Wyoming Class 2A/Class B Girls State Basketball Tournament Scores
2017
Class 2A state tournament at Casper
First: Big Horn (24-2) 50, Wyoming Indian (24-5) 49
Third: Rocky Mountain (19-7) 53, Pine Bluffs (25-3) 51
Fifth: Southeast (20-9) 47, Greybull (16-11) 35
Qualifiers: Wright (15-13), Lovell (13-13).
First round: Pine Bluffs 49, Greybull 31; Wyoming Indian 53, Wright 42; Rocky Mountain 44, Southeast 38; Big Horn 52, Lovell 37.
Semifinals: Wyoming Indian 56, Pine Bluffs 49; Big Horn 39, Rocky Mountain 37.
Consolation semis: Greybull 50, Wright 43; Southeast 41, Lovell 29.
Non-Qualifiers: Sundance (12-10), Moorcroft (11-11), Tongue River (8-15), Upton (7-12), Lusk (12-12), Burns (4-20), Glenrock (1-18), Shoshoni (13-14), Riverside (1-20), Big Piney (11-13), Wind River (6-16), Kemmerer (1-19).

2016
Class 2A state tournament at Casper
First: Pine Bluffs (26-3) 50, Southeast (23-3) 40
Third: Lyman (26-2) 69, Wyoming Indian (16-11) 64
Fifth: Kemmerer (15-14) 40, Burns (14-17) 36
Qualifiers: Greybull (17-11), Lusk (11-16).
First round: Wyoming Indian 59, Burns 34; Southeast 39, Greybull 27; Pine Bluffs 50, Kemmerer 46; Lyman 61, Lusk 34.
Semifinals: Southeast 50, Wyoming Indian 45; Pine Bluffs 67, Lyman 44.
Consolation semis: Burns 44, Greybull 36; Kemmerer 66, Lusk 57.
Non-Qualifiers: Wright (17-8), Tongue River (16-9), Big Horn (17-7), Sundance (9-14), Moorcroft (3-19), Saratoga (5-14), Shoshoni (8-17), Thermopolis (14-10), Rocky Mountain (8-15), Riverside (2-20), Big Piney (6-19), Wind River (2-19).

2015
Class 2A state tournament at Casper

First: Lyman (21-5) 42, Southeast (24-1) 36
Third: Wyoming Indian (19-8) 56, Thermopolis (22-7) 43
Fifth: Tongue River (21-8) 56, Burns (20-7) 49
Qualifiers: Big Horn (17-12), Shoshoni (12-16).
First round: Thermopolis 50, Burns 47; Lyman 44, Big Horn 40; Wyoming Indian 45, Tongue River 44; Southeast 41, Shoshoni 31.
Semifinals: Lyman 49, Thermopolis 47, OT; Southeast 45, Wyoming Indian 35.
Consolation semis: Burns 56, Big Horn 53; Tongue River 53, Shoshoni 42.
Non-qualifiers: Moorcroft (0-21), Wind River (0-22), Saratoga (9-13), Riverside (2-20), Pine Bluffs (17-6), Wright (15-10), Sundance (5-17), Lusk (7-16), Kemmerer (8-14), Greybull (11-15), Big Piney (4-20), Rocky Mountain (8-15).

2014
Class 2A state tournament at Casper

First: Tongue River (26-2) 55, Kemmerer (22-7) 54, OT
Third: Wyoming Indian (18-10) 59, Sundance (18-10) 57
Fifth: Lovell (24-4) 63, Pine Bluffs (17-12) 49
Qualifiers: Thermopolis (12-15), Southeast (19-7).
First round: Wyoming Indian 75, Pine Bluffs 50; Tongue River 59, Thermopolis 39; Kemmerer 52, Southeast 44; Sundance 40, Lovell 38.
Semifinals: Tongue River 65, Wyoming Indian 44; Kemmerer 57, Sundance 38.
Consolation semis: Pine Bluffs 56, Thermopolis 40; Lovell 57, Southeast 41.
Non-qualifiers: Big Piney (6-16), Shoshoni (10-13), Wind River (17-9), Riverside (0-23), Rocky Mountain (8-17), Greybull (10-14), Saratoga (6-18), Lusk (14-12), Burns (16-8), Moorcroft (1-22), Wright (8-18), Big Horn (12-13).

2013
Class 2A state tournament at Casper

First: Tongue River (28-0) 41, Thermopolis (24-6) 30
Third: Southeast (21-6) 57, Lovell (18-8) 51
Fifth: Rocky Mountain (14-14) 46, Big Horn (17-12) 39
Qualifiers: Sundance (12-16), Wind River (20-8).
First round: Lovell 56, Sundance 34; Thermopolis 37, Big Horn 35; Southeast 55, Wind River 42; Tongue River 49, Rocky Mountain 33.
Semifinals: Thermopolis 43, Lovell 38; Tongue River 48, Southeast 32.
Consolation semis: Big Horn 34, Sundance 31; Rocky Mountain 54, Wind River 45.
Non-qualifiers: Moorcroft (4-20), Wright (13-14), Saratoga (8-16), Burns (14-10), Pine Bluffs (10-14), Lusk (17-9), Riverside (3-19), Greybull (10-16), Shoshoni (16-10), Big Piney (3-20), Wyoming Indian (15-11), Kemmerer (12-13).

2012
Class 2A state tournament at Casper

First: Lovell (25-1) 54, Thermopolis (18-11) 22
Third: Tongue River (24-4) 48, Wyoming Indian (21-9) 29
Fifth: Pine Bluffs (22-5) 45, Shoshoni (24-6) 44
Qualifiers: Southeast (16-12), Lusk (14-15).
First round: Wyoming Indian 67, Pine Bluffs 61; Thermopolis 39, Southeast 34; Tongue River 49, Shoshoni 40; Lovell 61, Lusk 22.
Semifinals: Thermopolis 46, Wyoming Indian 39; Lovell 45, Tongue River 26.
Consolation semis: Pine Bluffs 41, Southeast 34; Shoshoni 45, Lusk 25.
Non-qualifiers: Big Horn (18-8), Wright (11-14), Moorcroft (9-18), Sundance (4-18), Rocky Mountain (13-11), Greybull (5-18), Riverside (4-20), Burns (6-18), Saratoga (6-18), Wind River (12-13), Kemmerer (5-20), Big Piney (0-24).

2011
Class 2A state tournament at Casper

First: Lovell (24-3) 60, Burns (21-6) 56
Third: Tongue River (19-8) 49, Big Horn (24-5) 38
Fifth: Rocky Mountain (21-6) 56, Wyoming Indian (23-7) 38
Qualifiers: Lingle (10-17), Greybull (11-20).
First round: Lovell 70, Lingle 26; Tongue River 57, Wyoming Indian 52; Burns 54, Rocky Mountain 52; Big Horn 51, Greybull 38.
Semifinals: Lovell 46, Tongue River 42; Burns 52, Big Horn 50.
Consolation semis: Wyoming Indian 59, Lingle 52; Rocky Mountain 55, Greybull 20.
Non-qualifiers: Wright (12-14), Sundance (6-17), Moorcroft (5-17), Shoshoni (14-10), Riverside (3-18), Pine Bluffs (16-8), Southeast (13-10), Lusk (5-18), Kemmerer (7-18), Wind River (7-18), Big Piney (4-22), Saratoga (3-18).

2010
Class 2A state tournament at Casper

First: Tongue River (22-5) 55, Big Horn (28-1) 38
Third: Lovell (22-6) 55, Wyoming Indian (22-5) 46
Fifth: Pine Bluffs (16-12) 38, Southeast (18-11) 35
Qualifiers: Kemmerer (9-19), Rocky Mountain (13-13).
First round: Big Horn 47, Kemmerer 21; Lovell 36, Southeast 26; Tongue River 37, Rocky Mountain 24; Wyoming Indian 58, Pine Bluffs 52.
Semifinals: Big Horn 43, Lovell 37; Tongue River 74, Wyoming Indian 63.
Consolation semis: Southeast 44, Kemmerer 31; Pine Bluffs 42, Rocky Mountain 37.
Non-qualifiers: Wright (9-18), Burns (17-6), Lusk (4-21), Sundance (11-12), Moorcroft (4-18), Lingle (3-19), Wind River (6-17), Saratoga (3-19), Greybull (7-18), Shoshoni (12-12), Riverside (6-16), Big Piney (7-19).

2009
Class 2A state tournament at Casper

First: Big Horn (23-3) 47, Mountain View (25-4) 36
Third: Burns (19-8) 60, Wyoming Indian (22-8) 49
Fifth: Tongue River (22-5) 55, Riverside (19-8) 52
Qualifiers: Thermopolis (13-12), Guernsey (14-13).
First round: Mountain View 49, Guernsey 25; Wyoming Indian 48, Tongue River 42; Burns 41, Riverside 37; Big Horn 54, Thermopolis 36.
Semifinals: Mountain View 46, Wyoming Indian 34; Big Horn 47, Burns 40.
Consolation semis: Tongue River 53, Guernsey 20; Riverside 49, Thermopolis 46.
Non-qualifiers: Moorcroft (5-18); Sundance (9-14); Wright (11-15); Greybull (7-19); Rocky Mountain (9-15); Shoshoni (8-14); Lingle (5-17); Lusk (10-15); Pine Bluffs (10-13); Big Piney (7-15); Wind River (4-23).

2008
Class 2A state tournament at Casper

First: Big Horn (22-3) 47, Tongue River (21-7) 32
Third: Mountain View (20-6) 54, Wright (18-12) 47
Fifth: Wyoming Indian (23-8) 61, Thermopolis (17-13) 56
Qualifiers: Riverside (11-16), Burns (13-12).
First round: Tongue River 54, Riverside 38; Wright 53, Thermopolis 41; Big Horn 70, Wyoming Indian 55; Mountain View 57, Burns 43.
Semifinals: Tongue River 61, Wright 32; Big Horn 43, Mountain View 42, 2OT.
Consolation semis: Thermopolis 45, Riverside 33; Wyoming Indian 59, Burns 52.
Non-qualifiers: Moorcroft (7-16); Sundance (11-13); Greybull (8-18); Rocky Mountain (3-19); Shoshoni (15-8); Guernsey (6-17); Lingle (8-14); Lusk (9-15); Pine Bluffs (13-10); Big Piney (1-23); Wind River (7-20).

2007
Class 2A state tournament at Casper

First: Tongue River (19-3) 49, Big Horn (17-8) 43, OT
Third: Southeast (24-2) 71, Wyoming Indian (22-6) 61
Fifth: Lyman (16-13) 49, Lusk (10-16) 32
Qualifiers: Riverside (16-11); Lovell (18-6).
First round: Tongue River 52, Lovell 49; Southeast 50, Lyman 26; Big Horn 52, Riverside 45, Wyoming Indian 55, Lusk 37.
Semifinals: Tongue River 57, Southeast 39; Big Horn 63, Wyoming Indian 52.
Consolation semis: Lyman 47, Lovell 42; Lusk 46, Riverside 36.
Non-qualifiers: Moorcroft (6-16); Sundance (16-8); Wright (11-14); Greybull (12-14); Rocky Mountain (3-19); Shoshoni (10-15); Burns (6-16); Pine Bluffs (12-9); Big Piney (0-22); Saratoga (13-10); Wind River (14-11).

2006
Class 2A state tournament at Casper

First: Tongue River (21-2) 55, Lovell (23-4) 51
Third: Wyoming Indian (25-4) 54, Southeast (15-10) 52
Fifth: Lyman (14-14) 53, Moorcroft (18-9) 52
Qualifiers: Greybull (15-15); Pine Bluffs (9-16).
First round: Tongue River 66, Lyman 45; Wyoming Indian 65, Pine Bluffs 38; Southeast 42, Greybull 30; Lovell 55, Moorcroft 27.
Semifinals: Tongue River 62, Wyoming Indian 36; Lovell 47, Southeast 34.
Consolation semis: Lyman 54, Pine Bluffs 49; Moorcroft 42, Greybull 32.
Non-qualifiers: Big Horn (10-13); Sundance (13-12); Normative Services (0-9); Wright (14-11); Riverside (6-18); Rocky Mountain (8-14); Shoshoni (13-11); Burns (13-10); Lusk (11-12); Big Piney (7-17); Saratoga (6-16); Wind River (13-13).

2005
Class 2A state tournament at Casper

First: Tongue River (23-0) 64, Lovell (15-9) 39
Third: Wyoming Indian (22-4) 52, Lingle (15-9) 46
Fifth: Wind River (21-6) 48, Pine Bluffs (15-9) 43
Qualifiers: Moorcroft (16-10); Greybull (13-14).
First round: Lovell 60, Moorcroft 49; Lingle 56, Wind River 49; Wyoming Indian 57, Pine Bluffs 56; Tongue River 66, Greybull 23.
Semifinals: Lovell 63, Lingle 42; Tongue River 78, Wyoming Indian 51.
Consolation semis: Wind River 61, Moorcroft 50; Pine Bluffs 47, Greybull 30.
Non-qualifiers: Big Horn (14-9); Sundance (5-14); Upton (7-14); Wright (11-12); Riverside (8-12); Rocky Mountain (6-17); Burns (6-13); Lusk (10-12); Dubois (8-12); Southeast (7-14); Big Piney (0-21); Saratoga (6-15); Pinedale (11-12).

2004
Class 2A state tournament at Casper

First: Wyoming Indian (25-2) 59, Lusk (15-9) 55, OT
Third: Pine Bluffs (22-1) 62, Saratoga (14-12) 32
Fifth: Tongue River (21-2) 51, Wright (20-8) 49
Qualifiers: Riverside (15-10), Wind River (16-8).
First round: Pine Bluffs 49, Riverside 47; Wyoming Indian 76, Wright 56; Saratoga 57, Tongue River 52; Lusk 59, Wind River 45.
Semifinals: Wyoming Indian 68, Pine Bluffs 53; Lusk 38, Saratoga 33.
Consolation semis: Wright 65, Riverside 48; Tongue River 67, Wind River 54.
Non-qualifiers: Big Horn (7-16), Upton (8-12), Moorcroft (18-6), Sundance (2-18), Southeast (13-7), Burns (8-13), Lingle (5-15), Pinedale (14-8), Big Piney (11-12), Rocky Mountain (6-16), Greybull (9-14), Lovell (4-15).

2003
Class 2A state tournament at Casper

First: Wyoming Indian (23-2) 75, Pine Bluffs (20-3) 48
Third: Tongue River (17-6) 45, Big Horn (20-4) 29
Fifth: Lusk (22-3) 64, Wind River (15-12) 43
Qualifiers: Lovell (10-14), Riverside (14-10).
First round: Wyoming Indian 51, Lusk 45; Big Horn 60, Lovell 45; Tongue River 47, Riverside 43; Pine Bluffs 54, Wind River 43.
Semifinals: Wyoming Indian 56, Big Horn 54; Pine Bluffs 42, Tongue River 33.
Consolation semis: Lusk 44, Lovell 34; Wind River 43, Riverside 41.
Non-qualifiers: Burns (7-14), Moorcroft (13-9), Lingle (6-13), Sundance (2-18), Wright (13-13), Southeast (5-16), Big Piney (4-17), Greybull (3-18), Dubois (4-17), Pinedale (13-9), Saratoga (13-9), Rocky Mountain (3-17), Shoshoni (8-14).

2002
Class 2A state tournament at Casper

First: Big Horn (21-5) 38, Sundance (14-9) 37
Third: Lusk 46, Rocky Mountain 41
Fifth: Wyoming Indian 64, Pine Bluffs 54
Qualifiers: Big Piney, Riverside
First round: Big Horn 47, Big Piney 31; Rocky Mountain 42, Pine Bluffs 34; Lusk 52, Riverside 42; Sundance 53, Wyoming Indian 42.
Semifinals: Big Horn 41, Rocky Mountain 31; Sundance 44, Lusk 39.
Consolation semis: Pine Bluffs 64, Big Piney 44; Wyoming Indian 50, Riverside 44.

2001
Class 2A state tournament at Casper

First: Big Horn (26-0) 63, Greybull (16-12) 33
Third: Sundance 56, Lovell 54
Fifth: Wright 56, Wyoming Indian 45
Qualifiers: Rocky Mountain, Lusk
First round: Sundance 57, Rocky Mountain 42; Greybull 61, Wright 54; Lovell 64, Lusk 52; Big Horn 69, Wyoming Indian 49.
Semifinals: Greybull 55, Sundance 53; Big Horn 68, Lovell 48.
Consolation semis: Wright 66, Rocky Mountain 61; Wyoming Indian 58, Lusk 48.

2000
Class 2A state tournament at Casper

First: Lovell (20-2) 64, Rocky Mountain (19-5) 55
Third: Big Horn 56, Wind River 50
Fifth: Wright 65, Lusk 54
Qualifiers: Tongue River, Pinedale
First round: Wind River 49, Lusk 41; Lovell 47, Tongue River 41; Big Horn 53, Pinedale 37; Rocky Mountain 67, Wright 55.
Semifinals: Lovell 55, Wind River 45; Rocky Mountain 49, Big Horn 45.
Consolation semis: Lusk 55, Tongue River 24; Wright 55, Pinedale 53.

1999
Class 2A state tournament at Casper

First: Lusk (20-3) 52, Burns (11-12) 33
Third: Wyoming Indian 68, Rocky Mountain 57
Fifth: Pinedale 63, Lovell 56
Qualifiers: Wright, Tongue River
First round: Burns 47, Lovell 44; Rocky Mountain 48, Wright 46; Wyoming Indian 60, Tongue River 53; Lusk 54, Pinedale 49.
Semifinals: Burns 55, Rocky Mountain 41; Lusk 61, Wyoming Indian 51.
Consolation semis: Lovell 63, Wright 48; Pinedale 55, Tongue River 40.

1998
Class 2A state tournament at Casper

First: Tongue River (21-2) 63, Wright (19-5) 60
Third: Lusk 54, Greybull 47
Fifth: Wyoming Indian 71, Pinedale 63
Qualifiers: Burns, Lovell
First round: Tongue River 61, Wyoming Indian 58; Greybull 59, Burns 34; Lusk 53, Pinedale 52; Wright 70, Lovell 66.
Semifinals: Tongue River 45, Greybull 42; Wright 49, Lusk 43.
Consolation semis: Wyoming Indian 72, Burns 65; Pinedale 55, Lovell 47.

1997
Class 2A state tournament at Casper

First: Tongue River (22-0) 71, Dubois (14-9) 57
Third: Wind River 70, Wyoming Indian 36
Fifth: Lusk 66, Burns 60
Qualifiers: Riverside, Sundance
First round: Tongue River 40, Riverside 27; Wyoming Indian 55, Lusk 47; Dubois 54, Burns 47; Wind River 59, Sundance 40.
Semifinals: Tongue River 80, Wyoming Indian 68; Dubois 32, Wind River 31.
Consolation semis: Lusk 57, Riverside 37; Burns 50, Sundance 31.

1996
Class 2A state tournament at Casper

First: Lusk (20-3) 38, Wind River (21-2) 36
Third: Tongue River 58, Riverside 42
Fifth: Big Piney 58, Wyoming Indian 41
Qualifiers: Moorcroft, Burns
First round: Riverside 43, Wyoming Indian 31; Tongue River 67, Burns 31; Wind River 59, Big Piney 40; Lusk 54, Moorcroft 25.
Semifinals: Wind River 55, Tongue River 41; Lusk 67, Riverside 31.
Consolation semis: Big Piney 60, Burns 52, OT; Wyoming Indian 84, Moorcroft 65.

1995
Class 2A state tournament at Casper

First: Tongue River 63, Wyoming Indian 53
Third: Lusk 49, Wind River 42
Fifth: Lovell 64, Burns 39
Qualifiers: Wright, Big Piney
First round: Wind River 54, Burns 42; Wyoming Indian 75, Wright 57; Lusk 48, Lovell 42; Tongue River 72, Big Piney 61.
Semifinals: Wyoming Indian 43, Wind River 41; Tongue River 54, Lusk 41.
Consolation semis: Burns 64, Wright 61; Lovell 58, Big Piney 46.

1994
Class 2A state tournament at Casper

First: Lusk (21-2) 60, Tongue River (22-1) 50
Third: Riverside 52, Big Piney 41
Fifth: Wyoming Indian 66, Lovell 53
Qualifiers: Lingle, Upton
First round: Big Piney 49, Lingle 44; Tongue River 70, Lovell 49; Lusk 59, Upton 45; Riverside 62, Wyoming Indian 59, OT.
Semifinals: Tongue River 58, Big Piney 47; Lusk 49, Riverside 44.
Consolation semis: Lovell 41, Lingle 31; Wyoming Indian 48, Upton 44.

1993
Class 2A state tournament at Casper

First: Rocky Mountain 41, Wind River 39
Third: Tongue River 59, Pinedale 52
Fifth: Burns 40, Lusk 39
Qualifiers: Big Piney, Upton
First round: Wind River 49, Burns 45; Tongue River 50, Big Piney 41; Pinedale 56, Upton 42; Rocky Mountain 64, Lusk 45.
Semifinals: Wind River 55, Tongue River 52; Rocky Mountain 58, Pinedale 45.
Consolation semis: Burns 49, Big Piney 45; Lusk 44, Upton 40.

1992
Class 2A state tournament at Casper

First: Lusk (18-2) 41, Saratoga 40
Third: Tongue River 56, Big Piney 48
Fifth: Rocky Mountain 67, Lovell 61
Qualifiers: Hanna, Upton
First round: Lusk 58, Upton 36; Big Piney 57, Lovell 38; Tongue River 53, Hanna 51; Saratoga 61, Rocky Mountain 54.
Semifinals: Lusk 57, Big Piney 31; Saratoga 43, Tongue River 41.
Consolation semis: Lovell 53, Upton 48; Rocky Mountain 51, Hanna 38.

1991
Class 2A state tournament at Casper

First: Lusk (22-0) 91, Wyoming Indian 58
Third: Rocky Mountain 66, Upton 44
Fifth: Riverside 73, Tongue River 52
Qualifiers: Saratoga, Pine Bluffs
First round: Upton 67, Riverside 63; Lusk 68, Saratoga 50; Wyoming Indian 72, Pine Bluffs 56; Rocky Mountain 64, Tongue River 56.
Semifinals: Lusk 53, Upton 49; Wyoming Indian 81, Rocky Mountain 71.
Consolation semis: Riverside 55, Saratoga 50; Tongue River 57, Pine Bluffs 48.

1990
Class 2A state tournament at Sheridan

First: Lusk (21-0) 55, Tongue River 47
Third: Greybull 67, Lyman 56
Fifth: Pine Bluffs 50, Upton 40
Qualifiers: Saratoga, Shoshoni
First round: Greybull 48, Pine Bluffs 43; Tongue River 50, Saratoga 40; Lyman 63, Upton 47; Lusk 53, Shoshoni 50.
Semifinals: Tongue River 45, Greybull 39; Lusk 65, Lyman 55.
Consolation semis: Pine Bluffs 47, Saratoga 41; Upton 52, Shoshoni 49.

1989
Class 2A state tournament at Riverton

First: Greybull 56, Lusk 51
Third: Tongue River 56, Pinedale 39
Fifth: Pine Bluffs 77, Riverside 61
Qualifiers: Mountain View, Upton
First round: Pinedale 52, Riverside 41; Lusk 69, Upton 37; Greybull 43, Mountain View 39; Tongue River 57, Pine Bluffs 44.
Semifinals: Lusk 41, Pinedale 29; Greybull 50, Tongue River 39.
Consolation semis: Riverside 66, Upton 53; Pine Bluffs 50, Mountain View 45.

1988
Class 2A state tournament at Rock Springs

First: Greybull 63, Wyoming Indian 39
Third: Tongue River 50, Burns 44
Fourth: Pine Bluffs 43, Wind River 42
Conso: Lusk 69, Upton 63
Qualifiers: Shoshoni, Mountain View, Pinedale, Big Piney
Opening round: Wind River 53, Upton 51, OT; Shoshoni 37, Pinedale 25; Pine Bluffs 56, Big Piney 54; Greybull 48, Lusk 44.
Quarterfinals: Burns 43, Wind River 24; Wyoming Indian 57, Shoshoni 47; Tongue River 66, Pine Bluffs 47; Greybull 41, Mountain View 38.
Semifinals: Wyoming Indian 55, Burns 49; Greybull 57, Tongue River 44.
Consolation semis, winner’s bracket: Wind River 49, Shoshoni 39; Pine Bluffs 75, Mountain View 60.
Consolation semis, loser’s bracket: Upton 51, Pinedale 41; Lusk 58, Big Piney 56, OT.

1987
Class 2A state tournament at Douglas

First: Mountain View 43, Big Piney 42
Third: Greybull 63, Wyoming Indian 44
Fourth: Tongue River 55, Burns 45
Conso: Wright 72, Kemmerer 51
Qualifiers: Lusk, Seton, Wind River, Hanna
Opening round: Big Piney 58, Wind River 53; Lusk 42, Wright 41, OT; Seton 55, Kemmerer 49; Wyoming Indian 80, Hanna 63.
Quarterfinals: Big Piney 63, Burns 49; Greybull 48, Lusk 47; Mountain View 43, Seton 37; Wyoming Indian 62, Tongue River 58, OT.
Semifinals: Big Piney 65, Greybull 63; Mountain View 59, Wyoming Indian 52.
Consolation semis, winner’s bracket: Burns 51, Lusk 41; Tongue River 64, Seton 35.
Consolation semis, loser’s bracket: Wright 53, Wind River 41; Kemmerer 49, Hanna 39.

1986
Class 2A state tournament at Douglas

First: Mountain View 42, Kemmerer 35
Third: Tongue River 42, Burns 31
Fourth: Big Piney 49, Shoshoni 45
Conso: Greybull 65, Wyoming Indian 46.
Qualifiers: Upton, Pine Bluffs, Wind River, Lusk
Opening round: Kemmerer 44, Lusk 22; Pine Bluffs 61, Wyoming Indian 46; Big Piney 70, Greybull 54; Upton 57, Wind River 52.
Quarterfinals: Kemmerer 50, Shoshoni 47; Tongue River 60, Pine Bluffs 48; Burns 42, Big Piney 41; Mountain View 60, Upton 40.
Semifinals: Kemmerer 49, Tongue River 40; Mountain View 54, Burns 39.
Consolation semis, winner’s bracket: Shoshoni 64, Pine Bluffs 53; Big Piney 61, Upton 42.
Consolation semis, loser’s bracket: Wyoming Indian 70, Lusk 57; Greybull 65, Wind River 64, 2OT.

1985
Class 2A state tournament at Sheridan

First: Lyman 36, Kemmerer 35
Third: Upton 55, Sundance 49
Fifth: Lovell 47, Pinedale 35
Qualifiers: Wind River, Burns, Saratoga, Pine Bluffs, Guernsey, Shoshoni.
Opening round: Lyman 52, Wind River 26; Saratoga 53, Guernsey 45; Shoshoni 61, Pine Bluffs 41; Sundance 51, Pinedale 50.
Quarterfinals: Lyman 50, Burns 36; Upton 67, Saratoga 51; Kemmerer 44, Shoshoni 33; Sundance 45, Lovell 41.
Semifinals: Lyman 43, Upton 39; Kemmerer 35, Sundance 25.
First round consolation: Pinedale 50, Saratoga 42; Burns 59, Pine Bluffs 48; Lovell 50, Guernsey 33; Wind River 36, Shoshoni 30.
Consolation semis: Lovell 50, Wind River 26; Pinedale 56, Burns 51.

1984
Class 2A state tournament at Rock Springs

First: Pinedale 46, Upton 34
Third: Wyoming Indian 59, Mountain View 54
Fifth: Basin 70, Southeast 42
Qualifiers: Pine Bluffs, Kemmerer, Wind River, Shoshoni, Sundance, Lusk.
Opening round: Wyoming Indian 48, Pine Bluffs 47; Wind River 46, Kemmerer 40; Mountain View 55, Basin 51; Sundance 55, Lusk 39.
Quarterfinals: Wyoming Indian 48, Shoshoni 46; Upton 48, Wind River 39; Mountain View 38, Southeast 33; Pinedale 45, Sundance 42.
Semifinals: Upton 60, Wyoming Indian 51; Pinedale 51, Mountain View 20.
First round consolation: Lusk 43, Wind River 36; Basin 57, Shoshoni 49; Sundance 53, Kemmerer 41; Southeast 52, Pine Bluffs 49.
Consolation semis: Southeast 45, Sundance 43; Basin 53, Lusk 38.

1983
Class B state tournament at Laramie

First: Shoshoni 51, Pinedale 37
Third: Saratoga 51, Lyman 34
Fifth: Upton 54, Basin 47
Qualifiers: Bow-Basin, Moorcroft, Wind River, Seton, Burns, Big Horn.
Opening round: Seton 42, Wind River 26; Upton 40, Bow-Basin 36; Pinedale 47, Burns 41; Basin 66, Moorcroft 40.
Quarterfinals: Lyman 38, Seton 28; Shoshoni 58, Upton 33; Pinedale 39, Big Horn 36; Saratoga 57, Basin 42.
Semifinals: Shoshoni 55, Lyman 51; Pinedale 47, Saratoga 38.
First round consolation: Upton 41, Wind River 25; Bow-Basin 47, Seton 45; Basin 67, Burns 54; Moorcroft 67, Big Horn 51.
Consolation semis: Basin 63, Moorcroft 54; Upton 45, Bow-Basin 33.

1982
Class B state tournament at Rock Springs

First: Pinedale 46, Saratoga 41
Third: Mountain View 60, Shoshoni 43
Fifth: Pine Bluffs 39, Hanna 35
Qualifiers: Moorcroft, Southeast, Tongue River, Wyoming Indian, Wind River, Midwest.
Opening round: Southeast 45, Midwest 34; Pine Bluffs 49, Wind River 35; Mountain View 51, Moorcroft 30; Saratoga 54, Wyoming Indian 44.
Quarterfinals: Pinedale 53, Southeast 41; Shoshoni 50, Pine Bluffs 40; Mountain View 54, Hanna 39; Saratoga 44, Tongue River 38.
Semifinals: Pinedale 41, Shoshoni 36; Saratoga 47, Mountain View 38.
First round consolation: Pine Bluffs 66, Midwest 48; Southeast 45, Wind River 32; Hanna 47, Wyoming Indian 38; Moorcroft 33, Tongue River 21.
Consolation semis: Pine Bluffs 48, Southeast 45; Hanna 48, Moorcroft 32.

1981
Class B state tournament at Sheridan

First: Saratoga (22-0) 58, Pine Bluffs 37
Third: Hanna 44, Pinedale 38
Fifth: Wyoming Indian 40, Shoshoni 36
Qualifiers: Hulett, Big Horn.
First round: Pinedale 37, Hulett 30; Saratoga 58, Shoshoni 51; Hanna 60, Big Horn 41; Pine Bluffs 54, Wyoming Indian 48.
Semifinals: Saratoga 51, Pinedale 29; Pine Bluffs 40, Hanna 32.
Consolation semis: Shoshoni 65, Hulett 45; Wyoming Indian 53, Big Horn 36.

1980
Class B state tournament at Rock Springs

First: Mountain View 44, Big Piney 34
Third: Dubois 51, Saratoga 41
Fifth: Tongue River 46, Shoshoni 39
Qualifiers: Pine Bluffs, Moorcroft.
First round: Dubois 65, Pine Bluffs 47; Mountain View 53, Tongue River 47; Saratoga 52, Shoshoni 51; Big Piney 50, Moorcroft 37.
Semifinals: Mountain View 61, Dubois 55; Big Piney 61, Saratoga 30.
Consolation semis: Tongue River 53, Pine Bluffs 47; Shoshoni 54, Moorcroft 36.

1979
Class B state tournament at Torrington

First: Lyman (23-1) 41, Mountain View 39, OT
Third: Pine Bluffs 44, Tongue River 42
Fifth: Big Horn 57, Moorcroft 43
Qualifiers: Lingle, Guernsey.
First round: Tongue River 45, Guernsey 34; Lyman 54, Moorcroft 42; Mountain View 55, Lingle 30; Pine Bluffs 63, Big Horn 57, OT.
Semifinals: Lyman 40, Tongue River 35; Mountain View 57, Pine Bluffs 55, OT.
Consolation semis: Big Horn 60, Lingle 45; Moorcroft 48, Guernsey 42.

1978
Class B state tournament at Laramie

First: Pine Bluffs 38, Saratoga 34
Third: Mountain View 49, Tongue River 48, OT
Fifth: Lyman 40, Guernsey 31
Qualifiers: Big Horn, Big Piney
First round: Mountain View 56, Guernsey 35; Saratoga 59, Big Horn 34; Tongue River 34, Big Piney 26; Pine Bluffs 40, Lyman 36.
Semifinals: Saratoga 35, Mountain View 30; Pine Bluffs 49, Tongue River 41.
Consolation semis: Guernsey 46, Big Horn 40; Lyman 31, Big Piney 27.

1977
Class B state tournament at Torrington and Lingle

First: Mountain View 45, Saratoga 35
Third: Big Horn 36, Tongue River 32
Fifth: Lyman 30, Dubois 24
Qualifiers: Pine Bluffs, Sundance.
First round: Mountain View 51, Pine Bluffs 43; Tongue River 41, Lyman 39; Big Horn 35, Dubois 30; Saratoga 45, Sundance 18.
Semifinals: Saratoga 39, Big Horn 31; Mountain View 39, Tongue River 33.
Consolation semis: Lyman 46, Pine Bluffs 45; Dubois 56, Sundance 29.

1976
Class B state tournament at Powell

First: Saratoga 38, Lyman 26
Third: Tongue River 38, Burns 36
Fifth: Big Horn 42, Pine Bluffs 33
Qualifiers: Upton, Wyoming Indian
First round: Lyman 42, Big Horn 37; Burns 43, Upton 40, OT; Tongue River 45, Pine Bluffs 44, OT; Saratoga 57, Wyoming Indian 47.
Semifinals: Lyman 37, Burns 27; Saratoga 39, Tongue River 26.
Consolation semis: Big Horn 42, Upton 26; Pine Bluffs 60, Wyoming Indian 43.