Wyoming Class B Boys State Basketball Tournament Scores
1951
Class B state tournament at Laramie

First: Hanna 45, Cowley (21-4) 23
Third: Big Horn 57, Pine Bluffs 46
Qualifiers: Byron, Shoshoni, Lingle, Glenrock.
First round: Shoshoni 52, Pine Bluffs 33; Cowley 59, Glenrock 33; Byron 48, Big Horn 41; Hanna 61, Lingle 42.
Semifinals: Cowley 37, Shoshoni 28; Hanna 41, Byron 35.
First round consolation: Pine Bluffs 40, Glenrock 35; Big Horn 63, Lingle 41.
Consolation semis: Pine Bluffs 43, Byron 41; Big Horn 52, Shoshoni 40.

1950
Class B state tournament at Laramie

First: Byron 31, Cowley 27
Third: Mountain View 33, Deaver 29
Fourth: Hanna 44, Big Horn 38
Conso: Huntley 47, Sunrise 26
Qualifiers: Glenrock, Lingle, LaGrange, Pinedale, Lyman, Burlington, Ranchester, Clearmont.
Opening round: Byron 39, LaGrange 20; Glenrock 40, Lyman 32; Mountain View 54, Sunrise 27; Big Horn 33, Burlington 30; Hanna 41, Huntley 36; Cowley 53, Ranchester 25; Deaver 48, Clearmont 25; Lingle 44, Pinedale 19.
Quarterfinals: Byron 40, Glenrock 18; Mountain View 34, Big Horn 30; Cowley 46, Hanna 32; Deaver 45, Lingle 32.
Semifinals: Byron 50, Mountain View 38; Cowley 31, Deaver 27.
Consolation semis, winner’s bracket: Big Horn 44, Glenrock 42; Hanna 41, Lingle 36.
First round consolation, loser’s bracket: LaGrange 30, Lyman 29, OT; Sunrise 45, Burlington 31; Huntley 33, Ranchester 23; Pinedale 39, Clearmont 25.
Consolation semis, loser’s bracket: Sunrise 45, LaGrange 28; Huntley 46, Pinedale 27.

1949
Class B state tournament at Laramie

First: Byron 32, Cowley 24
Third: Mountain View 42, Lingle 34
Fourth: Lyman 60, Glenrock 37
Conso: Deaver 32, Shoshoni 29
Qualifiers: Clearmont, Hanna, Upton, Guernsey, Ranchester, Pine Bluffs, Cokeville, LaGrange.
Opening round: Lyman 62, LaGrange 22; Byron 69, Guernsey 42; Lingle 47, Deaver 33; Clearmont 50, Cokeville 43; Cowley 48, Pine Bluffs 26; Hanna 51, Upton 37; Mountain View 30, Ranchester 27; Glenrock 37, Shoshoni 36.
Quarterfinals: Cowley 35, Hanna 25; Byron 38, Lyman 30; Lingle 46, Clearmont 44, OT; Mountain View 44, Glenrock 36.
Semifinals: Byron 49, Lingle 33; Cowley 38, Mountain View 36.
Consolation semis, winner’s bracket: Lyman 50, Clearmont 25; Glenrock 34, Hanna 28.
First round consolation, loser’s bracket: Guernsey 39, LaGrange 34; Deaver 49, Cokeville 25; Upton 37, Pine Bluffs 36; Shoshoni 37, Ranchester 31.
Consolation semis, loser’s bracket: Deaver 55, Guernsey 25; Shoshoni 28, Upton 17.

1948
Class B state tournament at Laramie

First: Byron 38, Hanna 34
Third: Shoshoni 42, LaGrange 38
Fourth: Cowley 27, Guernsey 25, OT
Conso: Lyman 37, Mountain View 33
Qualifiers: Glenrock, Lingle, Ten Sleep, Fort Laramie, Ranchester, Clearmont, Pine Bluffs, Arvada.
Opening round: Hanna 23, Ten Sleep 21; Glenrock 39, Arvada 29; LaGrange 39, Lyman 25; Cowley 37, Pine Bluffs 22; Guernsey 53, Clearmont 50; Byron 49, Mountain View 42; Shoshoni 30, Ranchester 28; Lingle 42, Fort Laramie 25.
Quarterfinals: Byron 46, Guernsey 32; Hanna 35, Glenrock 25; LaGrange 38, Cowley 22; Shoshoni 43, Lingle 39.
Semifinals: Hanna 30, LaGrange 28; Byron 25, Shoshoni 23.
Consolation semis, winner’s bracket: Cowley 35, Glenrock 26; Guernsey 41, Lingle 32.
First round consolation, loser’s bracket: Ten Sleep 41, Arvada 36; Lyman 52, Pine Bluffs 24; Mountain View 59, Clearmont 37; Fort Laramie 38, Ranchester 37, OT.
Consolation semis, loser’s bracket: Lyman 41, Ten Sleep 21; Mountain View 69, Fort Laramie 29.

1947
Class B state tournament at Laramie

First: Ten Sleep 37, Shoshoni 12
Third: Guernsey 42, Byron 37
Fourth: Hanna 38, Huntley 32
Conso: Glenrock 45, Mountain View 35
Qualifiers: Clearmont, Albin, Veteran, Pinedale, Ranchester, Moorcroft, Lyman, Pine Bluffs.
Opening round: Hanna 39, Glenrock 26; Guernsey 31, Ranchester 24; Albin 48, Moorcroft 28; Ten Sleep 25, Pinedale 24; Huntley 41, Veteran 24; Shoshoni 28, Lyman 23; Byron 36, Mountain View 20; Clearmont 52, Pine Bluffs 30.
Quarterfinals: Shoshoni 28, Huntley 23; Guernsey 33, Hanna 21; Ten Sleep 40, Albin 33; Byron 54, Clearmont 42.
Semifinals: Ten Sleep 38, Guernsey 30; Shoshoni 30, Byron 28.
Consolation semis, winner’s bracket: Huntley 44, Clearmont 23; Hanna 24, Albin 16.
First round consolation, loser’s bracket: Glenrock 43, Ranchester 35; Pinedale 45, Moorcroft 28; Veteran 31, Lyman 29; Mountain View 44, Pine Bluffs 35.
Consolation semis, loser’s bracket: Glenrock 52, Pinedale 24; Mountain View 43, Veteran 29.

1946
Class B state tournament at Laramie

First: Cokeville 29, Cowley 27
Third: Huntley 29, Albin 26
Fourth: Hanna 44, Mountain View 30
Conso: Ten Sleep 31, Byron 26
Qualifiers: Upton, Glendo, Rozet, Carpenter, Guernsey, Sunrise, Shoshoni, Clearmont.
Opening round: Upton 21, Guernsey 20; Albin 45, Ten Sleep 30; Mountain View 59, Rozet 40; Cowley 38, Sunrise 18; Cokeville 43, Carpenter 36; Glendo 35, Clearmont 30; Hanna 32, Byron 14; Huntley 33, Shoshoni 21.
Quarterfinals: Albin 30, Upton 28; Cowley 39, Mountain View 37, 2OT; Cokeville 32, Glendo 25; Huntley 38, Hanna 34.
Semifinals: Cokeville 30, Huntley 29; Cowley 36, Albin 31.
Consolation semis, winner’s bracket: Mountain View 40, Upton 26; Hanna 37, Glendo 27.
First round consolation, loser’s bracket: Carpenter 44, Clearmont 24; Byron 31, Shoshoni 24; Rozet 24, Sunrise 17; Ten Sleep 49, Guernsey 19.
Consolation semis, loser’s bracket: Ten Sleep 37, Rozet 24; Byron 23, Carpenter 19.

1945
Class B state tournament at Laramie

First: Hanna 38, Cokeville 31
Third: Cowley 43, Sunrise 30
Conso: Upton 46, Rozet 26
Qualifiers: Ten Sleep, Huntley.
First round: Cowley 40, Huntley 37; Hanna 42, Upton 30; Sunrise 57, Ten Sleep 32; Cokeville 47, Rozet 42.
Semifinals: Hanna 34, Cowley 33; Cokeville 44, Sunrise 42.
Consolation semis: Rozet 44, Ten Sleep 20; Upton 40, Huntley 38.

1944
Class B state tournament at Laramie

First: Cowley 41, Glenrock 22
Third: Hanna 37, Big Horn 29
Conso: Shoshoni 39, Lyman 32
Qualifiers: Chugwater, Ranchester.
First round: Big Horn 32, Chugwater 27; Cowley 38, Lyman 26; Glenrock 36, Shoshoni 29; Hanna 40, Ranchester 31.
Semifinals: Cowley 27, Big Horn 24; Glenrock 19, Hanna 18.
Consolation semis: Lyman 37, Chugwater 18; Shoshoni 43, Ranchester 26.

1943
No Class B tournament

1942
Class B state tournament at Casper

First: Lyman 29, Rozet (29-1) 28
Third: Hanna 37, Burlington 33
Conso: Shoshoni 24, Chugwater 22
Qualifiers: Carpenter, Big Horn.
First round: Lyman 38, Big Horn 28; Burlington 33, Chugwater 21; Hanna 43, Carpenter 33; Rozet 33, Shoshoni 23.
Semifinals: Lyman 42, Burlington 29; Rozet 44, Hanna 25.
Consolation semis: Shoshoni 29, Carpenter 28; Chugwater 32, Big Horn 31.

1941
Class B state tournament at Casper

First: Lingle 19, Big Horn 18
Third: Lyman 30, Shoshoni 20
Conso: Deaver 31, Cokeville 23
Qualifiers: Chugwater, Rozet.
First round: Big Horn 18, Deaver 15; Lyman 38, Chugwater 30; Shoshoni 23, Cokeville 20; Lingle 21, Rozet 20.
Semifinals: Big Horn 28, Lyman 27; Lingle 27, Shoshoni 23.
Consolation semis: Deaver 39, Chugwater 32; Cokeville 29, Rozet 19.

1940
Class B state tournament at Laramie

First: Burlington 24, Pinedale 16
Third: Sunrise 24, Lingle 17
Fifth: Hanna 17, Deaver 16
Seventh: Arvada 29, Upton 14
First round: Sunrise 39, Hanna 34; Burlington 44, Arvada 28; Lingle 28, Deaver 27; Pinedale 35, Upton 20.
Semifinals: Burlington 17, Sunrise 16; Pinedale 29, Lingle 28.
Consolation semis: Hanna 29, Arvada 19; Deaver 28, Upton 12.