG
2/29       41 at Moorcroft 48           L                ML
*Tri-county Tourney in Moorcroft
Record: 14-6       Pct: .700

Upton Ladies
2/24       10 Newcastle 28                 L                NNL
2/25       at Rozet
2/29       at Newcastle
Record: 0-1          Pct: .000

+++

East Central

Casper Natrona was still the gold standard within District 2-B—definitely the #1 seed—although they did lose a game to Douglas during the regular season, which is reason enough for the Rat to believe that the Bearcats would’ve been the #2 seed out of the district.  Lusk and Glenrock would’ve battled for the #3 seed and the trip to state.  Call me Homer, but I’d give the slight edge to Lusk as they posted a nifty W/L record, their first career 1000 point scorer in Burnaugh and Glenrock’s February schedule might’ve meant the Sheepherders would’ve been rusty entering district tourney play as they played only two games during the final three weeks, both losses.

Casper Natrona Mustangs (1464)***E. Alva Straw
12/19    35 Lusk 19                              W             LH
12/21    19 Lovell 22                           L                CHT
12/28    22 Billings, MT 19              W             CHT
1/2          34 at Thermopolis 31      W             CHT
1/3          20 at Lovell 24                     L                CHT
1/4          26 at Worland 19               W             CHT
1/10       32 Buffalo 14                        W             BufYbk
1/11       19 Douglas 20                      L                DE
1/16       31 at Glenrock 9                 W             CHT
1/18       36 at Lusk 18                         W             LH
1/24       11 Cheyenne 17                  L                WE
1/25       25 Worland 15                    W             CHT
1/30       35 at Sheridan 33               W             SherYbk
1/31       22 at Buffalo 20                   W             BufYbk
2/1          22 at Gillette 13                                    W             CHT
2/4          25 at Midwest 22               W             CHT
2/7          18 Laramie 24    ot             L                LRB
2/8          26 Thermopolis 36            L                CHT
2/14       at Cheyenne—cancelled, weather
2/15       at Laramie—cancelled, weather
2/18       30 at Douglas 25                 W             DE
2/21       30 Glenrock 26                    W             CHT
2/22       Gillette—cancelled, scarlet fever
2/22       30 Midwest 19                     W             CHT
2/29       Sheridan—cancelled, epidemic
2/29       22 Wheatland 15               W             PCR
Record:   16-6      Pct: .727

Douglas Bearcats (257)***J. R. Lane
12/17    38 at Glendo 16                                    W             DE
12/20    30 Lovell 37                           L                DE
12/27    33 at Midwest 26               W             DE
1/3          Wheatland—postponed, scarlet fever
1/3          37 Lander 24                         W             DE
1/7          32 Glendo 8                           W             DE
1/11       20 at Casper Natrona 19  W           DE
1/16       26 at Laramie 28                 L                LRB
1/17       29 at Cheyenne 39             L                WE
1/22       19 Cheyenne 17                                    W             WE
1/24       26 Sunrise 30                        L                DE
1/30       13 at Glenrock 23              L                DE
2/1          31 at Sunrise 32                  ot            L                DE
2/6          20 Laramie 21                      L                LRB
2/11       22 Lusk 20                              W             LH
2/14       Midwest—cancelled, weather
2/18       25 Casper Natrona 30      L                DE
2/25       27 Glenrock 23  ot             W             DE
2/26       16 at Lusk 17                         L                LH
2/28       26 Wheatland 30               L                PCR
3/6          33 Ft. Laramie 15               W             LR
3/13       27 at Guernsey 10              W             PCR
Record: 10-10    Pct: .500

Ft. Laramie Pioneers
12/13    18 Sunrise 6                           W             TT
12/19    8 at Wheatland 26             L                PCR
1/10       at Guernsey—rescheduled, scarlet fever
1/10       21 at Manville 10               W             LR
1/14       21 at Veteran 10                 W             TT
1/17       20 at Sunrise 22                                    L                TT
1/21       19 Lingle 12                           W             LR
1/24       18 Manville 12                     W             LR
1/28       17 Veteran 8                          W             TT
1/31       15 at Chugwater 8             W             PCR
2/4          11 at Lingle 21                     L                LR
2/10       23 at Torrington 28          L                TT
2/14       21 Guernsey 10                   W             TT
2/21       20 Chugwater 10                W             PCR
2/24       18 Torrington B 5               W             TT
2/28       13 at Guernsey 19              L                PCR
3/6          15 Douglas 33                      L                LR
Record: 10-6       Pct: .625

Ft. Laramie Ladies
12/13    24 Sunrise 15                        W             TT
12/19    20 at Wheatland 23          L                PCR
1/10       at Guernsey
1/10       6 at Manville 12                                    L                LR
1/14       19 at Veteran 21                 L                TT
1/17       21 at Sunrise 20                                    W             TT
1/21       13 Lingle 7                              W             LR
1/24       27 Manville 27                     T                LR
1/28       13 Veteran 16                       L                TT
1/31       13 at Chugwater 16          L                PCR
2/4          17 at Lingle 39                     L                LR
2/10       13 at Torrington 21          L                TT
2/14       12 Guernsey 21                   L                TT
2/21       23 Chugwater 21                W             PCR
2/24       12 Torrington 22                L                TT
2/28       10 at Guernsey 23              L                PCR
Record: 4-10-1   Pct: .300

Glendo Eagles (60)
12/6       4 at Lingle 29                        L                LR
12/17    16 Douglas 38                      L                DE
1/7          8 at Douglas 32                    L                DE
1/11       15 at Lusk 22                         L                LH
1/17       20 at Shawnee 34               L                LH
1/21       16 at Manville 17               L                LH
1/24       13 Chugwater 16                L                WT
2/21       11 Manville 17                     L                WT
2/22       5 Lusk 45                                 L                WT
2/28       at Chugwater                        L                PCR
3/10       Shawnee
Record: 0-10       Pct: .000

Glendo Ladies
12/6       10 at Lingle 41                     L                LR
1/24       Chugwater                              L                WT
2/28       at Chugwater
3/10       Shawnee
Record: 0-2          Pct: .000

Glenrock Herders (104)***Vaden Rock
12/6       26 Manville 20                     W             GI
12/19    15 Lovell 22                           L                GI
1/2          22 at Sunrise 11                                    W             GI
1/9          21 Buffalo 17                        W             BufYbk
1/16       9 Casper Natrona 31         L                CHT
1/18       35 Midwest 24                     W             GI
1/21       24 at Midwest 28               L                GI
1/23       37 Sunrise 21                        W             GI
1/30       23 Douglas 13                      W             DE
(2/6         Casper Seniors                      W             GI)
2/10       25 at Buffalo 13                   W             BufYbk
2/11       24 at Sheridan 28               L                GI
2/12       at Gillette—cancelled, unsatisfactory guarantee
2/20       Gillette—cancelled, scarlet fever
2/21       26 at Casper Natrona 30  L              CHT
2/25       23 at Douglas 27  ot          L                DE
2/28       Sheridan—cancelled, scarlet fever
Record: 8-6          Pct: 571

Guernsey Longhorns***Ralph Wellman
12/10    16 Lingle 23                           L                LR
1/10       Ft. Laramie—rescheduled, scarlet fever
1/13       5 at Torrington 15             L                TT
1/20       21 at Sunrise 19                                    W             GG
1/24       16 Lusk 30                              L                GG
1/27       13 at Wheatland 14          L                PCR
2/4          11 Wheatland 12               L                PCR
2/11       25 Sunrise 28                        L                GG
2/14       10 at Ft. Laramie 21          L                TT
2/18       25 Torrington 17                W             PCR
2/21       19 at Lingle 13                     W             PCR
2/24       24 at Manville 15               W             LH
2/28       19 Ft. Laramie 13               W             PCR
3/13       10 Douglas 27                      L                PCR
District #2-B Playoff at Lingle
3/5          42 Manville 28                     W             PCR
Record: 6-8          Pct: .429

Guernsey Ladies***W. E. Churr
12/10    9 Lingle 20                              L                LR
1/10       Ft. Laramie
1/13       15 at Torrington 30          L                TT
1/20       22 at Sunrise 16                                    W             GG
1/24       29 Lusk 11                              W             GG
1/27       19 at Wheatland 24          L                PCR
2/4          19 Wheatland 23               L                PCR
2/11       26 Sunrise 4                           W             GG
2/14       21 at Ft. Laramie 12          W             TT
2/18       20 Torrington 21                L                PCR
2/21       20 at Lingle 18                     W             PCR
2/24       28 at Manville 15               W             PCR
2/28       23 Ft. Laramie 10               W             PCR
Record: 7-5          Pct: .583

Lingle Bulldoggers***Carl Nyman
12/6       29 Glendo 4                           W             LR
12/10    23 at Guernsey 16              W             LR
12/13    4 at LaGrange 15                 L                TT
1/10       15 Lusk 27                              L                LH
1/17       at Veteran                               L                TT
1/21       12 at Ft. Laramie 19          L                LR
1/24       21 at Wheatland 46          L                PCR
1/31       12 Manville 21                     L                LH
2/4          21 Ft. Laramie 11               W             LR
2/11       at Manville—cancelled, weather
2/14       23 at Lusk 27                         L                LH
2/18       11 at Manville 33               L                LH
2/21       13 Guernsey 19                   L                PCR
2/26       20 Torrington 21                L                TT
2/28       7 at Torrington 30             L                TT
3/2          19 LaGrange 37                   L                TT
Record: 3-12       Pct: .200

Lingle Ladies—Bulldoggerettes
12/6       41 Glendo 10                        W             LR
12/10    20 at Guernsey 9                 W             LR
12/13    12 at LaGrange 7                 W             TT
1/10       15 Lusk 27                              L                LH
1/17       at Veteran                               L                TT
1/21       7 at Ft. Laramie 13             L                LR
1/24       15 at Wheatland 29          L                PCR
1/31       26 Manville 24                     W             LH
2/4          39 Ft. Laramie 17               W             TT
2/11       at Manville
2/14       at Lusk                                       L                LH
2/18       25 at Manville 15               W             LH
2/21       18 Guernsey 20                   L                PCR
2/26       21 Torrington 21                T                TT
2/28       12 at Torrington 23          L                TT
3/2          26 LaGrange 13                   W             TT
Record: 7-7-1      Pct: .500

Lusk Tigers (142)***C. P. ‘Brick’ Owen
12/18    20 Manville 14                     W             LH
12/19    19 at Casper Natrona 35  L              LH
12/20    16 at Midwest 22               L                LH
1/10       27 at Lingle 15                     W             LH
1/11       22 Glendo 15                        W             LH
1/14       30 at Shawnee 13               W             LH
1/17       12 at Edgemont, SD 10   W             LH
1/18       18 Casper Natrona 36      L                LH
1/24       30 at Guernsey 16              W             GG
1/25       10 Edgemont, SD 14         L                LH
1/28       34 at Harrison, NE 20       W             LH
1/31       14 Torrington 6                   W             TT
2/5          21 Harrison, NE 10            W             LH
2/7          at Sunrise—weather?
2/11       20 at Douglas 22                 L                LH
2/12       39 Shawnee 11                    W             LH
2/14       27 Lingle 23                           W             LH
2/21       33 Sunrise 11                        W             LH
2/22       45 at Glendo 5                     W             LH
2/26       17 Douglas 16                      W             LH
2/28       27 at Manville 14               W             LH
Record: 15-5       Pct: .750

Lusk Ladies***Estelle Anderson
12/18    19 Manville 18                     W             LH
1/10       27 at Lingle 15                     W             LH
1/14       12 at Shawnee 14               L                LH
1/18       11 Manville 23                     L                LFL
1/21       14 at Manville 24               L                LH
1/24       11 at Guernsey 29              L                GG
1/31       22 Torrington 21                W             TT
2/7          at Sunrise
2/12       9 Shawnee 5                          W             LH
2/14       9 Lingle 14                              L                LH
2/21       9 Sunrise 12                           L                LH
2/20       22 at Van Tassell 24           L                LH
2/28       14 at Manville 24               L                LH
Record: 4-8          Pct: .333

Manville Panthers***Bill Engstrom
12/6       20 at Glenrock 26              L                GI
12/13?  at Shawnee                             W             LH
12/18    14 at Lusk 20                         L                LH
12/26    27 at Van Tassell 8              W             LH
1/10       10 Ft. Laramie 21               L                LR
1/14       18 Shawnee 7                       W             LH
1/21       17 Glendo 16                        W             LH
1/24       12 at Ft. Laramie 18          L                LR
1/31       21 at Lingle 12                     W             LH
2/4          21 Sunrise 28                        L                LH
(2/7         B  29 vs Van Tassell 9         W             LH)
2/11       Lingle—postponed, weather
2/18       33 Lingle 11                           W             LH
2/21       17 at Glendo 11                                    W             LH
2/24       15 Guernsey 24                   L                LH
2/28       14 Lusk 27                              L                LH
District #2-B Playoff at Lingle
3/5          28 Guernsey 42                   L                PCR
Record: 8-8          Pct: .500

Manville Ladies***Gillette
12/13    at Shawnee                             W             LH
12/18    18 at Lusk 19                         L                LH
12/26    30 at Van Tassell 20           W             LH
1/10       18 Ft. Laramie 12               W             LR
1/14       22 Shawnee 7                       W             LH
1/21       24 Lusk 14                              W             LH
1/24       27 at Ft. Laramie 27          T                LR
1/31       24 at Lingle 26                     L                LH
2/4          34 Sunrise 36                        L                LH
2/7          29 Van Tassell 15                W             LH
2/11       Lingle
2/18       15 Lingle 25                           L                LH
2/24       15 Guernsey 28                   L                LH
2/28       24 Lusk 14                              W             LH
Record: 7-5-1      Pct: .577

Shawnee
12/13?  Manville                                   L                LH
1/14       13 Lusk 30                              L                LH
1/14?     7 at Manville 18                                    L                LH
1/17       34 Glendo 20                        W             LH
2/12       11 at Lusk 39                         L                LH
3/10       at Glendo
Record: 1-5          Pct: .200

Shawnee Ladies
12/13    Manville                                   L                LH
1/14       14 Lusk 12                              W             LH
1/14?     7 at Manville 22                                    L                LH
2/12       5 at Lusk 9                               L                LH
3/10       at Glendo
Record: 1-3          Pct: .250

Sunrise Miners
12/6       27 Chugwater 13                W             WT
12/13    6 at Ft. Laramie 18             L                TT
1/2          11 Glenrock 22                    L                GI
1/3          33 at Chugwater 15          W             PCR
1/10       24 at Wheatland 23          W             PCR
1/17       22 Ft. Laramie 20               W             TT
1/20       19 Guernsey 21                   L                GG
1/23       21 at Glenrock 37              L                GI
1/24       30 at Douglas 26                 W             DE
2/1          32 Douglas 31    ot            W             DE
2/4          28 at Manville 21               W             LH
2/7          Lusk—weather?
2/11       28 at Guernsey 25              W             GG
2/14       Veteran                                     L                TT
2/21       11 at Lusk 33                         L                LH
2/25       20 Wheatland 25               L                PCR
Record: 8-7          Pct: .533

Sunrise Ladies
12/6       19 Chugwater 17                W             WT
12/13    15 at Ft. Laramie 24          L                TT
1/3          27 at Chugwater 29          L                PCR
1/10       17 at Wheatland 33          L                PCR
1/17       20 Ft. Laramie 21               L                TT
1/20       16 Guernsey 22                   L                GG
2/4          36 at Manville 34               W             LH
2/7          Lusk
2/11       4 at Guernsey 26                 L                GG
2/14       Veteran                                     L                TT
2/21       12 at Lusk 9                            W             LH
2/25       10 Wheatland 30               L                PCR
Record: 3-8          Pct: .273

Torrington Trailblazers (332)***Stensaas
12/16    18 Mitchell, NE 15             W             TT
12/17    21 at Lyman, NE 6              W             TT
1/3          52 Huntley 14                      W             TT
1/10       15 at LaGrange 19              L                TT
1/13       15 Guernsey 5                      W             TT
1/17       15 Wheatland 25               L                PCR
1/21       26 at Huntley 12                 W             TT
1/24       29 Veteran 15                       W             TT
1/31       6 at Lusk 14                            L                TT
2/10       28 Ft. Laramie 23               W             TT
2/18       17 at Guernsey 25              L                PCR
2/21       19 LaGrange 21                   L                TT
(2/24      5  “B” at Ft. Laramie 18   L                TT)
2/26       21 at Lingle 20                     W             TT
2/28       30 Lingle 7                              W             TT
3/4          18 at Wheatland 28          L                PCR
Record: 9-6          Pct: .600

Torrington Ladies***O’Mara
1/3          70 Huntley 14                      W             TT
1/10       13 at LaGrange 13              T                TT
1/13       30 Guernsey 15                   W             TT
1/17       21 Wheatland 15               W             PCR
1/21       25 at Huntley 11                 W             TT
1/24       45 Veteran 21                       W             TT
1/31       21 at Lusk 22                         L                TT
2/10       21 Ft. Laramie 13               W             TT
2/18       21 at Guernsey 20              W             PCR
2/21       21 LaGrange 15                   W             TT
2/24       22 at Ft. Laramie 12          W             TT
2/26       21 at Lingle 21                     T                TT
2/28       23 Lingle 12                           W             TT
3/4          11 at Wheatland 20          L                PCR
Record: 10-2-2   Pct: .786

Van Tassell
12/26    8 Manville 27                        L                LH
2/7          9 at Manville B 29              L                LH
Record: 0-2          Pct: .000

Van Tassell
12/26    20 Manville 30                     L                LH
2/7          15 at Manville 29               L                LH
2/20       24 Lusk 22                              W             LH
Record: 1-2          Pct: .333

++++

Northwest

The District Tourney format was changed back to a full bracket instead of dividing the Big Horn Basin into the north/south split that was used during the 34-35 season.  Originally 18 teams were expected to compete in the tourney at Lovell (Ft. Washakie and Burlington were added to the tourney) but Riverton and Meeteetse did not participate.  Worland took the District #3 tourney with an overtime win over tourney host Lovell.  Thermopolis garnered the 3rd seed with a win over Greybull, quite the disappointment for Greybull which had posted the best record heading into the tourney.

Arapahoe
12/13    9 Riverton 15                        L                WSJ
12/11    8 Ft. Washakie 23               L                WSJ
12/2_     15 at Riverton 26               L                RRRC
1/9          16 St. Stephens 6                W             RRRC
1/18       St. Michaels                           L                RRRC
2/4          at St. Stephens                     L                RRRC
2/6          Hudson                                     L                RRRC
Record: 1-6          Pct: .143

Basin Bobcats (140)***Birnbaum
12/17    23 Cowley 24                        L                CP
1/4          at Cowley
1/11       40 at Riverton 35               W             BRR
1/12       26 at Lander 27                   L                BRR
1/17       16 at Greybull 23               L                GS
1/21       32 Manderson 25               W             BRR
1/24       24 Thermopolis 32            L                BRR
1/28       36 Worland 24                    W             BRR
1/31       39 Riverton 23                     W             BRR
2/4          44 at Manderson 29         W             BRR
2/7          at Powell—rescheduled, too cold
2/11       39 Byron 16                           W             LC
2/14       20 at Worland 31               L                WG
2/18       23 at Thermopolis 57      L                TIR
2/22       at Powell—cancelled, scarlet fever
2/25       32 Greybull 34                     L                GS
District #3 Tourney at Lovell
3/5          67 Deaver 20                         W             GS
3/6          29 Thermopolis 40            L                GS
‘No Seniors’ Tourney in Thermopolis
(3/14      21 Worland 23                    L                TIR)
(3/14      31 Gebo 27                            W             TIR)
Record: 7-8          Pct: .467

Burlington Huskies***Robert Yorgason
12/17    14 ?Gebo 24                          L                CE
12/19    20 at Greybull 46               L                GS
1/1          16 at Ten Sleep 36              L                CE
1/10       16 Greybull 27                     L                GS
1/11       at Shell                                      L                BRR
1/17       10 Gebo 28                            L                CE
1/18       Otto                                            W             BRR
1/24       at Meeteetse                          L                CE
2/5          16 at Otto 24                        L                BRR
2/7          at Deaver
2/19       at Gebo                                     L                CE
2/20       9 Deaver 20                            L                DS
2/21       Ten Sleep                                 L                CE
2/26       Meeteetse                               W             CE
District #3 Tourney at Lovell
3/5          10 Byron 28                           L                GS
3/6          17 Ft. Washakie 24            L                GS
Record: 2-13       Pct: .133

Byron Eagles***Malcom LeSueur
12/11    Bear Creek, MT                     L                LC
12/12    at Red Lodge, MT                L                LC
12/20    12 at Worland 28               L                WG
12/21?  23 at Bear Creek, MT 32  L                LC
1/9          23 Thermopolis 44            L                LC
1/14       at Deaver
1/16       9 Lovell 29                              L                LC
1/20       27 Powell 19                         W             LC
1/22       at Meeteetse                          W             CE
1/23       17 at Thermopolis 33      L                LC
1/24       30 at Gebo 19                       W             LC
1/28       22 at Cody 24                       L                LC
1/30       15 at Cowley 25                                    L                LC
2/7          Cody—postponed, weather
2/11       16 at Basin 39                       L                LC
2/13       22 Cowley 20                        W             LC
2/17       32 Deaver 24                         W             LC
2/25       31 Cody 29           2ot          W             LC
2/28       at Lovell
3/16       24 at Powell 23                   W             PT
District #3 Tourney at Lovell
3/5          28 Burlington 10                W             GS
3/6          23 Greybull 33                     L                GS
Record: 8-11       Pct: .421

Cody Broncs***Ray Thompson
1/4          35 at Meeteetse 6               W             CE Chet Freeman 20
1/10       46 Meeteetse 15                 W             CE C Freeman 20
1/13       28 Cowley 38                        L                CP
1/17       26 at Manderson 15         W             BRR
1/24       29 Powell 20                         W             CE
1/28       24 Byron 22                           W             LC
1/31       25 at Lovell 37                     L                CE
2/7?        at Byron—postponed, weather
2/7          Manderson—cancelled, weather
2/19       14 at Greybull 29               L                GS
2/21       21 Greybull 33                     L                GS
2/25       29 at Byron 31   2ot          L                LC
2/28       11 at Cowley 33                                    L                CE
2/28       at Powell, rescheduled, scarlet fever
3/13       26 at Powell 22                   W             CE
District #3 Tourney at Lovell
3/5          15 Worland 30                    L                GS
3/6          38 Powell 21                         W             GS
3/6          32 Ft. Washakie 19            W             GS
3/7          32 Gebo 22                            W             CE (cons)
Record: 9-7          Pct: .563

Cowley Jaguars***C. W. Rollins
12/12    43 Ft. Washakie 13            W             CP
12/13    at Bear Creek, MT
12/17    24 at Basin 23                       W             CP
12/19    14 Bear Creek, MT 20       L                CP
1/2          19 at Red Lodge, MT 16  W             CP
1/4          Basin
1/9          19 at Powell 17                   W             CP
1/13       38 at Cody 28                       W             CP
1/17       17 Thermopolis 23            W             TIR
1/22       Deaver
1/24       16 at Lovell 36                     L                LC
1/30       25 Byron 15                           W             LC
2/7          25 at Thermopolis 53      L                TIR
2/13       20 at Byron 22                     L                LC
2/15       Powell
2/27?     at Deaver
2/27       19 Lovell 11                           W             CP
2/28       33 Cody 11                             W             CE
District #3 Tourney at Lovell
3/5          21 Powell 13                         W             GS
3/6          11 Worland 29                    L                GS
Record: 10-5       Pct: .667

Deaver Trojans (47)***George Winston
1/9          at Manderson                       L                BRR
1/11       17 Powell 19                         L                DS
1/14       Byron
1/17       46 Meeteetse35                  W             DS
1/22       at Cowley
1/25       33 Lovell 71                           L                LC
1/31       23 Manderson 32               L                BRR
2/4          19 at Meeteetse 7               W             DS
2/7          Burlington
2/17       24 at Byron 32                     L                LC
2/20       20 at Burlington 9             W             DS
2/22       at Lovell
2/27?     Cowley
2/29       at Powell—cancelled, scarlet fever
District #3 Tourney at Lovell
3/5          20 Basin 67                            L                GS
3/6          17 Ten Sleep 23                   L                GS
Record: 3-7          Pct: .300

Gebo Miners***Clarence Speich
12/17    24 ?Burlington 14             W             CE
12/20    6 at Thermopolis 38         L                TIR
12/27    12 at Worland 30               L                WG
1/             14 Riverton 34                     L                RRRC
1/7          Ten Sleep                                 L                TIR
1/10       39 Ft. Washakie 23            W             TIR
1/14       at Ten Sleep                            L                WG
1/17       28 at Burlington 10          W             CE
1/21       11 at Lander 28                   L                TIR
1/24       19 Byron 30                           L                LC
1/28       29 Manderson 27               W             TIR
2/1          21 Thermopolis 35            L                TIR
2/4          9 at Greybull 18                                    L                GS
2/7          at Ft. Washakie                    W             TIR
2/8          23 Worland 38                    L                WG
2/8?        at Riverton
2/11       Meeteetse                              W             TIR
2/15       Lander                                       L                TIR
(2/18      Colter, WY?                            W             TIR)
2/19       Burlington                              W             CE
2/22       35 at Meeteetse 14            W             TIR
2/25       25 at Manderson 28         L                TIR
2/28       Greybull
District #3 Tourney at Lovell
3/5          4 at Lovell 60                        L                LC
3/6          29 Manderson 25               W             GS
3/6          23 Ten Sleep 22                   W             CE
3/7          22 Cody 32                             L                CE
No Seniors Tourney in Thermopolis
(3/14      13 at Thermopolis 24      L                TIR)
(3/14      27 Basin 31                            L                TIR)
Record: 11-14    Pct: .440

Government School, Ft. Washakie Braves
11/          14 at Lander 53                   L                WSJ
11/          17 at St. Stephens  47      L                RRRC
12/6       ?Lander
12/11    23 at Arapahoe 8                W             WSJ
12/12    13 at Cowley 43                                    L                CP
12/13    at Lovell                                                     LC
12/18    St. Stephens                           L                WSJ
12/21    Powell
1/2          24 at Powell 37                   L                PT
1/3          20 at Lovell 37                     L                RRRC
1/9          14 at Greybull 43               L                GS
1/10       23 at Gebo 39                       L                TIR
1/23       20 Greybull 39                     L                GS
2/7          Gebo                                          L                TIR
2/8          Ten Sleep                                 L                WG
2/22       Manderson                             L                BRR
District #3 Tourney at Lovell
3/5          3 Greybull 20                        L                GS
3/6          24 Burlington 17                W             GS
3/6          19 Cody 32                             L                GS
Record: 2-14       Pct: .125

Greybull Buffalos (190)***James C. Quigg
12/19    46 Burlington 20                W             GS
12/27    Worland Institute              W             GS
1/3          19 Worland Institute 13                  W             GS
1/9          43 Ft. Washakie 14            W             GS
1/10       27 at Burlington 16          W             GS
1/14       28 at Manderson 20         W             GS
1/17       23 Basin 16                            W             GS
1/23       39 at Ft. Washakie 20      W             GS
1/24       33 at Lander 37 ot             L                GS
1/25       35 at Riverton 15               W             GS
1/31       26 at Powell 22                   W             GS
2/4          29 Riverton 20                     W             GS
2/4          Worland—dnp  failed to appear  called a forfeit win by Worland Grit
2/5          18 Gebo 9                               W             GS
2/12       21 Manderson 19               W             GS
2/14       Lander                                       W             GS
2/19       29 Cody 14                             W             GS
2/21       Powell—cancelled, scarlet fever
2/22       33 at Cody 21                       W             GS
2/25       34 at Basin 32                       W             GS
2/28       at Gebo
District #3 Tourney at Lovell
3/5          20 Ft. Washakie 3               W             GS
3/6          33 Byron 23                           W             GS
3/7          15 Worland 26                    L                GS
3/7          20 Thermopolis 31            L                GS
Record: 19-3       Pct: .864

Hudson
12/10    14 at St. Stephens 5          W             RRRC
2/6          at Arapahoe                           W             RRRC
2/21       at Lander B—cancelled, sickness
Record: 2-0          Pct: 1.000

Lander Tigers***Arthur Quinlan
11/          53 Ft. Washakie 14            W             WSJ
12/6       ?Ft. Washakie
12/20    24 Powell 12                         W             WSJ
1/3          24 at Douglas 37                 L                DE
1/12       27 Basin 26                            W             BRR
1/17       13 Riverton 24                     L                WSJ
1/21       28 Gebo 11                            W             TIR
1/24       37 Greybull 33   ot             W             GS
1/31       17 at Worland 37               L                WG
2/14       at Greybull                             L                GS
2/15       at Gebo                                     W             TIR
2/26       at Riverton—cancelled,sickness
2/29       28 Worland 25                    W             WG
District #3 Tourney at Lovell
3/5          33 Manderson 10               W             GS
3/6          5 at Lovell 14                        L                GS
Record: 8-5          Pct: .615

Lovell Bulldogs (201)***Wendell M. Poulsen
11/23    30 Laurel, MT 24  3ot       W             LC
12/13    Ft. Washakie                                            LC
12/19    22 at Glenrock 15              W             GI
12/20    37 at Douglas 30                 W             DE
12/21    22 at Casper Natrona 19  W           CHT
12/30    17 Billings, MT 29              L                LC
1/3          24 Casper Natrona 20      W             CHT
1/10       22 Thermopolis 23            L                LC
1/11       20 at Billings, MT 34         L                LC
1/16       29 at Byron 9                        W             LC
1/18       at Powell                                 W             LC
1/24       36 Cowley 16                        W             LC
1/25       71 at Deaver 33                   W             LC J. Pearson 20
1/31       37 Cody 25                             W             CE
2/14       at Thermopolis
2/22       Deaver
2/27       11 at Cowley 19                                    L                CP
2/28       Byron
District #3 Tourney at Lovell
3/5          60 Gebo 4                               W             LC
3/6          14 Lander 5                            W             GS
3/7          25 Thermopolis 18            W             GS
3/7          26 Worland 29  2ot          L                LC  (2nd)
Record: 13-5       Pct: .722

Manderson Demons***W. M. Havely
1/7          15 at Worland 29               L                BRR
1/9          Deaver                                       W             BRR
1/14       20 Greybull 28                     L                GS
1/17       15 Cody 26                             L                BRR
1/18       Shell
1/21       25 at Basin 32                       L                BRR
1/22       at Shell
1/28       27 at Gebo 29                       L                TIR
1/31       at Deaver                                 W             BRR
2/4          29 Basin 44                            L                BRR
2/7          at Cody—cancelled, weather        BRR
2/12       19 at Greybull 21               L                GS
2/18       14 Worland 35                    L                BRR
2/22       at Ft. Washakie                    W             BRR
2/23       at Riverton—cancelled, sickness
2/25       28 Gebo 25                            W             TIR
District #3 Tourney at Lovell
3/5          10 Lander 33                         L                GS
3/6          25 Gebo 29                            L                GS
Record: 4-10       Pct: .286

Meeteetse Longhorns (45)***C. S. Dolezal
1/4          6 Cody 35                                L                CE
1/10       15 at Cody 46                       L                CE
1/17       35 at Deaver 46                   L                DS
1/22       Byron                                         L                CE
1/24       Burlington                              W             CE
2/4          7 Deaver 19                            L                DS
2/11       at Gebo                                     L                TIR
2/18       at Powell                                 L                PT
2/22       14 Gebo 35                            L                TIR
2/26       at Burlington                        L                CE
Record: 1-9          Pct: .100

Otto Otters***McDougall
12/24    42 Shell 7                                W             BRR
1/3          27 at Shell 45                        L                GS
1/14       at Basin B
1/18       at Burlington                        L                BRR
2/5          24 Burlington 16                W             BRR
Record: 2-2          Pct: .500

Powell Panthers (444 7-12)***K. W. Noddings
12/20    12 at Lander 24                   L                WSJ
12/21    at Ft. Washakie
1/2          37 Ft. Washakie 24            W             PT
1/10       17 Cowley 19                        L                CP
1/11       19 at Deaver 17                   W             DS
1/18       Lovell                                         L                LC
1/20       19 at Byron 27                     L                LC
1/24       20 at Cody 29                       L                CE
1/31       22 Greybull 26                     L                GS
2/7          Basin—rescheduled, too cold
2/15       at Cowley
2/18       Meeteetse                               W             PT
2/21       at Greybull—cancelled, scarlet fever
2/22       Basin—cancelled, scarlet fever
2/24       Byron—rescheduled, scarlet fever
2/28       Cody—rescheduled, scarlet fever
2/29       Deaver—cancelled, scarlet fever
3/13       22 Cody 26                             L                CE
3/16       23 Byron 24                           L                PT
District #3 Tourney at Lovell
3/5          15 Cowley 21                        L                GS
3/6          21 Cody 38                             L                GS
Record: 3-10       Pct: .231

Riverton Wolverines***Walt Kingham
12/13    15 at Arapahoe 9                W             WSJ
12/2_     22 St. Stephens 21             W             RRRC
12/2_     26 Arapahoe 15                   W             RRRC
1/3          37 Ft. Washakie 20            W             RRRC
1/             34 at Gebo 14                       W             RRRC
1/11       35 Basin 40                            L                BRR
1/11?     11 at Worland 39               L                WG
1/14       24 at Thermopolis 39      L                TIR
1/17       24 at Lander 13                   W             WSJ
1/18       19 Worland 43                    L                WG
1/25       15 Greybull 35                     L                GS
1/31       23 at Basin 39                       L                BRR
2/             at Lander
2/4          20 at Greybull 29               L                GS
2/7          Ten Sleep                                 W             WG
2/8          Gebo
2/15       Thermopolis
2/23       Manderson—cancelled, sickness
2/26       Lander—cancelled, sickness
District #3 Tourney at Lovell
Did not attend—sickness, scarlet fever
Record: 7-7          Pct: .500

St. Michaels
1/18       at Arapahoe                           W             RRRC
Record: 1-0          Pct: 1.000

St. Stephens
11/          47 ?Ft. Washakie 17         W             RRRC
12/10    5 Hudson 14                          L                RRRC
12/18    at Arapahoe                           W             WSJ
12/2_     21 at Riverton 22               L                RRRC
1/9          6 at Arapahoe 16                L                RRRC
2/4          Arapahoe                                 W             RRRC
Ethete Tourney* not sure if this is the high school team or not…
(2/21      39 Dubois Twn Tn 38       W             WSJ)
(2/21      35 Lander Alums 29          W             WSJ)
Record: 3-3          Pct: .500

Shell
12/24    7 at Otto 42                           L                BRR
1/3          45 Otto 27                              W             GS
1/10       Basin B                                      W             GS
1/11       Burlington                              W             BRR
1/18       at Manderson
1/22       Manderson
Record: 3-1          Pct: .750

Shoshoni
1/25       21 at Riverton B 13           W             RRRC
Record: 1-0          Pct: 1.000

State Training School, Lander
12/19    19 at Lander B 26               L                RRRC
Record: 0-1          Pct: .000

Ten Sleep Pioneers
12/17    18 Worland Institute 16                  W ot       WG
1/1          36 Burlington 16                W             CE
1/7          at Gebo                                     W             TIR
1/14       Gebo                                          W             WG
1/21       11 at Worland 24               L                WG
2/7          at Riverton                             L                WG
2/8          at Ft. Washakie                    W             WG
2/11       19 Worland 32                    L                WG
2/21       at Burlington                        W             CE
District #3 Tourney at Lovell
3/5          6 Thermopolis 28               L                GS
3/6          23 Deaver 17                         W             GS
3/6          22 Gebo 23                            L                CE
Record: 7-5          Pct: .583

Thermopolis Bobcats (295)***Max Mortimore
12/20    38 Gebo 6                               W             TIR
12/27    21 Billings, MT 7                 W             TIR
1/2          31 Casper Natrona 34      L                CHT
1/3          21 at Billings, MT 18         W             TIR
1/4          36 at Livingston, MT 41  L                TIR
1/9          44 at Byron 23                     W             LC
1/10       23 at Lovell 22                     W             LC
1/14       39 Riverton 24                     W             TIR
1/17       23 at Cowley 17                                    W             TIR
1/23       33 Byron 17                           W             LC
1/24       32 at Basin 24                       W             BRR
2/1          35 at Gebo 21                       W             TIR
2/7          53 Cowley 25                        W             TIR
2/8          36 at Casper Natrona 26  W           CHT
2/14       Lovell
2/15       at Riverton
2/18       57 Basin 23                            W             TIR
2/21       36 at Worland 24               W             WG
2/28       41 Worland 12                    W             WG
District #3 Tourney at Lovell
3/5          28 Ten Sleep 6                      W             GS
3/6          40 Basin 29                            W             GS
3/7          18 at Lovell 25                     L                GS
3/7          31 Greybull 20                     W             GS  (3rd)
‘No Seniors’ Tourney in Thermopolis
(3/14      24 Gebo 13                            W             TIR)
(3/14      27 Worland 19                    W             TIR)
Record: 18-3       Pct: .857

Worland Warriors***L. K. Jung
12/20    28 Byron 12                           W             WG
12/27    30 Gebo 12                            W             WG
1/4          19 Casper Natrona 26      L                CHT
1/7          29 Manderson 15               W             BRR
1/11       39 Riverton 11                     W             WG
1/18       43 at Riverton 19               W             WG
1/21       24 Ten Sleep 11                   W             WG
1/25       15 at Casper Natrona 25  L              CHT
1/28       24 at Basin 36                       L                BRR
1/31       37 Lander 17                         W             WG
2/4          Greybull—dnp  failed to appear  called a forfeit by Worland Grit
2/8          38 at Gebo 23                       W             WG
2/11       32 at Ten Sleep 19              W             WG
2/14       31 Basin 20                            W             WG
2/18       35 at Manderson 14         W             WG
2/21       24 Thermopolis 36            L                WG
2/28       12 at Thermopolis 41      L                WG
2/29       25 at Lander 28                   L                WG
District #3 Tourney at Lovell0
3/5          30 Cody 15                             W             GS
3/6          29 Cowley 11                        W             GS
3/6          26 Greybull 15                     W             GS
3/7          29 at Lovell 26      2ot       W             GS (1st)
‘No Seniors’ Tourney in Thermopolis
(3/14      23 Basin 21                            W             TIR)
(3/14      19 at Thermopolis 27      L                TIR)
Record: 15-6       Pct: .714

Worland Institute
12/17    16 at Ten Sleep 18  ot       L                WG
12/27    at Greybull                             L                GS
1/3          13 at Greybull 19               L                GS
Record: 0-3          Pct: .000

++++

Southwest

District #1 was probably the toughest district in the state.  Returning most of the 34-35 state championship team, Coach Okie Blanchard’s Rock Springs Tigers had the ponies to win it all.  Standing in their way was Rawlins which had lost both the away and home games to the Tigers during the season.  Rawlins got the job done at the district tourney in Green River, however, derailing Rock Springs’ perfect season and snapping a 26-game win streak in the process.  Kemmerer finished as the #3 seed with a win over Evanston.  In the B portion of the tourney, Cokeville defeated host Green River.  Coach Okie tried his darndest to schedule an ersatz state tourney with Rawlins, Thermopolis, Worland, and Cheyenne (and others) but was torpedoed by state health officials.

35-36 Baggs***Deveraux
1/11       12 at Saratoga 60               L                SS
1/18       19 Saratoga 62                     L                SS
District #1 Tourney at Green River
3/6          15 at Green River 45         L                GRS
3/7          19 Diamondville 14          W             KG
3/7          11 Big Piney 18                    L                BPE
Record:  1-4         Pct: .200

Big Piney Punchers***Hall/Supt. Burger
12/3       18 Mt. View 20  ot             L                BPE
1/10       12 at Lyman 52                    L                BPE
1/11       at Mt. View                             L                BPE
(1/18      17 Diamondville 15          W             KG)
1/24       10 Lyman B 12                     L                BVE
2/29       25 at Pinedale 33               L                PR
District #1 Tourney at Green River
3/6          17 Mt. View 20                    L                BPE
3/7          18 Pinedale 6                        W             BPE
3/7          18 Baggs 11                            W             BPE  (4th)
Record: 2-6          Pct: .250

Big Piney Ladies
12/3       9 Mt. View 37                       L                BPE
1/10       at Lyman                                  W             BPE
1/11       at Mt. View                             L?             BPE
1/24       6 Lyman 18                            L                BVE
Record: 1-3          Pct: .250

Cokeville Sheepherders***Eldon Boyd
12/14    Laketown, UT                        W             CR
12/20    17 at Randolph, UT 28    L                CR
12/23    23 at Laketown, UT 21    W             CR
12/28    27 Randolph, UT 21          W             CR
1/3          41 at Star Valley 42           L                SVI
1/11       38 at Kemmerer 43           L                CR
1/17       20 Rock Springs 48            L                RSR
1/25       27 Evanston 29                    L                WP/WT
2/1          31 Lyman 33                         L                BVE
2/12       33 Star Valley 34                 L                SVI
2/15       at Mt. View
2/18       30 at Lyman 31 ot              L                CR
2/22       33 Kemmerer 46                 L                CR
2/29       18 at Evanston 45              L                CR
District #1 Tourney at Green River
3/6          27 Pinedale 4                        W             CR
3/7          22 Mt. View 8                       W             CR
3/7          30 at Green River 20         W             CR
Record: 6-10       Pct: .375

Diamondville***Barnett
(1/18      7 at Pinedale 14                                    L                PR)
(1/18      15 at Big Piney 17              L                KG)
District #1 Tourney at Green River
3/6          15 Reliance 37                     L                KG
3/7          14 Baggs 19                            L                KG
3/7          17 Pinedale 16                     W             KG
Record: 1-2          Pct: .333
Rat Droppings***Diamondville—a junior high team—was allowed again to play in the B portion of the tourney if they only played their 9th graders (they had six that played).  I’m hesitant to list regular season games of other team versus Diamondville as high school competition, because that same caveat didn’t exist, I believe.

Encampment Tigers***Garrett/Mrachek
11/8       6 at Walden, CO 4  ot       W             EE
11/15    4 Walden, CO 8                    L                EE
11/27    13 at Walden, CO 8           W             EE
12/6       10 at Rock River 18           L                LRB
12/7       11 at McFadden 14           L                LRB
12/13    13 at Saratoga 29               L                SS
1/24       15 McFadden 16                 L                EE
1/28       6 Saratoga 30                        L                EE
2/7          at Medicine Bow                 L                LRB
2/7?        Rock River                                                 EE
Record: 2-7          Pct: .222

Encampment Ladies
11/8       3 at Walden, CO 34           L                EE
11/15    7 Walden, CO 23                 L                EE
Record: 0-2          Pct: .000

Evanston Red Devils (329)***L. P. Neely
11/29    33 Laketown, UT 5             W             WP/WT
11/30    32 Coalville, UT 17            W             WP/WT
12/14    21 SLC South, UT 29         L                WP/WT
12/20    38 at Paris, ID 19                W             WP/WT
12/21    27 at Montpelier, ID 29  L                WP/WT
12/24    SLC West, UT
12/27    17 Rock Springs 28            L                RSR
12/28    Ogden, UT
12/30    Randolph, UT
12/31    at Coalville, UT
1/2          Paris, ID
1/3          29 Lyman 11                         W             WP/WT
1/4          31 Green River 8                 W             WP/WT
1/10       17 at Rock Springs 42      L                RSR
1/11       32 at Green River 17         W             GRS
1/24       44 at Star Valley 33           W             WP/WT
1/25       29 at Cokeville 27              W             WP/WT
2/1          36 Kemmerer 24                 W             KG
2/7          at Lyman—postponed, weather
2/14       21 at Kemmerer 34           L                KG
2/21       44 Star Valley 18                 W             SVI
2/25       24 at Lyman 29                    L                BVE
2/29       45 Cokeville 18                    W             CR
District #1 Tourney at Green River
3/5          31 Hanna 21                          W             KG
3/6          28 Rock Springs 38            L                RSR
3/7          25 Lyman 23  ot                                    W             WP/WT
3/7          22 Kemmerer 30                 L                WP/WT
Record: 13-8       Pct: .619
Rat Droppings***After their 4th place finish in the District #1 tourney, an article in the Wyoming Times stated that had the state tourney been staged, Evanston would play a #4 seed from District #2 (they didn’t say if it was 2-A or 2-B) for the at-large bid and the #16 spot for the state tourney brackets.

Green River Wolves***Willard ‘Buzz’ West
12/28    11 Lyman 26                         L                GRS
1/4          8 at Evanston 31                 L                WP/WT
1/9          24 University Prep 13      W             LRB
1/11       17 Evanston 32                    L                GRS
1/16       16 Saratoga 15                     W             GRS
1/23       13 Rawlins 42                       L                GRS
1/24       35 at Kemmerer 46           L                KG
1/30       23 at Rawlins 58                 L                RRB
1/31       28 at Saratoga 43               L                SS
2/1          at Hanna                                  L
2/7          13 at Rock Springs 41      L                RSR
2/14       at Superior
2/15       8 Kemmerer 24                    L                KG
2/18       14 Rock Springs 38            L                RSR
2/20       22 Hanna 20                          W             GRS
2/29       26 Superior 23                     W             RSR
Pre-Tourney tie-breaker in Rock Springs
3/4          11 Hanna 25                          L                GRS
District #1 Tourney at Green River
3/6          32 Reliance 15                     W             GRS
3/7          45 Baggs 15                            W             GRS
3/7          20 Cokeville 30                    L                CR
Record: 6-13       Pct: .316

Hanna Miners***Moulton
12/10    9 at Rawlins 33                    L                RRB
1/2          17 Laramie 21                      L                LRB
1/2          Kemmerer?
1/17       24 at Rawlins 44                 L                RRB
1/18       at Medicine Bow                 W             LRB
1/18?     29 McFadden 15                 W             LRB
1/23       26 at Saratoga 36               L                SS
1/25       20 at Laramie 23                 L                LRB
2/1          Green River                            W
2/4          19 Rawlins 45                       L                RRB
2/12       14 Rock Springs 36            L                RSR
2/13       Medicine Bow
2/20       20 at Green River 22         L                GRS
2/21       12 at Rock Springs 45      L                RSR
2/22       at Superior
2/27       18 Saratoga 31                     L                SS
Pre-Tourney tie-breaker in Rock Springs
3/4          25 Green River 11              W             GRS
District #1 Tourney at Green River
3/5          21 Evanston 31                    L                KG
3/6          18 Lyman 22                         L                GRS
Record: 5-12       Pct: .294

Hanna Ladies
1/18       at Medicine Bow                 W             LRB
2/13       Medicine Bow
2/27       Saratoga                                   L                SS
Record: 1-1          Pct: .500

Jackson Broncs***Hirsch
(1/30      25 Town Team 42               L                JHC)
(3/21      25 at Big Piney 21              W             JHC)*
*not sure if this is a high school team, either side
No Wyoming opponents

Jackson Ladies
(1/30      10 Town Team 25               L                JHC)
(3/21      25 at Big Piney 15              W             JHC)*
No Wyoming opponents

Kemmerer Rangers (199)***C. E. Wilson
12/20    at Montpelier, ID                W             KG
12/21    at Paris, ID
1/2          at Hanna
1/4          at Superior
1/10       49 Star Valley 33                 W             SVI
1/11       43 Cokeville38                     W             CR
1/17       33 at Lyman 25                    W             BVE
1/18       38 Rock Springs 55            L                RSR
1/24       46 Green River 35              W             KG
1/25       35 Rawlins 44                       L                KG
2/1          24 at Evanston 36              L                KG
2/7          at Star Valley—postponed, weather
2/             26 at Rawlins 14                 W             RRB
2/14       34 Evanston 21                    W             KG
2/15       24 at Green River 8            W             KG
2/             Montpelier, ID
2/22       46 at Cokeville 33              W             CR
2/25       12 at Rock Springs 45      L                RSR
2/28       36 Lyman 28                         W             KG
2/29       34 at Star Valley 50           L                KG
District #1 Tourney at Green River
3/5          46 Saratoga 19                     W             KG
3/6          24 Rawlins 30                       L                KG
3/7          21 Saratoga 12                     W             KG
3/7          30 Evanston 22                    W             KG (3rd)
Record: 13-6       Pct: .684

Lyman Eagles (76)***Rollins
12/          Randolph, UT                        W             BVE
12/13    43 at Randolph, UT 23    W             BVE
12/20    25 SLC South 15                                    W             BVE
12/23    27 SLC West 29                    L                BVE
12/26    22 Rock Springs 38            L                RSR
12/28    26 at Green River 11         W             GRS
1/3          11 at Evanston 29              L                WP/WT
1/10       52 Big Piney 12                    W             GRS
1/17       25 Kemmerer 33                 L                BVE
1/22       27 at Mt. View 13               W             BVE
(1/24      12 B at Big Piney 10          W             BVE)
1/25       18 at Superior 24               L                BVE
1/31       25 at Star Valley 31           L                SVI
2/1          33 at Cokeville 31              W             BVE
2/7          Evanston—postponed, weather
2/14       25 Mt. View 17                    W             BVE
(2/15      33 B at Reliance 34            L                RSR)
2/18       31 Cokeville 30  ot             W             CR
2/22       44 Star Valley 18                 W             SVI
2/25       29 Evanston 24                    W             BVE
2/28       28 at Kemmerer 36           L                KG
District #1 Tourney at Green River
3/5          17 Rock Springs 37            L                RSR
3/6          22 Hanna 18                          W             BVE
3/7          23 Evanston 25  ot             L                WP/WT
3/7          18 Saratoga 23                     L                BE
Record: 13-9       Pct: .591

Lyman She-Eagles***Miss Peters
1/17       26 Mt. View 26                    T                BVE
1/22       24 at Mt. View 21               W             BVE
1/24       18 at Big Piney 6                 W             BVE
2/14       28 Mt. View 16                    W             BVE
Record: 3-0-1      Pct: .875

McFadden Oilers***Paul Stouffer
12/7       14 Encampment 11          W             LRB
12/14    9 Saratoga 25                        L                LRB
1/18?     15 at Hanna 29                    L                LRB
1/20       at Medicine Bow                 W             LRB
1/             Laramie B                                L                LRB
(1/            Laramie Jr. High                                    W             LRB)
1/24       16 at Encampment 15     W             EE
1/25       12 at Saratoga 32               L                SS
1/30       Rock River                               L                LRB
1/31       14 at University Prep 16                    L              LRB
2/5          22 at Pine Bluffs 29           L                PBYbk
2/20       Medicine Bow                      L                LRB
2/21       14 at Rock River 13           W             LRB
2/29       17 University Prep 5         W             LRB
3/11       Laramie B                                                  LRB
Record: 5-8          Pct: .385

McFadden Ladies
2/20       Medicine Bow                      L                LRB
Record: 0-1          Pct: .000

McKinnon
2/8          18 at Manila, UT 13           W             BVE
Record: 1-0          Pct: 1.000

McKinnon Ladies
2/8          3 at Manila, UT 7                 L                BE
Record: 0-1          Pct: .000

Medicine Bow Wranglers
12/14    8 at Rock River 13              L                LRB
1/18       Hanna                                        L                LRB
1/20       McFadden                               L                LRB
1/22       Rock River                               L                LRB
2/7          Encampment                        W             LRB
2/13       at Hanna
2/20       at McFadden                         W             LRB
(3/6         Sherwood Hall                     W             LRB)
Record: 2-4          Pct: .333

Medicine Bow Ladies
1/18       Hanna                                        L                LRB
2/13       at Hanna
2/20       at McFadden                         W             LRB
Record: 1-1          Pct: .500

Mountain View Buffaloes***Martenay
12/3       21 at Pinedale 10               W             PR
12/3       22 at Big Piney 20              W             BVE
1/22       13 Lyman 27                         L                BVE
2/14       17 at Lyman 25                    L                BVE
2/15       Cokeville
2/29       24 at Reliance 34                L                RSR
District #1 Tourney at Green River
3/6          20 Big Piney 17                    W             BPE
3/7          8 Cokeville 22                       L                CR
3/7          18 Reliance 19                     L                GRS
Record: 3-5          Pct: .375

Mountain View Ladies
12/3       41 at Pinedale 13               W             PR
12/3       37 at Big Piney 9                 W             BVE
1/17       26 at Lyman 26                    T                BVE
1/22       21 Lyman 24                         L                BVE
2/14       16 at Lyman 28                    L                BVE
Record: 2-2-1      Pct: .500

Pinedale Wranglers (46)***Supt. Calvin Beagle/David Gillespie Jr.
12/3       10 Mt. View 21                    L                PR
(1/18      14 Diamondville 7             W             PR)
2/29       33 Big Piney 25                    W             PR
District #1 Tourney at Green River
3/6          4 Cokeville 27                       L                PR
3/7          6 Big Piney 18                       L                PR
3/7          16 Diamondville 17          L                KG
Record: 1-4          Pct: .200

Pinedale Ladies
12/3       13 Mt. View 41                    L                PR
Record: 0-1          Pct: .000

Rawlins Outlaws (307)***John Engstrom
12/10    33 Hanna 9                             W             RRB
12/27    31 Wheatland 8                                    W             PCR
1/10       30 Saratoga 10                     W             RRB
1/17       41 University Prep 13      W             RRB
1/18       44 Hanna 24                          W             RRB
1/23       42 at Green River 13         W             GRS
1/24       13 at Rock Springs 29      L                RSR
1/25       44 at Kemmerer 35           W             KG
1/30       58 Green River 23              W             RRB
2/4          45 at Hanna 19                    W             RRB
2/6          47 Superior 19                     W             RRB
2/14       14 Kemmerer 26                 L                RRB
2/15       25 Rock Springs 27            L                RSR
2/18       31 at Superior 28               W             RSR
2/21       21 at Cheyenne 31             L                WE
2/22       33 at Laramie 19                 W             LRB
2/24       25 at Saratoga 20               W             RRB
2/29       28 Laramie 14                      W             LRB
District #1 Tourney at Green River
3/5          23 Star Valley 21                 W             KG
3/6          30 Kemmerer 24                 W             KG
3/7          24 Rock Springs 19            W             KG (1st)
Record: 17-4       Pct: .810

Reliance Pirates***Sharrar
1/10       16 University Prep 9         W             LRB
1/29       21 Rock Springs B 43        L                RSR
2/15       34 Lyman B 33                     W             RSR
2/17       19 Rock Springs B 31        L                RSR
2/21       27 at Rock Springs B 25  W             RSR
2/24       24 Superior 25                     L                RSR
2/26       25 at Superior 39               L                RSR
2/29       34 Mt. View 24                    W             RSR
District #1 Tourney at Green River
3/6          37 Diamondville 15          W             KG
3/7          15 at Green River 32         L                GRS
3/7          19 Mt. View 18                    W             GRS
Record: 6-5          Pct: .545

Rock Springs Tigers (596)***C. H. ‘Okie” Blanchard
12/23    34 South High (SLC), UT 13 W       RSR
12/26    38 at Lyman 22                    W             RSR
12/27    28 at Evanston 17              W             RSR
1/3          40 Laramie 11                      W             RSR
1/10       42 Evanston 17                    W             RSR
1/17       48 at Cokeville 20              W             RSR
1/18       55 at Kemmerer 38           W             RSR
1/24       29 Rawlins 13                       W             RSR
1/28       Superior                                   W             RSR
2/1          33 at Superior 15               W             RSR
2/7          41 Green River 13              W             RSR
2/12       36 at Hanna 14                    W             RSR
2/13       38 at Laramie 18                 W             RSR
2/15       27 at Rawlins 25                 W             RSR
2/18       38 at Green River 14         W             RSR
2/21       45 Hanna 12                          W             RSR
2/25       45 Kemmerer 12                 W             RSR
District #1 Tourney at Green River
3/5          37 Lyman 17                         W             RSR
3/6          38 Evanston 28                    W             RSR
3/7          19 Rawlins 24                       L                RSR (2nd)
Record: 19-1       Pct: .950

Saratoga Panthers (58)***Casey Rugg
12/13    29 Encampment 13          W             SS
12/14    25 at McFadden 9              W             LRB
12/28    30 Wheatland 19               W             PCR
1/10       10 at Rawlins 30                 L                RRB
1/11       60 Baggs 12                            W             SS
1/16       15 at Green River 16         L                GRS
1/17       22 at Superior 28               L                SS
1/18       62 at Baggs 19                      W             SS
1/23       36 Hanna 26                          W             SS
1/25       32 McFadden 12                 W             SS
1/28       30 at Encampment 6        W             EE
1/31       43 Green River 28              W             SS
2/8          26 Superior 20                     W             SS
2/20       27 at Wheatland 25          W             PCR
2/21       26 at University Prep 23                    W           LRB
2/24       20 Rawlins 25                       L                RRB
2/27       31 at Hanna 18                    W             SS
2/28       36 University Prep 15      W             LRB
District #1 Tourney at Green River
3/5          19 Kemmerer 46                 L                KG
3/6          23 Star Valley 20                 W             KG
3/7          12 Kemmerer 21                 L                KG
Record: 15-6       Pct: .714

Saratoga Ladies
1/28       31 at Encampment 6        W             SS
2/27       at Hanna                                  W             SS
Record: 2-0          Pct: 1.000

Star Valley Cheesemakers (370)***Jesse Wilson
12/28    Montpelier, ID                       L                SVI
1/3          42 Cokeville 41                    W             SVI
1/10       33 at Kemmerer 49           L                SVI
1/11       34 at Montpelier, ID 31  W             SVI
1/24       33 Evanston 44                    L                WP/WT
1/31       31 Lyman 25                         W             SVI
2/7          Kemmerer—postponed, weather
2/12       34 at Cokeville 33              W             SVI
2/21       18 at Evanston 44              L                SVI
2/22       18 at Lyman 44                    L                SVI
2/29       50 Kemmerer 34                 W             KG
District #1 Tourney at Green River
3/5          21 Rawlins 23                       L                KG
3/6          20 Saratoga 23                     L                GRS
Record: 5-7          Pct: .417

Superior Dragons***James Jiacoletti
1/4          Kemmerer
1/11       29 University Prep 9         W             LRB
1/17       28 Saratoga 22                     W             SS
1/25       24 Lyman 18                         W             BVE
1/28       at Rock Springs                    L                RSR
2/1          15 Rock Springs 33            L                RSR
2/6          19 at Rawlins 47                 L                RRB
2/8          20 at Saratoga 26               L                SS
2/14       Green River
2/18       28 Rawlins 31                       L                RSR
2/22       Hanna
2/24       25 at Reliance 24                W             RSR
2/26       39 Reliance 25                     W             RSR
2/29       23 at Green River 26         L                RSR
Record: 5-6          Pct: .455

++++

1936 Records

NE Boys Dist 4     Record                    Percentage          Coach
Big Horn                   7-2                           .778                          H.  A. Menke
Buffalo                      5-11                        .313                          Roy Baker
Clearmont              6-4                           .600                          C. C. Stiteler
Gillette                   11-6                          .647                          Vic Reaves
Hulett                        1-10                        .091
Kaycee                       1-5                           .167                          Durst
Midwest                   6-8                           .429                          Henry Hartwell
Moorcroft               7-8                           .467
Newcastle               3-10                        .231                          Maurice Mann
Ranchester             2-6                           .250                          Bruce Denison
Rozet                          2-7                           .222        Supt. Nerbert ‘Ned’ Crossman
Sheridan                  7-7                           .500                          Fred Chez
Sundance              14-8                          .636                          W. E. Tracy
Upton                      14-6                          .700                          Lloyd W. Nelson

NE Girls                   Record                    Percentage          Coach
Hulett                        0-1                           .000
Newcastle               3-0                           1.000                       Constance Johnson
Rozet                          1-0                           1.000                       Agnes Hawk
Sundance                0-2                           .000
Upton                        0-1                           .000

District 2-A
SE Boys                    Record                    Percentage          Coach
Albin                          1-6                           .143
Burns                       11-6                          .647                          Conrad Rohrer
Carpenter                5-1                           .833
Cheyenne                8-9                           .471                          John Powell
Chugwater              5-13                        .278                          Linden
Egbert                        0-4                           .000
Hawk Springs        1-8                           .111
Hillsdale                   3-2                           .600
Huntley                                      0-7                           .000
Iowa Center           7-6                           .538
LaGrange               12-3                          .800                          Prof. Luse?
Laramie                                      8-9                           .471
Pine Bluffs               8-7                           .533                          M. L. Larson
Rock River               8-7                           .533                          Sterling Sears
St. Mary’s                2-0                           1.000                       H. Albert Hirsig
University Prep    5-11                        .313                          Melvin Lacey
Veteran                     9-4                           .692
Wheatland           15-9                          .625                          Glen Rogers
Yoder                       No Games Played

SE Girls                   Record                    Percentage          Coach
Albin                          1-5                           .167
Burns                       13-2-1                     .844                          May Beverage
Carpenter                2-3                           .400
Chugwater              6-10                        .375                          Mildred Kennedy
Egbert                        2-2                           .500
Hawk Springs        4-4                           .500
Hillsdale                   0-4                           .000
Huntley                                      1-6                           .143
Iowa Center           1-12                        .077                          Kathleen Jackson
LaGrange                 5-6-2                      .462
Pine Bluffs               6-4                           .600                          Ariel Fredrick
Veteran                   12-1                          .923
Wheatland           13-1                          .929                          Rogers/McAllister
Yoder                       No Games Played                                  Butterfield

Dist 2-B
East Cent. Boys  Record                    Percentage          Coach
Casper Natrona  16-6                          .727                          E. Alva Straw
Douglas                                    10-10                       .500                          J. R. Lane
Ft. Laramie           10-6                          .625
Glendo                      0-10                        .000
Glenrock                  8-6                           .571                          Vaden Rock
Guernsey                 6-8                           .429                          Ralph Wellman
Lingle                         3-12                        .200                          Carl Nyman
Lusk                          15-5                          .750                          C. P. ‘Brick’ Owen
Manville                   8-8                           .500                          Bill Engstrom
Shawnee                  1-4                           .200
Sunrise                      8-7                           .533
Torrington              9-6                           .600                          Stensaas
Van Tassell              0-2                           .000

East Cent. Girls  Record                    Percentage          Coach
Ft. Laramie             4-10-1                   .300
Glendo                      0-2                           .000
Guernsey                 7-5                           .583                          W. E. Churr
Lingle                         7-7-1                      .500
Lusk                            4-8                           .333                          Estelle Anderson
Manville                   7-5-1                      .577                          Gillette
Shawnee                  1-3                           .250
Sunrise                      3-8                           .273
Torrington            10-2-2                     .786                          O’Mara
Van Tassell              1-2                           .333

NW Boys Dist. 3 Record                   Percentage          Coach
Arapahoe                 1-6                           .143
Basin                          7-8                           .467                          Louis Birnbaum
Burlington              2-13                        .133                          Robert Yorgason
Byron                         8-11                        .421                          Malcom LeSueur
Cody                           9-7                           .563                          Ray Thompson
Cowley                    10-5                          .667                          C. W. Rollins
Deaver                       3-7                           .300                          George Winston
Gebo                        11-14                       .440                          Clarence Speich
Ft. Washakie          2-14                        .125
Greybull                 19-3                          .864                          James C.Quigg
Hudson                     2-0                           1.000
Lander                       8-5                           .615                          Arthur Quinlan
Lovell                       13-5                          .722                          Wendell M. Poulsen
Manderson             4-10                        .286                          W. M. Havely
Meeteetse               1-9                           .100                          C. S. Dolezal
Otto                            2-2                           .500                          McDougall
Powell                       3-10                        .231                          K. W. Noddings
Riverton                   7-7                           .500                          Walt Kingham
St. Michaels           1-0                           1.000
St. Stephens           3-3                           .500
Shell                           3-1                           .750
Shoshoni                 1-0                           1.000
St. Training Sch.                    0-1                           .000
Ten Sleep                 7-5                           .583
Thermopolis        18-3                          .857                          Max Mortimore
Worland                15-6                          .714                          LaVern K. Jung
Worland Inst.       0-3                           .000

SW Boys Dist. 1  Record                    Percentage          Coach
Baggs                          1-4                           .200                          Deveraux
Big Piney                  2-6                           .250        Hall/Supt. Lawrence Berger
Cokeville                  6-10                        .375                          Eldon Boyd
Diamondville        1-2                           .333                          I. S. Barnett
Encampment        2-7                           .222        Garrett/Harry Mrachek
Evanston                13-8                          .619                          L. P. Neely
Green River            6-13                        .316                          Willard ‘Buzz’ West
Hanna                        5-12                        .294                          J. B. Moulton
Jackson                   No WY Opponents                               L. F. Hirsch
Kemmerer             13-6                          .684                          Clifford E. Wilson
Lyman                     13-9                          .591                          Rollins
McFadden               5-8                           .385                          Paul Stouffer
McKinnon               1-0                           1.000
Medicine Bow      2-4                           .333
Mt. View                  3-5                           .375                          Martenay
Pinedale                   1-4                           .200 Sup.Calvin Beagle/David Gillespie Jr
Rawlins                   17-4                          .810                          John Engstrom
Reliance                   6-5                           .545                          Sharrar
Rock Springs        19-1                          .950                          C. H. ‘Okie’ Blanchard
Saratoga                 15-6                          .714                          Casey Rugg
Star Valley               5-7                           .417                          Jesse Wilson
Superior                   5-6                           .455                          James Jiacoletti

SW Girls                 Record                    Percentage          Coach
Big Piney                  1-3                           .250
Encampment        0-2                           .000
Hanna                        1-1                           .500
Jackson                   No WY Opponents
Lyman                       3-0-1                      .875
McFadden               0-1                           .000
McKinnon               0-1                           .000
Medicine Bow      1-1                           .500
Mt. View                  2-2-1                      .500
Pinedale                0-1                           .000
Saratoga                   2-0                           1.000